Jak urządzić mały salon ze stołem? Zwróć uwagę na trzy rzeczy

Kamil Michaluk
11.05.2021 16:00
Jak urządzić mały salon ze stołem, by prezentował się oryginalnie, ale nadal był funkcjonalny? Jest to nie lada wyzwanie właśnie z uwagi na to, że przestrzeni jest tu niewiele, potrzeba zaś pomieścić też inne meble. W jakim stylu warto szukać inspiracji? O czym szczególnie powinno się pamiętać? Oto kilka cennych porad, dzięki którym aranżacja salonu ze stołem uda się pomimo niewielkich rozmiarów pomieszczenia.

Salon z jadalnią.Salon z jadalnią. Fot. Shutterstock

Mały salon w bloku. Od czego zacząć ? Trzy ważne rzeczy

Jakie są możliwości aranżacji pomieszczenia, które powinno być reprezentacyjne, ale ma bardzo kompaktowe wymiary? Nim zaczniemy mnożyć konkretne pomysły i porównywać aranżacje, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie:

  • planowany budżet: aranżację niewątpliwie trzeba dostosować do tego, jakimi środkami dysponujemy. To od nich zależy nie tylko ściśle rozumiany projekt salonu w bloku lub małego salonu, ale też wybór stylu, elementów wyposażenia, wystrój ścian czy podłogi
  • funkcjonalność i wygodę: nie sposób jest zmieścić w małym pokoju nie tylko stół, ale też liczne krzesła, sofy i inne meble, gdy nie można liczyć na wygodne przemieszczanie się pomiędzy nimi; w jadalni musi być dość miejsca, by nie sprawiała wrażenia zagraconej i przedstawiała wygodne dla nas rozwiązania
  • rozplanowanie przestrzeni w pomieszczeniu: każde pomieszczenie w mieszkaniu posiada przestrzeń ograniczoną np. przez rozmieszczenie drzwi i okien, dostęp do światła słonecznego itp. Wnętrza trzeba poddawać aranżacji tak, żeby uwzględniać rozplanowanie przestrzeni we wnętrzu.

Jakie konkretnie aranżacje można brać pod uwagę, jeśli chodzi o mały salon ze stołem? Oto kilka propozycji wnętrz, które mogą być ciekawą opcją w niemal każdym domu:

Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu.Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Mały salon ze stołem w stylu skandynawskim

W małym salonie możemy też pozwolić sobie na aranżację w niezwykle popularnym stylu skandynawskim. Wszystko wydaje się tutaj idealnie pasować do niewielkiego wnętrza: jasne kolory ścian, niewiele ozdobników, które mogłyby wprowadzić chaos do wnętrza i wysokiej jakości meble z drewna. Nie może tu zabraknąć stołu z białym blatem i charakterystycznie ustawionymi pod kątem nogami.

Jak urządzić mały salon ze stołem? Cenny minimalizm w aranżacji wnętrz

Jak urządzić przestrzeń małego salonu w stylu minimalistycznym? Liczne inspiracje znajdziemy w blogach i vlogach internetowych. Również tutaj przyda się dużo światła, aranżacja wnętrza będzie zaś prosta. Jej sercem stanie się wygodna kanapa i dwa małe pufy.

Stół w minimalistycznym salonie

Bardzo ważne są tutaj odpowiednio dobrane meble do salonu. Co z miejscem na stół? Jego rolę częściowo przejmie stolik kawowy. Przestrzeń do spożywania posiłków lepiej wtedy umieścić w kuchni, niż w samym salonie, co wydaje się być bardziej praktycznym rozwiązaniem. Ewentualnie można spróbować urządzić kącik jadalny z niewielkim stołem i dwoma krzesłami, ale będzie to trudne.

Mały pokój dzienny glamour

Salony w niewielkich pomieszczeniach mogą też być urządzane w stylu glamour. Charakterystyczne dla takich przestrzeni jest to, że każdy mebel cieszy oczy piękną tapicerką lub połyskliwym frontem (szafki, regały, blat stołu). To idealne rozwiązanie wtedy, gdy chcemy rozświetlić serce niewielkiego mieszkania, jakim jest salon.

Czego unikać w stylizacji glamour?

I tutaj nie można jednak przesadzać z liczbą dodatków i warto wybrać jasne ściany. Wówczas styl ten z powodzeniem sprawdzi się także w przypadku małych pomieszczeń. Jakie stoły do salonu w stylu glamour będą odpowiednie? Można postawić na model bardziej klasyczny lub też raczej nowoczesny. Ważne, by był dość okazały.

Mały salon w bloku z kuchnią

Możemy też postawić na bardzo nowoczesny sposób aranżacji małego salonu z jadalnią, gdzie będzie z nim połączona kuchnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli zabawiać gości swoim towarzystwem nawet wtedy, gdy przyjdzie nam przygotowywać posiłek. W połączeniu salonu i kuchni bardzo istotny jest odpowiedni dobór i ustawienie mebli. Stół i krzesła mogą tworzyć granicę pomiędzy przestrzeniami - kuchenną i wypoczynkową. Miejsca do siedzenia powinno więc być odpowiednio dużo, na tyle jednak, by można było swobodnie przechodzić pomiędzy obiema strefami.

Więcej o: