Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Język teściowej to efektowna i bardzo prosta w uprawie roślina. W zależności od odmiany może być niewielką rośliną na parapet lub osiągać wysokość nieco ponad metra. Język teściowej zwany też wężownicą i sansewierią świetnie sprawdzi się u amatorów domowej uprawy roślin. Kwiat jest bardzo odporny i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego jeśli zdarza ci się zapomnieć o systematycznym podlewaniu roślin, ten okaz będzie idealny. Jak pielęgnować język teściowej, aby zawsze prezentował się efektownie? Podpowiadamy!
Język teściowej Fot. Shutterstock
Język teściowej - jak pielęgnować?
Dbanie o sansewierię nie wymaga dużo czasu ani wysiłku. Generalnie, im mniej zaangażowania w pielęgnację tej rośliny, tym lepiej. Jedyne co jej szkodzi to mroźne powietrze i zbyt obfite podlewanie, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni, a w efekcie ich obumarcia. Dużo łatwiej jest uratować sansewierię, która została wysuszona, niż taką, której zaserwowano zbyt dużą ilość wody. Mięsiste liście wężownicy widoczne nad powierzchnią ziemi wyrastają z grubych kłączy stanowiących rodzaj magazynów na wodę. W swoim naturalnym środowisku w okresach suszy, to właśnie z nich korzysta roślina, aby przetrwać. Pamiętaj o tym, aby w doniczce znajdował się odpowiedni drenaż, co sprawi, że nie będzie zalegać w niej woda. Podlewanie raz na 3-4 tygodnie w zupełności wystarczy.
Język teściowej świetnie znosi wysokie temperatury i ekspozycję na mocne światło słoneczne, ale też doskonale sobie radzi na stanowiskach zacienionych. Nie szkodzi jej suche powietrze w klimatyzowanych wnętrzach - pamiętaj jednak, że nie lubi mrozów i przeciągów. Często otwierasz okno zimą, a w pobliżu stoi sansewieria? Wiedz, że takie miejsce nie będzie dla niej najlepsze. Jeśli zauważysz, że liście stają się czarne i miękkie, oznacza to, że sansewieria przemarzła. Chore liście należy usunąć a roślinę przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Natomiast brązowe lub pożółkłe liście są oznaką, że wężownicy jest za gorąco i za sucho.
Język teściowej Fot. Pexels
Język teściowej - budżetowy oczyszczacz powietrza
Szukasz idealnej rośliny do sypialni? Język teściowej stworzy świetne warunki do zdrowego snu! Badacze z NASA zaliczyli wężownicę do grona 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Wystarczy jedna roślina, by oczyścić powietrze w pokoju o wielkości 10 mkw. Języki teściowej pochłaniają i rozprawiają się z toksycznymi związkami obecnymi w powietrzu, między innymi z formaldehydem i benzenem, które wywołują bóle głowy i bezsenność. Dodatkowo formaldehyd źle wpływa na twój układ oddechowy i odpornościowy, a benzen obniża nastrój i utrudnia przepływ krwi do mózgu. Ponadto sansewieria pochłania także dwutlenek węgla i zamienia go w tlen, i robi to lepiej od większości roślin! Jeśli więc rozglądałaś się za oczyszczaczem powietrza, możesz postawić na budżetową wersję oszczędzając przy tym kilkaset złotych. A przy okazji jak pięknie ozdobi wnętrze!
Język teściowej - uwaga na szkodniki
Tego nie da się ominąć. Język teściowej tak jak każda roślina, narażona jest na różne choroby i ataki szkodników. W przypadku tej rośliny ryzyko chorób jest dosyć małe i nie zdarzają się często, jednak nie da się ich całkowicie wykluczyć. Najczęściej występującym problemem jest przelanie, do którego dochodzi w wyniku dostarczenia roślinie nadmiernej ilości wody. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, liście stają się wtedy miękkie i żółte, a korzenie mogą zacząć gnić. Jeśli do tego dojdzie, jak najszybciej wyjmij ją z ziemi, rozluźnij korzenie i pozostaw do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Kolejny problem, jaki może się pojawić to poparzenie słoneczne. Jeśli liście na czubkach będą wyschnięte, a na ich powierzchni pojawią się ciemnobrązowe plamy to znak, że powinnaś niezwłocznie zmienić stanowisko rośliny na mniej nasłonecznione. Zdecydowanie rzadziej od chorób na roślinie pojawiają się szkodniki. Gdy jednak ją dopadną, na liściach możesz zauważyć, np. małe, szybko poruszające się robaczki czy „pajęczyny" - w zależności od tego, przez co została zaatakowana. Najczęściej spotykane są wciornastki, przędziorki i wełnowce, których nie da się nie zauważyć. Szkodniki mogą zostać przyniesione z podwórka lub przejść z innych roślin. Najskuteczniejszym sposobem ich zwalczania są przeznaczone do tego środki chemiczne, jednak osłabiają one roślinę. Jeśli nie chcesz jej narażać na dodatkowe uszkodzenia, zawsze możesz spróbować naturalnych sposobów, np. mycia każdej części rośliny.