Jak odnowić płytki ceramiczne? Oto 5 sprawdzonych sposobów

Płytki ceramiczne są rodzajem okładziny ściennej i podłogowej, która jest układana z myślą o całych latach użytkowania. Niekiedy zdarza się, że z jakichś powodów chcemy zmienić wystrój kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia. Wykonanie generalnego remontu z kuciem tych powierzchni to z kolei duża strata czasu i bałagan w domu. Jak odnowić stare płytki ceramiczne?

KuchniaKuchnia Fot. Shutterstock

Dlaczego warto odnowić stare płytki?

Nie zawsze nowe płytki ceramiczne są optymalnym rozwiązaniem. Czasami zdarza się, że możemy odświeżyć wygląd pomieszczenia mniejszym kosztem pieniędzy i naszego czasu. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że ułożenie nowych płytek to nie tylko koszt materiału (kafelki i fugi), ale także cena samej robocizny. Owszem, często jesteśmy w stanie sami podjąć się ułożenia płytek ściennych lub podłogowych, ale zajmie nam to bardzo wiele czasu. Dodatkowo pomieszczenie będzie nawet przez kilka dni wyłączone z normalnego użytkowania. Czasem więc, zwłaszcza gdy zależy nam na pieniądzach i czasie, lepiej wybrać np. dość szybkie i łatwe malowanie ściany czy podłogi, które już ozdobione są płytkami.

Malowanie płytek w łazience lub kuchni. Jak je wykonać?

Wybór malowania, jako sposobu na odnowienie płytek, wydaje się bardzo intuicyjny. Nakładanie farby jest znacznie łatwiejsze, niż docinanie czy klejenie innych elementów mogących zamaskować stare płytki. Dobrze dobrana farba będzie też odporna na bezpośredni kontakt z wodą, co jest cenne zwłaszcza w łazience.

Farby do płytek, których warto używać

Pokrycie ściany lub podłogi farbą wymaga wyboru właściwego produktu do malowania. Czym się kierować? Wykorzystanie typowych farb na takie powierzchnie jest problematyczne - bardzo łatwo jest o to, żeby powłoka nie pokryła dobrze tak trudnego podłoża lub była nietrwała. Warto więc wybierać produkty oferowane specjalnie do malowania kafelków w łazience lub kuchni. Przy decydowaniu się na konkretny preparat zwracamy uwagę na:

  • przeznaczenie do pomieszczeń wilgotnych
  • dobór farby do rodzaju powierzchni - płytki w łazience lub kuchni mogą mieć różną fakturę. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na odpowiedni dobór farby do powierzchni szorstkich, matowych lub szkliwionych. W przypadku ostatnich konieczne bywa zastosowanie podkładu

O czym jeszcze pamiętać, gdy chcemy pomalować płytki?

Przede wszystkim nie można z marszu pomalować łazienkowych czy kuchennych kafli. Trzeba nieco uwagi poświęcić przygotowaniu powierzchni. Każdy rodzaj gresu, glazury czy terakoty musi być najpierw dobrze oczyszczony i odtłuszczony. Ważne jest również to, że ewentualne skazy lub ubytki w przypadku fug trzeba wcześniej uzupełnić. Dopiero wtedy uda nam się odnowić płytki w skuteczny sposób.

Oklejenie płytek naklejkami

W jaki prosty sposób odnowić wygląd ścian lub podłóg w domu, gdzie mamy okładzinę z kafelków? Dość banalnym w wykonaniu, ale skutecznym i bardzo estetycznym sposobem są naklejki z folii samoprzylepnej. Takie wyjście jest nieporównanie szybsze niż jakikolwiek remont. Odnowienie starych płytek w ten sposób również musi poprzedzić ich dokładne wyczyszczenie. Dodatkowo naklejki na płytki mogą wprowadzić dużo kolorytu do wnętrza naszego domu.

Wymiana fugi

KuchniaKuchnia Fot. Shutterstock

Jak jeszcze można odnowić powierzchnię płytek ceramicznych bez skuwania? Powierzchnię łazienki lub kuchni można też odnowić przez samą wymianę fug. W najbardziej radykalnej wersji będzie to ich wymiana na nowe. Niekiedy wystarczy jednak dokonać renowacji fug dzięki takim substancjom jak sok z cytryny, soda oczyszczona czy proszek do pieczenia.

Płytki lub panele na stare płytki

Płytki ceramiczne pokrywające łazienkę lub kuchnię można też zakryć przez położenie na nich kolejnej warstwy okładziny z płytek lub paneli. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku podłóg, nieco rzadziej stosuje się takie sposoby w przypadku ścian. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia musi być nie tylko równa i oczyszczona, ale także stabilna.

Zakrycie starej okładziny z płytek

Ostatnim sposobem, dzięki któremu łazienka lub kuchnia pokryta płytkami zyska nowy wygląd, jest ich zakrycie. Można do tego wykorzystywać różnego rodzaju płyty (korkowe, szklane czy PCV), ale także zamaskować stare płytki dzięki wykorzystaniu tapety. W ostatnim przypadku potrzeba jednak wybierać nowoczesne typy produktów, które są odporne na wodę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.