Jak zrobić narożnik z palet? Sprawdź

Meble z palet od kilku sezonów są coraz bardziej popularne. Ich powodzenie wzmaga popularność myślenia w kategoriach ''less waste'', gdzie ponowne wykorzystanie drewna z recyklingu jest bardzo cenione.

Meble z palet DIYMeble z palet DIY Fot. Shutterstock

Meble z palet: narożnik DIY z palet na taras

Meble z palet są dość tanie, proste w wykonaniu i mogą być całkiem efektowne. Poza tym da się je zaprojektować i skręcić tak, żeby pasowały w dowolne miejsce. Mogą stać się ozdobą tarasu, ale też pasować na balkon. Niektóre możemy pomyśleć w ten sposób, żeby po zakończeniu sezonu na ciepłą pogodę w ogrodzie, pasowały do wnętrza domu.

Dlaczego warto wybrać narożnik z palet do ogrodu?

Przede wszystkim drewno pozyskane z palet jest stosunkowo tanie i posiada niezwykle atrakcyjną relację ceny do jakości. Chęć stworzenia kanapy czy narożnika z gotowych desek będzie nas kosztować o wiele więcej. Warto też dodać, że drewniane palety są już zbite z mniejszych kawałków drewna. Wybierając odpowiedni projekt, możemy je potraktować jako gotowe moduły tworzące kanapę, które wystarczy ze sobą połączyć, wcześniej szlifując je (wystarczy niekiedy sam papier ścierny) i stosując ochronny impregnat.

Kanapa czy narożnik?

Coraz częściej to nie sofa czy kanapa, ale narożnik jest podstawowym elementem zestawu mebli z palet, które można ustawić na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Tego typu meble ogrodowe z palet są bardzo praktyczne: dają dość dużą powierzchnię do siedzenia, zajmując niewiele miejsca w samym rogu, co cieszy, gdy mamy szczególnie mały taras. Z pewnością wykonanie narożnika jest w takich sytuacjach bardziej estetycznym pomysłem, niż wciskanie na siłę kanapy, która nie jest praktyczna w trudno dostępnych miejscach.

Jak stworzyć zestaw mebli DIY z narożnikiem w roli głównej?

Co jeszcze można zrobić z palet? Meble, które obok narożnika bardzo się przydadzą to oczywiście stolik kawowy lub duży stół i dodatkowe ławki wyposażone w oparcie (także z palet). Może je pokryć materac kupiony na wymiar w dowolnym kolorze, który będą miały też poduszki. W przypadku bardzo dużego zapotrzebowania na miejsce do siedzenia można też postawić na drugą kanapę, ale zwykle nie jest to niezbędne.

Meble ogrodowe z palet: przydatne materiały i narzędzia

Jak zabrać się do stworzenia zestawu mebli ogrodowych? Prosty stolik i ławki nie są trudne do wykonania. Często wystarczy połączyć palety ustawione jedna na drugiej. Trudniejsze jest wykonanie większej kanapy czy właśnie narożnika. Jednak i takie meble ogrodowe wykonać może praktycznie każdy. Jak zrobić je z palet? Podpowiadamy.

Sam projekt i palety z drewna jako materiał na mebel nie wystarczą. Najpierw trzeba zgromadzić zestaw narzędzi, które będą pomocne, by wykonać meble ogrodowe. Przyda się zwłaszcza:

  • zestaw długich wkrętów do drewna lub śrub
  • nieco papieru ściernego dla wygładzenia powierzchni palet - często lepsza będzie jednak szlifierka oscylacyjna lub tarczowa
  • pędzel umożliwiający malowanie palety impregnatem
  • metalowe łączniki (dzięki nim połączymy paletę z paletą tak, by całość była bardzo stabilna)

Materiały

Warto wreszcie zabrać się za sam narożnik z palet. Jak zrobić go w prosty sposób? Siedziska i oparcie tworzy się w tym przypadku z palet, więc warto zakupić odpowiednią ich ilość. Trzeba zaznaczyć, że ich wysokość to zawsze 14,4 cm, ale pozostałe wymiary bywają różne. Jak zrobić meble możliwie najbardziej funkcjonalne właśnie? Najlepiej, żeby palety były dość duże - choćby o wymiarach 100 x 120 cm. Łatwiej będzie nam później dobrać do nich materace i poduszki ozdobne. Za jedną używaną zapłacimy nawet kilkanaście złotych. Warto więc zakupić przynajmniej 9 palet, gdzie 6 stworzy wygodne siedzisko, 3 zaś będą elementami budującymi oparcie. Niekiedy warto jednak zakupić ich nieco więcej - będzie to przydatne wtedy, gdy tworząc meble z palet, zechcemy np. odbić kilka desek po to, żeby stworzyć gdzieś jednolitą powierzchnię.

Narożnik z palet krok po kroku

Jak zrobić meble z palet? Od czego zacząć? Najlepiej postępować według schematu:

  • Czyszczenie palet szlifierką lub papierem ściernym. Jednocześnie wygładzamy drewno po to, by meble z palet były przyjemne i bezpieczne w użytkowaniu
  • Odpylenie i oczyszczenie powierzchni
  • Przystąpienie do malowania powierzchni palet po to, by można je było ustawić na wolnym powietrzu (tarasie, balkonie), gdzie będzie wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Można też dodatkowo użyć farby do malowania drewna po to, by uzyskać wybrany efekt
  • Montaż: najpierw tworzymy siedzisko, które składać będzie się z trzech modułów z dwóch nałożonych na siebie palet każdy. Do mocowania wykorzystujemy wkręty do drewna. Następnie łączymy moduły ze sobą dzięki łącznikom metalowym. Ostatnim elementem montażu, gdy siedzisko jest już stabilne, będzie przytwierdzenie trzech palet tworzących oparcie. Tego rodzaju narożniki można nie tylko wystawić w ogrodzie, ale też wykorzystać we wnętrzu. Szybko da się więc przekształcić meble ogrodowe, na nietypowe wyposażenie mieszkania czy domu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.