Jak zrobić łóżko? Instrukcja wykonania praktycznego stelaża

W łóżku spędzasz sporą część swojego życia i aby wypoczywać i wysypiać się dobrze, nie należy iść na żadne kompromisy. Zakup łóżka i materaca powinien być przemyślany - mebel i materac będą Ci towarzyszył przez długie lata i od niego w dużej mierze będzie zależeć to, czy rankiem wstaniesz wypoczęty i pełen energii.

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Nieodzowny element każdej sypialni - łóżko w roli głównej

Łóżko to niezaprzeczalnie główny element każdej sypialni. Bez niego inne meble nie miałyby sensu. Poświęca się mu dużo miejsca i nie raz to właśnie wokół niego tworzy się całą kompozycję wnętrz. Dobrze dobrane, wygodne łóżko o odpowiedniej wysokości to klucz do sukcesu energicznej i wyspanej osoby. Możesz zdecydować się na model z zagłówkiem lub bez zagłówka, który ma wysokie lub niskie nogi. Nie oszczędzaj na jakości materiałów ramy łóżka lub nóg- dobry materiał to gwarancja efektywnego snu. Ważne są również wymiary łóżka - wymiary ramy powinny być dopasowane do wzrostu, wagi i wieku użytkownika. Dobrej jakości rama do łóżka, materac o odpowiedniej twardości i stabilny stelaż do łóżka to trzy niesamowicie ważne części jednego mebla. Jeśli przy którejś z nich postanowisz oszczędzić, może to odbić się niekorzystnie na całość Twojego snu i wypoczynku. Myśląc o wstawieniu łóżka do sypialni możesz zdecydować się na gotowe produkty, ale równie dobrze możesz własnoręcznie wykonać niektóre z nich.

Sypialnia. Sypialnia.  Fot. Merkury Market

Stelaże, czyli łóżko w pełni funkcjonalne i materac pod kontrolą

Samodzielne wykonanie stelażu do łóżka może wydawać się trudne, ale wcale takie nie jest. Wystarczy odrobina pracy, samozaparcia i czasu, a własnoręcznie wykonany stelaż może zagościć w Twojej sypialni. To opcja idealna dla tych, którzy lubią samodzielne majsterkowanie. Będzie to też doskonałym rozwiązaniem, jeśli skorzystałeś z naszego poprzedniego poradnika dotyczącego wykonania ramy łóżka - samodzielnie zrobiony stelaż uzupełni ramę.

Jak samodzielnie wykonać stelaż?

Jak zrobić łóżko, a właściwie stelaż do niego? Kroków jest kilka i na szczęście są one wyjątkowo proste! Omawiany tutaj produkt będzie w finalnej wersji pasował do materaca o szerokości 90 i długości 200 centymetrów. Sprawdź, jak wykonać taki stelaż razem z nami i przekonaj się, że to doskonałe rozwiązanie!

Potrzebne narzędzia i materiały

Do wykonania stelaża będziesz potrzebował:

  • 30 listewek o wymiarze 1,5 cm x 5,5 cm x 90 cm - będą stanowiły główne żebrowanie stelaża.
  • 2 listewki o wymiarze 2 cm x 6 cm x 90 cm oraz dwie listewki o wymiarze 2 cm x 6 cm x 200 cm - to będzie ramka stelaża, do niej przymocowane będą listewki z żebrowania. Ramka ta będzie się opierać już bezpośrednio o skrzynię łóżka.
  • ewentualnie taśmy elastyczne do mebli - mają różną szerokość i umożliwiają przytrzymanie żebrowania przy ramce stelaża. Będziesz potrzebował około 300 - 350 cm tej taśmy.
  • dodatkowo będą potrzebne: wkręty do drewna, małe gwoździki (niewielkie gwoździki tapicerskie będą w sam raz), wkrętarka, młotek, ewentualnie metr, piłka ręczna do drewna i papier ścierny.

Wykonaj z nami stelaż DIY krok po kroku!

Gdy materiały zostały już zebrane, czas na samodzielne wykonanie stelaża! Na początku złóż w całość ramkę stelaża - połącz ze sobą 2 listewki o wymiarach 2 x 6 x 90 cm oraz dwie listewki 2 x 6 x 200 cm. Zrób to przy pomocy wkrętów oraz wkrętarki. Należy tutaj dokładnie dopasować do siebie części. Powinieneś uzyskać ramkę o wymiarze 90 x 200 cm. Połóż ją płasko na podłodze. Teraz czas na nieco trudniejsze zadanie. Listewki 1,5 x 5,5 x 90 cm należy rozłożyć równomiernie na ramce. Pomiędzy poszczególnymi listewkami powinna znajdować się około centymetrowa przerwa. Zanim zaczniesz przybijać listewki, rozłóż je, układając jedna obok drugiej na stelażu ze wspomnianą już, niewielką przerwą. Ewentualne nieścisłości skoryguj. gdy listewki są już rozłożone, przymocuj je do stelaża za pomocą wkrętów. Stelaż jest właściwie już gotowy. Ostatni krok - dla wzmocnienia konstrukcji możesz umieścić pasy taśm wokół dłuższych boków. Taśmy przyczep do ramki i poszczególnych żeberek za pomocą gwoździków tapicerskich. Jeśli przeprowadzisz taśmę dodatkowo przez środek stelaża, konstrukcja będzie wyjątkowo stabilna.

Propozycje na inne rozwiązania i praktyczne wskazówki

Powyżej przedstawiliśmy jeden ze sposobów budowy stelaża. Swój projekt jednak możesz z powodzeniem zmodyfikować - przy małych łóżkach możesz np. zrezygnować z ramki i wykonać samo żebrowanie mocowane na taśmach. Stelaż w takim przypadku nie opiera się o ramę łóżka, jest na stałe do mocowany do dna. Rama łóżka musi mieć odpowiednio mocne wypusty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.