Leżak z rattanu czy technorattanu? Wybieramy leżaki ogrodowe

Wiosna to już niewątpliwie czas, żeby wyposażyć się w wygodne meble ogrodowe z technorattanu lub rattanu. Niekiedy wybiera się leżaki ogrodowe drewniane, ale za najbardziej stylowe uchodzę te z rattanu. Odstrasza jednak czasem ich wysoki koszt. Być może lepszym wyborem będzie wygodny leżak z technorattanu? Czym się różni od pierwowzoru? Jakie wady i zalety mają takie meble ogrodowe? Technorattan to surowiec, któremu warto się bliżej przyjrzeć.

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Shutterstock

Jaki leżak: technorattan czy rattan?

Czym różnią się leżaki z technorattanu od mebli ogrodowych wykonanych z naturalnego tworzywa? Z pozoru modele zrobione z obu surowców nie będą odbiegać od siebie pod względem wyglądu, ale tutaj wspólne cechy się właściwie kończą.

Leżak z rattanu. Za co jest ceniony?

W przypadku leżaków ogrodowych wykonanych z rattanu mamy do dyspozycji produkty z naturalnego materiału. Pozyskuje się go z palmowego pnącza rotang. Plecionki tego rodzaju są dość wytrzymałe, ale przy tym plastyczne. Meble ogrodowe z nich zrobione są więc lekkie i bardziej elastyczne w produkcji niż te, które wykonano z drewna. Można więc kształtować je w fantazyjny sposób.

Jednocześnie drewno rotang, które rośnie na plantacjach na Cejlonie i w Indiach, dość szybko odrasta. Nie powoduje to więc takich strat dla środowiska, jak pozyskiwany w fabryce materiał syntetyczny. Leżaki i inne meble z rattanu to świetny pomysł na balkon, taras czy do ogrodu. Dobrze się tam prezentują, są dość odporne na czynniki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Wady? Ten materiał, będący formą drewna egzotycznego, nie jest przystosowany do niskich temperatur panujących u nas zimą. Mebli rattanowych nie możemy więc przechowywać wówczas w ogrodzie. Niestety, ale nawet proste leżaki tego typu są również bardzo drogie.

Czym jest technorattan?

Leżaki ogrodowe z technorattanu to coraz bardziej popularna alternatywa dla wyrobów z naturalnego materiału. Sam technorattan to syntetyczny surowiec, który cechują trwałość, lekkość i łatwość w czyszczeniu. Oczywiście nie można stwierdzić, że leżak technorattanowy jest tak przyjazny środowisku, jak produkty wykonane z drewna. W przeciwieństwie do tego, co zaoferować mogą np. nowoczesne meble plastikowe, nie ma tutaj mowy o blaknięciu pod wpływem słońca czy podatności na uszkodzenia mechaniczne.

Zalety technorattanu

Jakie są najważniejsze zalety technorattanowych propozycji do ogrodu, na taras czy balkon? Przede wszystkim mebel taki posłuży nam nie tylko do opalania, ale także na basen, gdzie ma przewagę w stosunku do naturalnych materiałów, choćby wykorzystanych do produkcji leżaków drewnianych. Można nabyć nawet modele, gdzie metalowe stelaże tworzy się z aluminium, które nie ma podatności na rdzewienie. Leżak z technorattanu, leżanka lub nawet łóżko ogrodowe z tego materiału pozwalają osiągnąć wysoki komfort wypoczynku. Nie zabierają przy tym zbyt wiele czasu poświęconego na dbanie o nie. To, co nas kusi, to wreszcie relatywnie niska cena - za model z technorattanu zapłacimy mniej, niż za wyrób z rattanu, ogrodowa aranżacja zaś na tym wizualnie nie ucierpi. Wciąż jednak znacznie tańszy od niego będzie prosty leżak drewniany.

Leżak ogrodowy z technorattanu - rodzaje

Wśród produktów technorattanowych przeznaczonych do wykorzystania w ogrodzie można wymienić:

Leżaki technorattanowe

Dany model osiąga cenę w zależności od zastosowanego materiału i możliwości regulacji oparcia, które czynią wypoczynek na świeżym powietrzu przyjemniejszym. Leżak ogrodowy z technorattanu powinien być składany w wygodny sposób. Umożliwia to łatwy przewóz i przechowywanie.

Leżanki

Leżanka jest bardziej wygodna i umożliwia szerszy zakres regulacji oparcia czy podłokietników. Niekiedy łatwiej przetransportować ją w inne miejsca dzięki zestawowi kółek. Z pewnością będą lepsze, niż leżaki ogrodowe dla tych osób, którym zdarza się dość często korzystać z tego rodzaju mebli.

Łóżko ogrodowe

Meble ogrodowe technorattan mogą być też całkiem obszerne i umożliwiać bardzo wygodnie upływający relaks np. z ulubioną książką w ogrodzie. Produktem premium w stosunku do leżaków technorattanowych, są wykonane z tego samego materiału łóżka.

Leżaki ogrodowe z technorattanu. Na co zwracać uwagę?

Na co jeszcze zwracać uwagę, gdy wybieramy leżak technorattanowy? W przypadku takiego asortymentu ogrodowego w pierwszej mierze zwraca się uwagę na to, czy faktycznie jest to technorattan. Mimo wszystko jest to dość drogi materiał. Możliwość zakupu leżaka ogrodowego po niewiarygodnie niskiej cenie powinna budzić nasze wątpliwości.

Składane meble powinny mieć funkcjonalny i trwały mechanizm, który łatwo i bezawaryjnie pozwoli nam na zmianę nachylenia oparcia. Leżak ogrodowy, który będzie wciąż sprawiał problemy w tym zakresie, z pewnością nie będzie sprzyjał weekendowej beztrosce.

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Merkury Market

Wreszcie: niekiedy warto przeznaczyć nieco większą kwotę i zamiast zakupu pojedynczego leżaka, postarać się o komplet mebli do ogrodu. Technorattan może umożliwić korzystanie z nich przez lata, więc będzie to uzasadniona inwestycja w piękny i sprzyjający wypoczynkowi ogród.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.