Tablet graficzny - przydatny gadżet dla każdego miłośnika rysunku. Mamy modele przystępne cenowo!

Tablet graficzny umożliwia niezrównany komfort pracy. Rysowanie za jego pomocą jest tak naturalne, proste i przyjemne, że bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Wystarczy jasno określić swoje potrzeby i zdecydować się na taki tablet graficzny, który spełni twoje oczekiwania. Jaki model wybrać i ile kosztuje sprzęt dla rysownika? Podpowiadamy!

Tablet graficzny jest niezastąpiony przy rysowaniu, projektowaniu, retuszowaniu itp. Nawet najbardziej zaawansowane myszy komputerowe nie mogą mu dorównać pod względem dokładności. Sprzęt pozwala precyzyjnie stawiać kreski i tworzyć prace, których nie dałoby się wykonać przy użyciu klasycznego tabletu. Ponadto praca z piórkiem nie jest tak męcząca, jak praca z myszką. Jaki tablet graficzny kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!

Tablet graficznyTablet graficzny Fot. Shutterstock

Jaki tablet graficzny wybrać?

Jaki tablet graficzny wybrać, aby być zadowolonym? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ dostępne na rynku modele różnią się pod wieloma względami. Warto wspomnieć, że tablet graficzny to dość ogólne pojęcie, pod którym kryją się dwa typy urządzeń. Pierwszy z nich to klasyczny tablet graficzny z rysikiem, którego powierzchnia robocza przypomina plastikową podkładkę. Może być wyposażony w dodatkowe przyciski, jednak wcale nie musi. Drugi rodzaj urządzeń to tablet z dotykowym wyświetlaczem. Gwarantuje ten sam poziom precyzji rysunku oraz zapewnia dotykową obsługę i podgląd wykonywanych działań.

Bardzo istotny jest rozmiar tabletu graficznego. Najczęściej odpowiada on konkretnym formatom arkusza papieru (od A6 do A3). Nie bez znaczenia pozostają też konkretne parametry sprzętu. Pierwszym z nich jest dokładność rysika. Podaje się ją w dziesiętnych bądź setnych częściach milimetra. Przyzwoity tablet graficzny powinien wyróżniać się dokładnością wynosząca minimum 0,5 mm. Drugi to liczba rozpoznawanych przez sprzęt poziomów nacisku rysika. Oczywiście w tym wypadku im więcej, tym lepiej. Za optymalną wartość uznaje się 2048 rozróżnianych poziomów nacisku. Wyjątkowo istotna jest rozdzielczość, bo ma bezpośredni wpływ na odwzorowanie detali. Optymalna będzie ta o przynajmniej 2000 lpi (linii na cal).

Tablet graficzny - na co zwrócić uwagę?

Powyżej wymieniliśmy najważniejsze rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Istotne są również:

  • rodzaj rysika – są takie, które wymagają ładowania, a obecność akumulatora lub baterii dodatkowo zwiększa ich masę, co wpływa na komfort użytkowania;
  • wysokość odczytu – wartość tego parametru wyraża się w milimetrach. Określa on odległość, na jaką musisz zbliżyć rysik do powierzchni roboczej, aby sprzęt odczytał działanie. W większości modeli wynosi ona około 10 mm;
  • rozpoznawanie kąta nachylenia rysika – nie wszystkie tablety mogą pochwalić się jego odczytywaniem, jednak nieco droższe modele to umożliwią. Zazwyczaj wynosi on 60 stopni. Taka opcja przydaje się głównie do cieniowania lub przechodzenia pomiędzy poszczególnymi kolorami.

Tablet graficzny może również mieć  funkcję obsługi gestów i wiele innych, które pozwolą na wygodne przybliżanie i oddalanie obrazu oraz intuicyjną nawigację po rysunku. Nie bez znaczenia są też przyciski umieszczone bezpośrednio na rysiku, a także odpowiednie oprogramowanie. Wszystko to ma wpływ na wygodę, jak i cenę tabletu.

Tablet graficzny Wacom

Jeśli już wiesz, na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę, możesz zacząć się rozglądać za konkretnymi modelami. W cenie do 1000 złotych dobrą propozycją będzie model WACOM Intuos M Pen&Bluetooth. Tablet wyczuwa 4096 poziomów nacisku i generuje obrazy o jakości 2540 dpi. Dla ułatwienia pracy masz do użytku jeszcze cztery przyciski ExpressKeys. Aby piórko się nie zagubiło, możesz je położyć na wbudowanej półce. Twój budżet jest nieco większy i szukasz bardziej zaawansowanego sprzętu? Postaw na urządzenie dla profesjonalistów, które będzie cechować dwa razy większa czułość. Model WACOM Intuos Pro Paper Edition Medium PTH z 8192 poziomami nacisku spełni twoje oczekiwania. Umożliwi dokładniejsze szkicowanie niż znane rysiki do urządzeń mobilnych. Tablet graficzny Wacom ma aż 8 przycisków funkcyjnych, łączy się z innymi urządzeniami przez Bluetooth i USB. Ponadto przenosi odręczne rysunki z kartki papieru do komputera! Mocną stroną jest także synchronizacja i eksport rysunków na papierze do popularnych formatów plików graficznych za pomocą Inkspace.

Więcej o:
Copyright © Agora SA