Jak naprawić podnośnik w krześle biurowym? Instrukcja krok po kroku

Naprawa krzesła biurowego może być znacznie bardziej opłacalna, niż zakup nowego sprzętu. Bywa jednak, że awarii ulegną nie kółka czy przetarta tapicerka, ale podnośnik. Jak poradzić sobie z naprawą lub wymianą mechanizmu? Okazuje się, że przy odrobinie wprawy nie jest to takie trudne.
Praca zdalna biuro w domu
Praca zdalna biuro w domu / shutterstock

Siłownik krzesła lub fotela biurowego: mechanizm działania

Do czego służy podnośnik w przypadku mebli biurowych takich, jak fotel czy krzesło biurowe? Mechanizm działania tego niewielkiego i prostego urządzenia pozwala na regulację wysokości siedzenia. Jest więc niesamowicie ważny z punktu widzenia komfortu pracy użytkownika, który często użytkuje biurko. Niekiedy warto przy tym wymienić ten element wówczas, gdy to on szwankuje. Dzięki temu oszczędzimy pieniądze i będziemy mogli dalej używać ulubione krzesło czy fotel. Ile kosztuje takie urządzenie? Kupimy je już za kilkanaście złotych. W przypadku lepszej jakości egzemplarzy będzie trzeba zapłacić już kilkadziesiąt złotych.

Jak rozpoznać awarię siłownika?

Niestety, ale winne są siły, które oddziałują na mechanizm. Po pewnym czasie użytkowania krzeseł lub foteli okazuje się, że coś złego dzieje się z podnośnikiem, który wydaje skrzypiące odgłosy. Bywa też, że siedzisko samoistnie opada i jest to najlepszy dowód na to, że czeka nas wymiana mechanizmu na zupełnie nowy. Przecież meble tego typu mają dostarczać właściwego oparcia kręgosłupowi - z siedzeniem na niewłaściwej wysokości jest to niemożliwe.

Warto jednak zaznaczyć, że niekiedy krzesło lub fotel nie wymaga tak daleko idącej ingerencji i wystarczy odpowiednie smarowanie. Używa się wtedy smaru silikonowego nakładanego na wcześniej odkręcone śruby (najlepiej jest odkręcić też oparcie). Po odkręceniu i nasmarowaniu elementów mechanizmu bardzo często problem ustaje. Koniecznie sprawdź to, zanim zabierzesz się za wymianę siłownika.

Co przyda się, by naprawić fotel biurowy?

Krzesła biurowe przy awarii siłownika naprawiamy poprzez jego wymontowanie i instalację nowych części. Co jest niezbędne do wykonania takiej operacji? Przydadzą się przede wszystkim:

  • gumowy młotek
  • klucz szwedzki
  • folia do zabezpieczenia miejsca pracy (podłogi w domu)

Jak naprawić krzesło biurowe lub fotel biurowy?

Wymontowanie i naprawa siłownika poprzez jego wymianę, to dwie czynności, które nas czekają. Przystępując do naprawy, powinniśmy wymontować w fotelu kółka tak, by wadliwe części krzesła można było wygodnie wymienić. Nie należy też zapominać o demontażu siedziska. Pozostałe części fotela odwracamy do góry nogami tak, by mieć łatwiejszy dostęp do samego siłownika. Młotkiem uderzamy w siłownik od dołu tak, żeby swobodnie wypadł z normalnej pozycji. Drugi koniec siłownika znajduje się w środku blachy - tutaj także trzeba uderzyć delikatnie i wybić kawałek siłownika tkwiący w blasze. Trzeba jednak bardzo uważać na to, żeby demontując siłownik, nie pogiąć samego mechanizmu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Demontaż siłowników w fotelach wymaga też tego, żeby pewnego wyczucia. Klucz będzie potrzebny zwłaszcza wtedy, gdy siłownik nie będzie chciał drgnąć. Wtedy należy próbować go delikatnie wykręcić. Nie powinno się też stosować szlifierek i innych przyrządów do przecinania, bo łatwo jest nimi zniszczyć elementy, które możemy później jeszcze wykorzystać.

Dobór właściwego siłownika na wymianę

Krzesło, żeby mogło być dalej wykorzystywane, wymaga tego, żeby dobrać do niego nowy siłownik gazowy. Czym się kierować? Nowe siłowniki wybieramy pod kątem ich przydatności dla regulacji wysokości siedziska. Poleca się zwłaszcza siłownik gazowy IV klasy: wybór takiego typu wpływa na dłuższą żywotność i, co za tym idzie, brak konieczności następnych napraw w krótkim czasie. Powinien znosić też obciążenia powyżej 120 kg. Niestety, ale zapłacimy w takim przypadku więcej. W przypadku krzeseł i foteli długości to najczęściej 195 i 235 mm. Przy montażu usuwa się osłonę siłownika, ale nie wolno próbować usunąć przycisku znajdującego się tuż pod nią. Trzeba też uważać na zawleczkę pod spodem.

Więcej o: