Jak zrobić filtr do oczka wodnego? Narzędzia i instrukcja

Filtr do oczka wodnego jest niezbędny wtedy, gdy chcemy zachować stojącą wodę nie tylko w dobrym stanie wizualnym, ale i bez potężnej inwazji glonów, grzybów i bakterii. Okazuje się przy tym, że niekoniecznie musi być to sprzęt zakupiony w sklepie i samemu można stworzyć prosty filtr do oczka wodnego z beczki. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Ryby do oczka wodnego.Ryby do oczka wodnego. Fot. Shutterstock

Czemu warto filtrować wodę w oczku wodnym?

Oczko wodne będzie o tyle spełniać swoją funkcję jako ozdoba ogrodu i oaza dla żywych stworzeń (ryby i nie tylko), o ile zadbamy o znajdującą się w nim wodę. Tymczasem zwykle nie są to duże zbiorniki, woda w nich ma przy tym charakter stojący. Choćbyśmy bardzo dbali o to, by nie wpadały do oczka wodnego opadłe liście i inny materiał organiczny, to nie uda nam się zachować sterylnej czystości. Nie jest więc trudno wyobrazić sobie, że bez filtracji po pewnym czasie albo będziemy musieli sięgać po drogą chemię, albo też całkowicie czyścić akwen pełen glonów i bakterii.

Filtr do oczka wodnego. Czemu warto stworzyć filtr z beczki samemu?

Okazuje się, że budowa prostego filtra, który sprawdzi się w oczku, wcale nie jest trudna i może się udać dzięki materiałom, które znajdziemy w garażu lub kupimy niedrogim kosztem w sklepie budowlanym. Dlaczego warto stworzyć taki filtr do oczka wodnego?

 • oszczędzamy pieniądze - koszty filtrów do oczek wodnych są dość duże i za najprostsze modele zapłacimy ponad 200 zł; oczywiście te urządzenia filtracyjne, które wykorzystują nowocześniejsze technologie lub są w stanie oczyścić oczko wodne o większej pojemności wody będą odpowiednio droższe (300 - 400 zł)
 • możemy stworzyć z beczki filtr do oczka o dowolnej pojemności (nawet wtedy, gdy chodzi o całkiem duże oczka wodne)
 • wykorzystujemy często materiały, które np. pozostały po remoncie, budowie lub stanowią niepotrzebne rupiecie w garażu

Co będzie potrzebne? Materiały i narzędzia, z których zrobimy filtr do oczka wodnego

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Z czego zrobić filtr do wody domowym sposobem, by akwen był czysty i mogły w nim żyć np. ryby? Na filtr tego typu składa się kilka rodzajów materiałów. Podstawą będzie stworzenie komory filtracyjnej. W tej roli może się doskonale sprawdzić stara beczka, którą używało się do kiszenia ogórków. Zakup nawet używanego pojemnika tego typu nie powinien stanowić problemu. W przypadku niedużych oczek filtracja może równie dobrze przebiegać w dość dużym wiadrze. Co jeszcze będzie potrzebne, żeby zrobić filtr z beczki?

Z czego robić filtry do oczek wodnych?

Jak zrobić filtry do oczek wodnych? Przydadzą się:

 • rury kanalizacyjne PCV: ich średnica uzależniona jest od wydajności pompy i może wynosić od 50 do 100 mm (im większej mocy pompa, tym grubsze rurki)
 • silikon sanitarny po to, by uszczelnić wlot i wylot
 • elementy filtracyjne: w tej roli sprawdzą się choćby warstwy gąbki, maty kokosowej i gruby keramzyt lub też można się pokusić o zakup specjalistycznych wkładów
 • rusztowanie z kratki do trawników i naciętych kawałków rurek

Filtr do oczka wodnego krok po kroku

Jak wykonać z wymienionych materiałów filtr z beczki, który znacząco poprawi jakość wody w oczku? Na szczęście nie jest to wcale trudne. Oto schemat budowy takie urządzenia krok po kroku (rozpoczynając od dołu):

 • Wycinamy otwory w dnie i pokrywie beczki. Rury będą tędy doprowadzać brudną wodę i odprowadzać ją już po zastosowaniu filtra. Dopływ wody z oczka jest możliwy dzięki wykorzystaniu pompy.
 • Ustawiamy w beczce rusztowanie z kratki, które wspiera się na kawałkach rurek.
 • Wysypujemy keramzyt (rodzaj filtra biologicznego).
 • Powyżej umieszcza się rodzaje filtrów mechanicznych, czyli gąbki i matę kokosową. Kolejność filtracji wody jest istotna dlatego, żeby filtr biologiczny nie brudził się przesadnie szybko.
 • Uszczelniamy silikonem przestrzenie wokół wlotu i wylotu do beczki tak, żeby woda się nie rozlewała poza zbiornik.

Niekiedy do budowy takich urządzeń stosuje się też otoczaki, które także dość dobrze spisują się w filtracji wody pochodzącej z oczka wodnego. Warto spróbować stworzyć takie urządzenie, tym bardziej że nie jest to przesadnie czasochłonne i nie wymaga przesadnej wprawy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.