Modne i funkcjonalne drzwi przesuwne do szafy. Jak zrobić szafę z drzwiami przesuwnymi?

Redakcja
21.05.2021 16:00
Wygodne i funkcjonalne zagospodarowanie całego domu to przede wszystkim umiejętność maksymalnego wykorzystania dostępnej w budynku przestrzeni. W każdym budynku znajdą się trudne architektonicznie miejsca. To nietypowe wnęki, ściany pod skosem lub nieduże pokoje. Warto zagospodarować je wszystkie tak, by nie pozostawiać ich pustymi. Do takich trudnych miejsc, zwłaszcza, gdy znajdują się one w sypialni lub korytarzu, z łatwością dopasujesz meble z drzwiami przesuwnymi.

szafaszafa shutterstock

Co nieco o szafach przesuwnych

Oszczędzi Ci miejsce i pozwoli na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Tak, to dokładnie ona - szafa przesuwna. Bez problemu zbudujesz ją we wnęce lub w rogu pokoju z nietypowym skosem. Z łatwością zaaranżujesz ją w sypialni albo w korytarzu. Możesz zdecydować się na dużą, przestronną szafę z wieloma półkami i wieszakami, albo Twoja przyszła szafa może być całkiem mała i mieścić się we wnęce w niedużym korytarzu.

Jak samemu zrobić drzwi przesuwne? Zobacz, jak łatwo zrobić szafę!

Wykonanie szafy wnękowej nie jest trudne. Osoby niedoświadczone w temacie domowych remontów i majsterkowania mogą sobie jednak nie poradzić - warto wtedy zdecydować się na zakup szafy przesuwnej i jej montaż od profesjonalnych firm. Nasz krótki poradnik pomoże Ci zdecydować, czy warto spróbować samodzielnego montażu, czy jednak wolisz pozostawić wykonanie pracy fachowcom.

Wybór miejsca i wykonanie odpowiednich pomiarów

Pierwszym krokiem będzie wybranie dobrej lokalizacji na zamontowanie. Najłatwiejszym sposobem są meble wykonane we wnęce. W tym przypadku bowiem masz dwie boczne ściany mebla już właściwie wykonane (nie tylko z jednej strony jest bowiem ściana), zatem zaoszczędzisz na zakupie dodatkowej płyty i elementów montażowych. Szafa do sypialni, do przedpokoju, a nawet do łazienki lub kuchni - wszystkie te opcje są jak najbardziej realne, szafa dopasuje się do różnych wnętrz i różne pomieszczenia będą wyglądały atrakcyjnie z nią w środku. Kiedy wybrałeś odpowiedni pokój, czas na pomiary. Dokładnie zmierz całą wnękę i zapisz wyniki na kartce (to pomoże ci w dokładniejszym rozplanowaniu wnętrza).

Czas na zaprojektowanie!

Szafa wnękowa zrobiona przez Ciebie ma być odzwierciedleniem Twojego stylu i Twoich potrzeb. Dlatego warto dobrze zastanowić się, a nawet rozrysować, jak ma ona wyglądać. Zaprojektuj szafę przesuwną z pomocą wykonanych wcześniej pomiarów.

Materiały

Gdy projekt jest gotowy, czas na zebranie materiałów. Najważniejsza we wszystkim będzie płyta drzwi garderoby. Nawet najmniejsza szafa przesuwna musi mieć co najmniej dwoje drzwi (które, nachodząc jedne na drugie, będą udostępniały nam wnętrze mebla). Płyty powinny mieć taki wymiar, jaki zatem ma połowa szerokości wnęki (wysokość będzie taka sama, jak wysokość wnęki). Jeśli wnętrze szafy jest wyjątkowo duże, warto zdecydować się na troje lub nawet czworo drzwi. Projekt szafy powinien też zakładać wybór odpowiedniego koloru. Wśród szaf wyjątkowo modne są białe modele - możesz właśnie taką szafą zachwycić swoich gości. Dostępne są też inne rodzaje płyt.

Oprócz płyty będziesz potrzebować prowadnic (na nich będą przesuwać się drzwi szafy). Przydatne będą również półki oraz dodatkowe wieszaki, drążki lub szuflady.

Montaż szafy - mocowanie drzwi przesuwnych

SzafaSzafa Fot. Abra Meble

Na początku wyznacz linie górne i dolne, na których zamontujesz prowadnice. Muszą być one do siebie równoległe. Jeśli zrobisz to niedokładnie, w przyszłości szafa może nie otwierać się prawidłowo lub wydawać się krzywa. Zamontuj prowadnice górne i dolne (najlepiej użyć do tego kołków rozporowych, na jeden metr bieżący zamontować należy co najmniej trzy kołki).

Zamontuj odpowiednie mechanizmy jezdne na drzwiach. Najlepiej zrobić to w rogach, w ich części górnej i dolnej. To zapewni prawidłowe przesuwanie się poszczególnych elementów po prowadnicach. Tak przygotowane drzwi montujemy na prowadnicach i ewentualnie regulujemy.

Czas na wyposażenie wnętrza - szafy przesuwne dobrze zaprojektowane

Gdy drzwi przesuwne są gotowe, zamontuj odpowiednie elementy dodatkowe. Do przechowywania drobnych rzeczy mogą przydać się kontenerki lub szuflady, na ubrania wystarczą szeregi półek oraz drążki. Wewnątrz warto zamontować wieszaki. Przestrzeń podziel i wyposaż tak, jak będzie to Ci potrzebne. Do wyboru mamy wiele dodatków i akcesoriów. Warto zdecydować się również na zamontowanie lustra - lustro przyda się do rozświetlenia i optycznego powiększenia zwłaszcza małych pokoi.

Więcej o: