Grill trójnóg - jak zrobić? Krótka instrukcja

Kamil Michaluk
14.05.2021 16:00
Grill ogrodowy na trójnogu to bardzo poręczny i stylowy przyrząd, który można rozstawić w ogrodzie nad ogniskiem lub zabrać ze sobą na weekendową wyprawę. Konstrukcja tego typu może też zostać zrobiona przez nas samych. Istotna jest tu jakość materiałów tak, żeby grill był stabilny, wytrzymały i można było przygotować na nim wspaniałe potrawy.

Warzywa z grilla.Warzywa z grilla. Fot. Shutterstock

Z czego składa się grill ogrodowy na trójnogu?

Z czego składa się tym grilla na trójnogu? Najczęściej budują go trzy nogi ze stali połączone wieńcem, który splata je ze sobą i pozwala na utrzymanie stabilności. Ważnym elementem jest ruszt, jak też korbka służąca do regulacji wysokości zawieszenia rusztu. Niekiedy dodatkowo w zestawie zawarte jest palenisko.

Zalety grilla na trójnogu?

Stabilny grill tego typu posiada wiele zalet. Trzeba się zgodzić z opinią, że bardzo interesująco się prezentuje.

Gdzie kupić grill wiszący?

Obecnie tego rodzaju grille możemy nabyć przede wszystkim w sklepach posiadających dział ''dom i ogród''. W sezonie grillowym niekiedy można też dokonać zakupu w sieciach marketów. Zawsze alternatywą jest też sprzedaż wysyłkowa.

Rodzaje grilla na trójnogu

Grill trójnóg.Grill trójnóg. Fot. Shutterstock

Grillowanie na trójnogu może być bardzo dużą przyjemnością, ale w zależności od tego, który model wybierzemy, będzie odbywało się nieco inaczej. Podstawowy dylemat dotyczy paleniska. Istnieją bowiem zarówno grille wyposażone w ten element, jak i funkcjonujące bez niego. Czym się charakteryzują?

Trójnóg na ognisko

Grill wiszący z paleniskiem to wyposażenie ogrodu, gdzie zależy nam na tym, żeby podłoże nie było niszczone i zaśmiecane przez niedopalone ognisko

Typ grilla nad palenisko

Na grillu trójnogu bez paleniska zawiesimy nie tylko ruszt, ale też kuty kocioł; urządzenie prezentuje się bardzo stylowo i bez problemu zawiesimy je nad ogniskiem

Grille ogrodowe na trójnogu z korbką

Dużym ułatwieniem jest wybór grilla, który byłby wyposażony w dodatkową korbkę przeznaczoną do zmieniania wysokości rusztu. Takie ułatwienie znacząco zwiększa funkcjonalność.

Materiały i narzędzia do zrobienia grilla

Jak zrobić trójnóg? Materiały

Warto stawiać na takie grille ogrodowe na trójnogu, które zrobione są z elementów dobrej jakości, gdzie chodzi między innymi o wysokiej klasy stal. Nawet nowy grill, zakupiony w sklepie, może być warty mniej lub więcej w zależności od tego, z jakich materiałów udało się go przygotować. Co będzie nam potrzebne wtedy, gdy chcemy zrobić taką konstrukcję sami? Przydadzą się przede wszystkim:

  • trzy pręty stalowe: ich trwałość i funkcjonalność uzależniona jest od grubości i długości. Po to, żeby grill miał odpowiednią regulację, potrzebne są pręty o długości przynajmniej 1,5 m. Ich trwałość zapewni grubość na poziomie co najmniej 12 mm.
  • tarcza - wieniec: ma za zadanie połączenie trzech prętów tworzących nogi. Można ją wygiąć z płaskownika, ale nie brakuje przypadków wykorzystania przedmiotów o podobnych parametrach, które pozyskano z recyklingu
  • metalowe kółko przeznaczone do zawieszenia łańcucha
  • łańcuch: powinien mieć długość przynajmniej 3 m

Ruszt lub kociołek

Musimy też posiadać element pozwalający na przygotowywanie potraw w postaci rusztu lub kociołka. Które z nich będzie lepsze? Najlepiej posiadać jedno i drugie, ponieważ można dzięki temu przyrządzać zróżnicowane rodzaje potraw. Ruszt również nie musi być nowy, ale np. wymontowany ze starego grilla. Warto także postawić na kociołek dobrej jakości.

Przydatne narzędzia

Wiele zależy od tego, jakimi materiałami będziemy się posługiwać. Zasada jest prosta: im więcej elementów z recyklingu lub zakupionych w sklepie z materiałami budowlanymi (płaskownik, łańcuch), tym więcej narzędzi będzie nam potrzebne. Istotny jest też sposób łączenia elementów, gdzie może się przydać spawarka lub wiertarka i zestaw śrub. Często przydaje się też młotek, szlifierka kątowa lub papier ścierny.

Jak zrobić trójnóg? Kolejność prac

Przygotowanie poszczególnych elementów

Nim zabierzemy się za montaż, musimy oczyścić poszczególne elementy. Chodzi zwłaszcza o rdzę i np. resztki starej farby. Pamiętajmy, że relaks w ogrodzie wymaga tego, aby grille ogrodowe były nie tylko praktyczne, ale też bardzo estetyczne.

Łączenie elementów ze sobą

W tej kwestii istnieją dwa podstawowe sposoby. Osoby posiadające sprzęt i umiejętności mogą połączyć poszczególne elementy przy pomocy spawania. Gdy nie mamy takiej możliwości, powinniśmy nawiercić otwory i zastosować śruby lub też nity.

Zabezpieczenie przed rdzą

Ostatnim elementem jest wykorzystanie farby żaroodpornej. Pozwoli zabezpieczyć powierzchnię grilla domowej roboty przed szybkim zużyciem się.

Więcej o: