Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej. Ten sprzęt motywuje do zmiany nawyków żywieniowych

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej jest świetnym urządzenim, które dostarcza nie tylko informacji, ile ważysz, ale też ile w twoim ciele jest tkanki mięściowej, a ile tłuszczowej. Ten sprzęt potrafi też zmotywować do działania i zmiany codziennych nawyków. Taką wagę warto mieć w domu.

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej.Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej. Fot. Shutterstock

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej nie jest skomplikowanym urządzeniem. W ofercie producentów jest wiele modeli, które w warunkach domowych podają procentową ilość tłuszczu zawartego w organizmie. To jeden z najistotniejszych wskaźników w walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Procent tłuszczu można określić jako całkowitą masę tłuszczu podzieloną przez całkowitą masę ciała. Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej, przy pomocy specjalnej aplikacji dostosowanej do wybranego sprzętu, dostarcza nie tylko informacji na podstawie których możesz określić swoje BMI, czy wskaźnik masy ciała, ale także dowiedzieć się, jakie są proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniową. Dwie osoby mogą bowiem przy jednakowym wzroście ważyć tyle samo, a ta, która ma więcej tkanki tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewiowego, który jest magazynowany w podbrzuszu mi wokół wielu narządów wewnętrznych) wygląda na pulchną, a ta u której przeważa tkanka mięśniowa - na szczupłą. Aplikacja skonfigurowana z danym modelem wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej często określa też inne parametry, takie jak woda zawarta w ciele, masa kostna, BMR (wskaźnik podstawowej przemiany materii), zawartość białka, stopień otyłości czy wagę bez tłuszczu. Taki sprzęt warto mieć w domu i regularnie z niego korzystać! Waga jest oczywiście ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia, ale poziom tkanki tłuszczowej jest o wiele ważniejszy w jego monitorowaniu. 

Czy wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej są wiarygodne?

W przypadku standardowej wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej margines błędu wynosi około 4%. Lepsze modele są jeszcze dokładniejsze. Ich margines błędu wynosi 1-2 %. Dobra waga z pomiarem tkanki tłuszczowej raczej precyzyjnie określa proporcje między tkanką mięśniową, która decyduje o kondycji fizycznej i sile człowieka, a tłuszczową. Do tego celu wykorzystywana jest metoda BIA (Bioelectrical Impendance Analysis), czyli bioimpendancja elektryczna. Po wejściu na wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej analizie poddawany jest opór elektryczny tkanek – czyli to, jak mięśnie i tłuszcz reagują na przepływające przez nie prąd elektryczny. Brzmi poważnie, ale jest to bardzo potrzebne do oszacowania procentowej ilości tkanki mięśniowej i tłuszczowej, co potem można podejrzeć na wyświetlaczu lub w aplikacji. Jeśli wartości te nie są w normie, mogą świadczyć o licznych problemach ze zdrowiem. Poziom tkanki tłuszczowej u kobiet nie powinien być wyższy niż 25-28 %, a u mężczyzn 20 %. W innym wypadku waga z pomiarem tkanki tłuszczowej uzna tę podwyższoną wartość za nadwagę, która jeśli będzie szybko wykryta, pozwoli na ekspresowe pozbycie się problemu. 

Kiedy warto wchodzić na wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej? Najlepiej rano, na czczo lub ewentualnie po 2 godzinach od ostatniego posiłku oraz po min. 4 godzinach po intensywnym wysiłku.

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej.Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej. Fot. Shutterstock

Pamiętaj! Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej pozwala na regularne śledzenie postępów w walce o szczupłą sylwetkę. Czasem zwykły sprzęt, który mierzy tylko masę ciała, pokazuje ten sam wynik od 2 tygodni. Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej rejestruje o wiele więcej. Pomoże odkryć również przyczynę tego stanu. Może się okazać, że regularny wysiłek nie poszedł wcale na marne, lecz wzrosła masa mięśniowa, a zmniejszył się poziom tkanki tłuszczowej. 

Jak wybrać wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej?

Kupując wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej, warto zwrócić uwagę na kilka innych istotnych parametrów:

  • Wyświetlacz LCD - powinien być czytelny;
  • Dokładność pomiaru - najlepiej z marginesem błędu 1-2 % i dokładnością do 100 g;
  • Pomiar tkanki tłuszczowej - powinien wskazywać procentową wartość tłuszczu ciała i trzewiowego;
  • Parametr masy kostnej - powinien pokazywać gęstość kości, co jest istotne w profilaktyce osteoporozy. Ten wskaźnik jest też bardzo istotny dla wszystkich, którzy chcą analizować na bieżąco przyrost masy mięśniowej;
  • Maksymalne obciążenie – jest to szczególnie istotne dla osób otyłych, z dużą nadwagą;
  • Wiek metaboliczny – funkcja, która potrafi zmotywować do zmiany codziennych nawyków, by poprawić stan zdrowia i kondycji ciała.

Dobrą wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej można już kupić za około 100 zł, większość z nich współgra z odpowiednio dobraną aplikacją, dzięki której można sprawdzić wiele przydatnych parametrów! 

Więcej o:
Copyright © Agora SA