Jak zrobić meble ogrodowe? Podpowiadamy

Jak zrobić meble ogrodowe, żeby mieć zestaw wypoczynkowy o ciekawym wyglądzie, ale za niewielką cenę? Idealnym materiałem wydają się być palety, a raczej drewno z nich odzyskane. Alternatywą może być zakup desek i wykonanie z nich samemu ławek czy stołu. Z pewnością będzie to jednak droższe i trudniejsze.
Drewniane meble ogrodowe.
Drewniane meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Komplet mebli ogrodowych. Co musi się w nim znaleźć?

Które elementy nieodłącznie składają się na meble ogrodowe? Taki komplet zwykle składa się z dużego stołu o dowolnym kształcie i ustawionych wokół niego krzeseł lub też niewielkiego stolika kawowego, wygodnej kanapy i przynajmniej dwóch foteli.

Cena takich mebli jest bardzo zróżnicowana i zależy choćby od materiału wykonania, wytrzymałości czy liczby elementów. Najtańsze zestawy mebli ogrodowych, które rozstawimy na tarasie lub balkonie, to najczęściej plastikowy stół lub stolik i siedziska. Niestety, ale ich trwałość jest ograniczona. Droższe meble z technorattanu połączonego ze szkłem i metalem są znacznie bardziej wytrzymałe. Koszt zestawu z drewna jest już znacznie wyższy. Bardzo kuszące jest więc samodzielne przygotowanie mebli DIY z palet lub zakupionych desek. Jakie powinny być wymarzone meble ogrodowe?

Meble z palet czy z desek?

Jakie meble lepiej będą się prezentować jako zestaw na taras, balkon, lub do ogrodu? Oczywiście będą to przede wszystkim wyroby drewniane. Jako materiał na nie możemy wybrać gotowe deski lub te, które odzyskamy z palet. Jak zrobić z nich oryginalny i funkcjonalny zestaw wypoczynkowy?

Meble ogrodowe z desek. Co nam dają?

Meble z drewna, stolik, ławka, nawet krzesła czy leżaki ogrodowe, mogą być zrobione z gotowych desek. Stopień trudności prac będzie zależał od tego, jak bardzo drewniane półprodukty zostały wcześniej poddane obróbce. Więcej zapłacimy za deski heblowane, przycięte na odpowiednie długości, mniej zaś za takie, które będą wymagały od nas więcej pracy np. przy użyciu papieru ściernego. Reszta zależy w dużej mierze od naszych pomysłów i tego, jakie siedzisko czy stolik z drewna chcemy zrobić. Przyjemne w przypadku takich prac jest to, że ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia - możemy ozdobić meble np. przy pomocy spersonalizowanych treści lub nadać im ciekawy efekt choćby przez wypalanie i olejowanie.

Meble ogrodowe z palet. Dlaczego warto?

Dlaczego warto wybrać meble z palet? Ich zaletą jest to, że surowiec do ich stworzenia nabędziemy za niewielkie pieniądze. Dobrej jakości palety to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Te, które były mocno wykorzystywane w logistyce, będą jeszcze tańsze. Wystarczy zgromadzić pewną ilość narzędzi, elementów łączących i dobry impregnat, żeby cieszyć się oryginalnym zestawem mebli z palet.

Meble ogrodowe z palet: materiały i narzędzia

Co jest potrzebne, żeby zrobić meble z palet? Zrobienie wygodnego stolika i dwóch foteli z palet, które potem można pokryć wygodną gąbką, to konieczność zakupu przynajmniej 8 - 9 palet. Zaletą takiego projektu jest prostota i fakt, że nie będziemy musieli rozbijać poszczególnych elementów. Palety możemy potraktować tak, jakby były gotowymi modułami do tworzenia mebli, które potem będą ozdobą tarasu lub ogrodu. Warto zwrócić uwagę, że stałą wielkością jest tu wysokość palety równa 14,4 cm. Pozostałe wymiary bywają zmienne. Możemy się posłużyć np. paletami 120 x 80 cm - wiele zależy od ilości miejsca tam, gdzie chcemy ustawić dany mebel z palety.

Co jeszcze się przyda? Z pewnością konieczne będą śruby lub wkręty do drewna i metalowe łączniki. Do pokrycia drewna warstwą ochronną przyda się impregnat, olej lub lakierobejca (warto zwrócić uwagę na testy mierzenia ich skuteczności na oddziaływanie niekorzystnych warunków). Do tego szlifierka kątowa, wiertarka, wkrętarka i wyrzynarka do drewna.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet krok po kroku?

Meble z palet
Meble z palet Fot. Shutterstock

Jak zrobić meble z palet? Podpowiadamy.

  • Przede wszystkim należy przystąpić do oczyszczenia i wygładzenia szlifierką samych palet.
  • Następnie trzeba dokładnie oczyścić powierzchnie palet z pyłu i kurzu. Dopiero wtedy wykonujemy malowanie impregnatem lub lakierobejcą.
  • Montaż palet w najprostszej opcji tworzenia takich mebli jest prosty: w przypadku stolika przykręca się jedną paletę na drugą. Zwykle wykorzystuje się dwie lub trzy nałożone na siebie. Blat wykonuje się poprzez odbicie kilku desek z innej palety i przybicie tak, żeby stworzyć jednolitą powierzchnię z drewna. Do łączenia używa się długich wkrętów.
  • Fotele z palet tworzy się poprzez skręcenie ze sobą trzech palet, gdzie dwie ustawione na sobie będą siedziskiem, jedna zaś oparciem. Mając nieco więcej czasu można też dorobić nóżki z drewnianych klocków.
Więcej o: