Jak zrobić biurko i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Kamil Michaluk
13.05.2021 16:00
Biurko jest bardzo ważnym, być może najważniejszym, elementem wyposażenia pokoju do pracy. Na rynku mamy dość bogatą ofertę biurek utrzymanych w rozmaitym stylu. Również ceny są bardzo różne - za mniej, niż 200 zł kupimy produkty wykonane z płyty MDF. Jeśli jednak marzy nam się oryginalne biurko z drewna, ceny bardzo szybują w górę. Jak zrobić biurko z drewna lub innego materiału samemu, żeby mieć dobrej jakości blat do pracy i oszczędzić pieniądze? Podpowiadamy, na co warto uważać.

Biurko młodzieżowe.Biurko młodzieżowe. Fot. Shutterstock

Czemu warto samodzielnie zrobić biurko?

Przede wszystkim kusi właśnie korzystna relacja jakości mebli z drewna, do ceny materiałów przeznaczonych na ich wykonanie. Ważne jest też to, ile miejsca potrzeba nam do pracy - możemy tutaj dość dowolnie przekroczyć typowe wymiary, które posiadają gotowe biurka, czyli 100 x 60 cm. Bez problemu wpasujemy je w mniejszą lub większą przestrzeń, którą dysponujemy w pokoju.

Za drewniane meble warto też zabrać się samemu dlatego, że otrzymujemy wówczas szansę na nadanie im takiego designu, jaki nam się spodoba. Możemy więc przystąpić do personalizacji blatu poprzez wypalanie, dodać loftowe metalowe nogi zrobione ze stalowych profili lub postarzyć mebel wybranymi technikami malarskimi np. z zastosowaniem farby kredowej i ozdobnego lakieru.

Biurka DIY - z czego można je zrobić?

Biurkiem skonstruowanym samodzielnie będziemy się w pełni cieszyć dopiero wtedy, gdy będzie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. W dużej mierze chodzi o to, żeby postawić na dobrej jakości materiały.

Z czego blat biurka DIY?

Najbardziej istotny jest niewątpliwie rodzaj blatu, który wybierzemy, by stworzyć nasze biurko. W przypadku mebla użytkowanego codziennie wraz z upływem czasu należy się liczyć na to, że blat będzie narażony na dość szybkie zużycie. Do wyboru mamy:

  • drewno: biurko z drewna będzie z pewnością bardzo eleganckie i trwałe. Wiele zależy od blatu, który w najbardziej ekskluzywnych realizacjach może być nawet wykonany z litego drewna. Znacznie tańsze będzie zamontowanie w biurku blatu z drewna klejonego lub zbicie go z desek.
  • drewno z palet: meble stworzone z takiego materiału są bardzo oryginalne i łatwe w konstrukcji; poszczególne palety możemy potraktować jako części konstrukcyjne, z których zbijemy bez problemu solidne biurko. Najwięcej trudności będziemy mieć z blatem: możemy go stworzyć poprzez dobicie desek w wolne miejsca lub położyć na wierzch taflę hartowanego szkła
  • sklejkę: tańsza, ale mniej odporna od drewna, możemy dopasować jej grubość do naszych wymagań
  • płytę MDF: dość tani i odporny materiał, który można kupić wraz z pokryciem składającym się z warstwy laminatu; łatwo przychodzi zamontować blat z takiej płyty i dociąć ściany, które będą jednocześnie funkcjonować jako nogi

Wiele inspiracji możemy tu czerpać z Internetu - na niejednym blogu czy vlogu znajdziemy ciekawe pomysły. Możemy też wybierać biurka tradycyjne lub biurka narożne. Mamy tutaj duży zakres swobody.

Inne potrzebne materiały

Oczywiście przydadzą się też wkręty do drewna, śruby i metalowe łączniki. Także elementy wykończenia w postaci impregnatu lub farby do drewna będą nieodzowne. Przede wszystkim trzeba jednak zabezpieczyć materiał do wykonania nóg. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by miał odpowiednią wytrzymałość i nie rysował powierzchni podłogi domu. Pamiętajmy też o standardowej wysokości biurka, która powinna mieć 72 do 75 cm. Jeśli jednak będzie nam zależało na wyżej umieszczonym blacie, nie ma problemu, by wydłużyć nogi np. do 80 cm. Typowy materiał na nowe nogi do biurka to:

  • zestaw dwóch kozłów drewnianych np. kupionych w markecie
  • dwie palety zamontowane w całości
  • prostokątne nogi typu loft z metalowego profilu (całość możemy własnoręcznie zespawać lub zlecić to komuś)
  • nogi drewniane, które można zamówić w stolarni
  • dwa niewielkie rzędy półek - uzyskujemy więcej przestrzeni na przechowywanie

Jak zrobić biurko krok po kroku? Przydatne narzędzia

Jakich narzędzi potrzeba, żeby własnoręcznie zrobić biurko? Z pewnością przyda się wyrzynarka do drewna, wkrętarka, wiertarka i szlifierka. Możemy wybrać kątową lub oscylacyjną. Do połączenia elementów używa się wkrętów, śrub i łączników metalowych. W niektórych przypadkach przyda się też impregnat do drewna lub farba.

Więcej o: