Jak pomalować salon?

Salon to serce domu. W nim spędzasz większość czasu, spotykasz się z przyjaciółmi i odpoczywasz. Efektowne wnętrze, nietuzinkowy design jest chlubą gospodarza domu, warto więc podczas aranżacji odpowiednio połączyć kolor ścian z elementami wyposażenia. Jak pomalować salon? Jak dobrać kolor ścian w salonie do mebli, tekstyliów i dodatków? Jeśli zastanawiasz się jakie są najpopularniejsze trendy wnętrzarskie w tej dziedzinie zapraszamy do lektury artykułu. Nasi specjaliści podpowiadają jak urządzić salon stylowo i gustownie.

Salon w szarościach i zieleni.Salon w szarościach i zieleni. Fot. Shutterstock

Jak dobrać kolor ścian? Zasady dobierania barw

  • 1 zasada

Jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne je zmniejszają. Ten prosty trik pozwoli Ci stworzyć niezwykły salon.

  • 2 zasada

Jeżeli chcesz zmienić proporcje wąskiego i podłużnego pomieszczenia, pomaluj jego krótszą ścianę na ciemniejszy kolor. W ten sposób wyrównasz proporcje i poprawisz wygląd pokoju.

  • 3 zasada

Dla zmniejszenia intensywności koloru, możesz pokryć pomalowaną już ścianę farbą podkładową. Ta technika wymaga jednak pewnych umiejętności i doświadczenia. Nie eksperymentuj, jeśli nie stosowałeś jej nigdy wcześniej.

  • 4 zasada

Aby stworzyć w obrębie jednego wnętrza harmonię kolorystyczną rozjaśnij lub przyciemnij ten sam kolor podstawowy. Odcienie nałożone na ścianę będą się dopełniały, tworząc spójną aranżację.

  • 5 zasada

Jeśli używasz w jednym pomieszczeniu różnych kolorów wybieraj je tak, by miały identyczne nasycenie. Złe zestawienie barw może powodować, że salon będzie przytłaczał. Wybieraj farby z jednej palety w ciepłej lub zimnej tonacji.

  • 6 zasada

Wybierając kolorystykę wnętrza, postaw na jedną barwę przewodnią. Jeśli chcesz uniknąć chaosu, nie stosuj więcej niż czterech kolorów.

  • 7 zasada

Dla osiągnięcia trójwymiarowego efektu zestaw różne faktury np.: połysk i mat.

  • 8 zasada

W dużych otwartych przestrzeniach kolory pomogą Ci wydzielić poszczególne strefy. Kolorem wydzielisz np. jadalnię czy aneks kuchenny.

  • 9 zasada

W nowoczesnych, stylowych wnętrzach barwowe przejście możemy podkreślić stiukiem, to nowoczesne rozwiązanie podkreśli urok pokoju

  • 10 zasada

Białe ściany są zawsze w modzie. Będą doskonała bazą dla wystroju wnętrza. Ponadto pięknie wyeksponują meble do salonu i stoły do salonu.

Salon skandynawski.Salon skandynawski. Fot. Merkury Market

Kolory ścian w salonie

Ściany w salonie mogą mieć taki sam kolor lub różne odcienie jednej barwy. Bardzo popularnym rozwiązaniem w aranżacji salonu jest też malowanie trzech ścian w jednym stonowanym kolorze, a czwartej w odcieniu kontrastowym. Żeby efektownie pomalować salon w roli barwnego akcentu można użyć butelkowej zieleni, głębokiego granatu, ceglanej czerwieni, intensywnego fioletu lub klasycznego ciemnoszarego. Do tak wybranego - na jedną ścianę - koloru dominującego dobierz stonowany łagodny kolor uzupełniający. Stosując tą technikę unikniesz przesady i chaosu.

Czystą biel i jasne barwy ścian można ożywić intensywnym dodatkiem w postaci dekoru, ozdobnika, lub np. wnęki na telewizor. Ten subtelny detal będzie niewątpliwą atrakcją salonu. Ściany w salonie są ważnym elementem spajającym, dlatego warto je pomalować używając odpowiedniej farby. Meble i dodatki, jakich użyjesz podczas urządzania wnętrz powinny pasować do farby. Pomocne mogą być internetowe inspiracje, w których specjaliści dopierają barwę i odcień farby do stylu w danym wnętrzu.

Modne kolory ścian w salonie

Kolory ścian w salonie mogą być ciepłe i energetyczne, dzięki nim pokój zyska nietuzinkowy wygląd. Jeśli na ścianach użyjesz zieleń, czerwień, szarość lub czerń odmienisz przestrzeń. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić. Aby pomieszczenie nie było przytłaczające zrezygnuj z malowania intensywnym kolorem wszystkich ścian. Dobór kolorów decyduje o ostatecznym wyglądzie całego pomieszczenia.

Przyjemny dla oka i bardzo modny jest też styl marynistyczny w aranżacji salonu. Dominujące w tak urządzonym salonie na ścianie kolory to: błękit, odcienie szarości, kość słoniowa, beże, granatowy i czerwienie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.