Jak zrobić jacuzzi ogrodowe? Instrukcja krok po kroku

Kamil Michaluk
13.05.2021 12:00
Dlaczego warto mieć jacuzzi ogrodowe? Co przemawia za tym, żeby samemu wykonać taki rodzaj SPA przy naszym domu? Wreszcie - czy jest to trudne? Pytania te będą tym częściej się pojawiać, im bliżej będzie upalnej pogody. Oto kilka przydatnych faktów na temat przydomowego jacuzzi.

Jacuzzi w ogrodzie.Jacuzzi w ogrodzie. Fot. Shutterstock

Jacuzzi w ogrodzie. Z czego je wykonać?

Wystawienie tego rodzaju sprzętu w ogrodzie wciąż jeszcze może uchodzić za działanie luksusowe. Niestety, ale koszty takiej instalacji są w Polsce dość wysokie. Okazuje się jednak, że choćby w USA takie rozwiązania są coraz bardziej popularne. Tym bardziej warto jest spróbować stworzyć basen z hydromasażem samemu.

Jakie zalety ma jacuzzi w ogrodzie?

Jacuzzi ogrodowe wykorzystujące wodę z bąbelkami jest przede wszystkim doskonałym sposobem na relaks, który może się odbywać samemu lub z przyjaciółmi. Wpływa tym samym bardzo dobrze na nasze zdrowie - także psychiczne, gdy zapewniamy sobie spokój, wyciszenie i rozładowujemy emocje po długim i ciężkim tygodniu. Dodatkowo okazuje się, że woda w jacuzzi zmniejsza różnego rodzaju bóle, poprawia metabolizm i pozwala cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Wady jacuzzi w ogrodzie. Dlaczego nie jest tak popularne w Polsce?

Przede wszystkim przed tworzeniem SPA w ogrodzie powstrzymuje nas wysoka cena wykonania takiej instalacji. Również wysokie koszty energii elektrycznej i eksploatacji nie są zachęcające. Konieczne jest też wykonanie instalacji elektrycznej i hydraulicznej.

Jak zrobić jacuzzi w ogrodzie samemu? Wanna z hydromasażem

Pomysły na zrobienie jacuzzi samemu bywają różne, ale ustawienie wanny z hydromasażem w ogrodzie wydaje się być jedną z najprostszych opcji. O ile jednak stworzenie domowego SPA w przypadku wnętrza domu nie jest trudne, to organizacja takiego miejsca w przestrzeni ogrodu bywa kłopotliwa.

Czego potrzeba? Funkcjonalny model wanny to tylko jeden z ważnych elementów. Trzeba jednak zadbać także o:

  • zasilanie elektryczne (muszą być tutaj zachowane zasady podyktowane przez obowiązujące prawo budowlane i zasady bezpieczeństwa)
  • ujęcie wody
  • odpływ kanalizacyjny

Nasz ogród musi także posiadać dość dużo miejsca, żeby ustawić w nim jacuzzi. Większość ekspertów zaleca, żeby instalacje zostały wykonane przez fachowców. Jeśli jednak koniecznie chcemy się za to zabrać sami - czytajmy instrukcje i stosujmy się do nich. Jest to dobry sposób nie tylko na niezawodność układu, ale przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo.

Jak zrobić ogrodowe jacuzzi?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się co do tego, czy chcemy mieć wyłącznie atrakcję na lato, czy też cieszyć się nią przez cały rok. Relaks w ogrodzie może przecież trwać w najlepsze nawet poza sezonem. W drugim przypadku trzeba, żeby wanna była zlokalizowana dość blisko domu. Inaczej, niż przy instalacjach dobieranych do wnętrza, musimy zadbać o właściwą izolację. Bezawaryjne podgrzewanie pozwoli na to, żebyśmy mogli korzystać z kąpieli nawet przy mrozie.

Jacuzzi a wystrój otoczenia domu

Inspiracje, którymi kierujemy się wybierając wannę z hydromasażem, powinny sprzyjać wpasowaniu wyglądu przydomowego SPA do charakterystyki otoczenia domu. Do naszej inwencji należy m.in. wykonanie schodków do jacuzzi czy obudowy, która ukryje wannę. Bardzo ciekawie prezentują się obudowy z drewna - trzeba jednak zadbać o ich impregnację, bo są bardzo wrażliwe na działanie wody i niekorzystnych czynników atmosferycznych. Niekiedy wybiera się zrobienie jacuzzi ze starej wanny. Wówczas ważnym elementem, którym możemy obudować tę atrakcję, stanie się czerwona cegła.

Konserwacja jacuzzi na zewnątrz domu

Elementem zajmującym pokaźną ilość czasu jest konserwacja jacuzzi. Dysze można przepłukiwać samemu lub postawić na droższy model samoczyszczący, gdzie należy jednak pamiętać o stałym uzupełnianiu poziomu płynu. Ważna w tym przypadku jest systematyczność, co pozwoli nam dłużej cieszyć się sprzętem nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale także wizualnym. Wiadomo zaś, że taka atrakcja będzie pełna tylko wówczas, gdy będziemy korzystać z czystego i niezawodnie działającego jacuzzi.

Więcej o: