Jak wiercić w gresie? Sprawdź

Jak dokonać wiercenia w gresie, który swoją trwałość zawdzięcza właśnie niebywałej twardości? Przede wszystkim do zrobienia otworów w płytkach potrzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Mamy do wyboru wiercenie w gresie na mokro lub możemy przystąpić do pracy na sucho. Co wybrać, żeby załatwić sprawę sprawnie i skutecznie? Podpowiadamy.

Łazienka ozdobiona gresem marmurowym. Łazienka ozdobiona gresem marmurowym.  Fot. Shutterstock

Wiercenie w gresie - czemu to takie trudne?

Gres podłogowy lub gres techniczny to przykłady materiałów, które bardzo chętnie wybiera się jako okładzinę na podłodze. Wybór gresu podyktowany jest jego dobrymi właściwościami. W tym przypadku powinno nas przede wszystkim interesować to, że jest materiałem niezwykle twardy, Nie jest łatwo wykonać otwór w nim. Bez problemu kupimy gres o różnym wykończeniu - niektóre z płytek mają też ten walor, że są antypoślizgowe. Podstawowym czynnikiem, który pomoże nam sobie w przypadku takiej płytki, będzie zakup odpowiednich przyrządów do wiercenia: możemy wykorzystać wiertła lub posłużyć się koronką diamentową.

Czym wiercić w gresie? Dostępne metody wiercenia otworów

Przede wszystkim warto zgromadzić odpowiednie narzędzia - niezbędna będzie zwłaszcza wiertarka, która pozwoli wiercić dziury w twardym podłożu. Udar, często bardzo poszukiwany, nie będzie w tym przypadku potrzebny. Jego zastosowanie może doprowadzić do pęknięcia płytki. Czym wiercić w gresie i jakie zasady stosować? Do wyboru mamy dwa rodzaje wiercenia: na sucho i na mokro.

Wiercenie w gresie na sucho

Czym charakteryzuje się sposób wiercenia w gresie na sucho? Przede wszystkim trzeba wybrać do niego odpowiednie wiertła i koronki diamentowe. Taka metoda jest stosowana wówczas, gdy chcemy sprawnie zrobić otwór, który później będzie zamaskowany. Alternatywą w przypadku gresu może być stosowanie wierteł wielozadaniowych do wywiercenia w powierzchni płytki niewielkiego otworu. Nie będzie to jednak ani łatwe, ani szybkie zadanie do wykonania. Nieco pracy włożymy w wykonanie takiego otworu. Największy problem może pojawić się tutaj z wiertłem, które bardzo szybko się zużywa. Nie ma też bałaganu, ale doskwierać może unoszący się w powietrzu kurz.

Wiercenie w gresie na mokro

Wtedy, gdy chcemy wywiercić w gresie otwory na mokro także musimy dobrze dobrać sprzęt. Tutaj także nie obędzie się bez udaru, ale kluczowe będą koronki i wiertła diamentowe o preferowanej przez nas średnicy. Specjalnym rodzajem narzędzi do wiercenia w płytce gresowej jest wiertło diamentowe olejowane. Warto ich użyć dlatego, że wypływający olej podczas pracy wiertarki chłodzi ją i wiąże pył, który pojawia się przy okazji wiercenia w danym rodzaju materiału. Wtedy, gdy wiercimy płytkę, będzie też trzeba polewać miejsce wodą. Dzięki temu mamy trochę więcej bałaganu związanego z rozlewaną wodą, ale precyzja pracy wiertła jest znacznie większa. Sprzęt, między innymi wiertło, zużywa się w takiej sytuacji wolniej. W pewnych sytuacjach możemy wiercić dzięki takiemu rozwiązaniu w powierzchni ze szkła, w glazurze czy innych powierzchniach płytek, których akurat potrzebujemy.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiercenia w gresie?

Dostępne na rynku wiertła do gresu czy betonu są dość wytrzymałe i wydajne. Przy wierceniu w powierzchni płytek trzeba jeszcze uważać, żeby nie uszkodzić i zarysować samej płytki. Niestety, ale bardzo łatwo zrobić to choćby nieco zbyt mocno dociskając wiertło. Istotny jest też wybór odpowiednich obrotów, które nie pozwolą urządzeniu przegrzać się. W sytuacji gdy źle zaplanowaliśmy i musimy poszerzyć otwór, nie jesteśmy pozostawieni bez wyjścia. Możemy postawić na frez diamentowy, który służy właśnie poszerzaniem takich utworów.

Jak wiercić w płytkach, by przebić materiał bez uszkadzania płytki?

Produkty, w których będziemy wiercić, wymagają wykorzystania obrotów maksymalnie na poziomie 500 na minutę. Przy większej szybkości obrotów zużyjemy znacznie szybciej samo wiertło. Podobnie jest w przypadku glazury. Funkcja, dzięki której można jeszcze pogorszyć sytuację, to udar. Stosując go, narażamy materiał, czyli nasze płytki gresowe na pęknięcie. Pamiętajmy, że gres jest może niezwykle twardy, ale także dosyć kruchy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.