Jaki impregnat do drewna wybrać? Podpowiadamy

Jak działa impregnat do drewna? Jest to preparat, który wnika w strukturę drewna lub tworzy ochronno - zabezpieczającą powłokę. Wiadomo przecież, że meble czy elementy konstrukcyjne prezentują się świetnie w ogrodzie, ale wystawione na działanie czynników atmosferycznych łatwo ulegają degradacji. Właśnie impregnacja pozwala na dobre zabezpieczenie przed wilgocią.

Meble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjneMeble ogrodowe. Zdjęcie ilustracyjne 9wooddy/shutterstock

Impregnaty do drewna na zewnątrz. Po co się je stosuje?

Po co zabezpiecza się drewno przed szkodliwym działaniem, które warunki atmosferyczne wywierają na nie? Materiał ten jest bardzo uniwersalny i można go stosować tak wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Konieczne jest jednak zabezpieczenie go przed wodą, która prowadzi do korozji biologicznej i szybkiego niszczenia. O ile wewnątrz można stosować farby do drewna, to na zewnątrz powinno się stosować bardziej specjalistyczne produkty. Jaki drewnochron wybrać?

Impregnat do drewna, a inne sposoby zabezpieczania powierzchni

Impregnatem zabezpieczymy powierzchnię nie tylko przed wodą czy działaniem promieni UV, ale także przed innymi szkodliwymi czynnikami. Jeśli więc chcemy mieć nie tylko piękne meble w ogrodzie, ale też zabezpieczyć je przed grzybami, sinizną i szkodnikami, to być może wykorzystana zostanie przez nas lakierobejca, ale pod nią zastosowany zostanie właśnie impregnat. Może być on więc bezbarwny, ale też sporządzany z dodatkiem pigmentów. Chroni drewno, ale także podkreśla rysunek słojów drewna. Sama lakierobejca to powszechnie stosowany i ceniony preparat. Dekoruje drewno, ale jest produktem nieco mniejszej trwałości i stąd wymaga właściwego podkładu.

Stosowanie impregnatu do drewna, a olej do drewna lub lakier

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, jakich substancji używać do ochrony drewna np. w postaci mebli ogrodowych. Najczęściej pojawia się dylemat pomiędzy impregnatem do drewna a lakierem lub olejem do drewna. Wiele zależy od tego, co wyczytamy na etykiecie. Często zdarza się, że kompleksowa ochrona i pewność zabezpieczenia drewna pojawia się wtedy, gdy na warstwę impregnatu nałożymy np. powłokę z lakieru.

Olej do drewna jest z kolei bardzo starym sposobem na to, żeby drewniane powierzchnie zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami. Najczęściej jest to olej lniany, który wnika głęboko w strukturę drewna, zabezpiecza przed wilgocią i wysychaniem i pękaniem materiału. I tutaj warto jednak zastosować pierwszą warstwę w postaci impregnatu do drewna, który zabezpieczy zwłaszcza przed grzybami.

Meble ogrodowe z paletyMeble ogrodowe z palety Fot. Shutterstock

Jakie rodzaje impregnatów do drewna mamy?

Jaki impregnat do drewna warto stosować na zewnątrz i do wewnątrz? Czym chronić ławki ogrodowe czy inne meble ogrodowe drewniane? Wymienia się kilka rodzajów takich substancji o nieco różniących się parametrach. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • Wodorozcieńczalne impregnaty do drewna: do impregnacji drewna można wykorzystywać substancje, w których dokonuje się zanurzenia elementów drewnianych. Dzięki temu pojawia się możliwość zabezpieczania poszczególnych elementów przez głęboką penetrację struktury drewna. Można mówić w tym przypadku o wysokim poziomie odporności na działanie czynników biologicznych (grzybów, szkodników). Zaletą impregnacji takim preparatem jest to, że ma charakter niepalny i jest niemal bezwonny.
  • Olejowe impregnaty do drewna: takiego preparatu zabezpieczającego drewniane powierzchnie użyjemy na zewnątrz, bo tworzy grubą powłokę zabezpieczającą. Chroni ona także przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Impregnat do drewna rozpuszczalnikowy: impregnaty rozpuszczalnikowe zabezpieczają drewno wyłącznie na zewnątrz budynków. Posiadają bowiem drażniący zapach i są łatwopalne.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Odpowiedni impregnat stosuje się obecnie również w przypadku drewna konstrukcyjnego, które podobnie jak meble ogrodowe, może być narażone zwłaszcza na działanie szkodników i grzybów. Stosowanie takiego preparatu odbywa się zwykle poprzez zanurzenie, co jest skuteczniejsze od malowania pędzlem.

Jaki impregnat stosować wewnątrz pomieszczeń?

Przede wszystkim powinien być pozbawiony szkodliwych substancji. Stąd często używa się impregnatów naturalnych, choćby pokostu lnianego, który zapewnia możliwość zabezpieczenia i ochronę drewna przed działaniem wilgoci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.