Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Sprawdź proponowane wyliczenia

Wygodna, funkcjonalna i estetyczna - dokładnie taka powinna być każda kuchnia. Przy urządzaniu nowej kuchni lub remoncie starego pomieszczenia możemy zdecydować się na zakup gotowych mebli kuchennych lub wykonać kuchnię na wymiar. Pierwsza opcja zapewni nam szybkość realizacji inwestycji i niskie koszty. Druga - idealne dopasowanie do naszych wymagań.

Kuchnia z wyspą.Kuchnia z wyspą. Fot. Shutterstock

Jak wycenić kuchnię? Meble kuchenne na wymiar w dobrej cenie

Kuchnia na wymiar to marzenie wielu właścicieli domów i mieszkań. Wydaje się jednak być drogim rozwiązaniem, dlatego często zapada decyzja o zakupie tańszych opcji, jakimi są zestawy mebli kuchennych i gotowe meble kuchenne. Czy jednak jest tak naprawdę? Ile kosztuje kuchnia na wymiar i czy możemy sobie pozwolić na zakup mebli kuchennych na wymiar? Od czego dokładnie zależy koszt za metr bieżący w przypadku mebli na wymiar? Zobaczmy!

Lokalizacja

Cena mebli kuchennych na wymiar zależeć będzie między innymi od miejsca, w którym chcemy zrealizować naszą inwestycję. W województwach bardzo rozwiniętych (np. w województwie małopolskim lub śląskim) cena kuchni na wymiar będzie wyższa, niż w pozostałej części Polski. Podobnie sprawa będzie miała się z zatrudnieniem fachowców. Przed wyborem konkretnej firmy wykonawczej, warto zorientować się w kilku miejscach, ile będzie cię wynosiła inwestycja i zdecydować się na najlepszą opcję.

Wymiary kuchni

Im większa kuchnia, tym większy jej koszt. Małe kuchnie w bloku zaaranżujemy już w cenie kilku tysięcy złotych. Duże, przestronne kuchnie w domach jednorodzinnych będą kosztowały o wiele więcej. Koszt zależeć będzie zarówno od metrów bieżących kuchni, jak i tego, czy decydujemy się na szafki pełne, wiszące, stojące, czy wiszące i stojące jednocześnie. Zwykle im więcej materiału trzeba będzie zużyć, tym wyższy będzie koszt kuchni i jej wykończenia.

Materiały użyte do zabudowy kuchennej

Również rodzaj użytego materiału wpłynie na koszt kuchni na wymiar. Najtańsze meble wykonamy z płyty MDF. Meble z drewna litego będą o wiele droższe. Cenę opcji drugiej możemy nieco obniżyć, jeśli z drewna wykonamy jedynie fronty, a korpusy skonstruujemy z płyty MDF. Płyta MDF może być oklejona zwykła okleiną, co będzie tańszym rozwiązaniem. Wykonanie frontów w połysku to wykończenie, które będzie droższe.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Średnie ceny kuchni

KuchniaKuchnia fot. shutterstock

Jak już zobaczyliśmy, ceny kuchni mogą zależeć od wielu czynników. Jesteśmy w stanie jednak podać proponowane, średnie ceny za metr bieżący kuchni. Warto pamiętać, że cennik będzie się różnił w zależności od miejsca zakupu projektu i mebli oraz zastosowanych w inwestycji rozwiązań.

Średni koszt wykonania mebli z płyty laminowanej to 1 000 - 2 500 złotych. Za meble z płyt zabezpieczonych folią z kolei zapłacimy podobnie co za meble z laminatu. Za meble kuchenne na wymiar w połysku zapłacimy dodatkowe 200 - 300 zł za metr. Najdroższą opcją będą kuchnie na wymiar z litego drewna. To wydatek rzędu 2 200 - 3 600 zł. Za meble kuchenne z drewna egzotycznego (np. teak) będziemy musieli zapłacić nawet o 1 000 zł więcej za metr.

Ostateczna cena może zależeć oczywiście od dodatkowych uwarunkowań. Wyszukane materiały, wyższy standard zabudowy, użycie wysokiej jakości elementów wykończenia znaczące może podnieść ostateczny wynik kosztów. Cena zależy od wielu czynników.

Dodatkowe koszty, czyli o czym jeszcze warto pamiętać

Meble na wymiar to koszt nie tylko samych szafek kuchennych czy blatu. Na całkowity koszt składać się będą również elementy takie jak projekt kuchni, sprzęt AGD pod zabudowę, meble jadalniane, zakup materiałów do instalacji elektrycznej i wodnej oraz zakup pozostałego wyposażenia kuchni.

Projekt możemy wykonać samodzielnie, dzięki czemu obniżymy cenę tego elementu. Dużo firm oferuje również darmowe projekty przy skorzystaniu z ich oferty kuchni. Za meble jadalniane będziemy musieli zapłacić cenę w zależności, na jaki standard szafek się zdecydowaliśmy. Im wyższy standard wybraliśmy, tym odpowiednio droższe będą stoły i krzesła. Za instalacje elektryczne zapłacimy 20 - 40 zł za punkt, przy instalacji wodnej nawet do 100 zł za punkt. Zestaw sprzętu AGD pod zabudowę (lodówka, kuchenka, mikrofala) będzie nas kosztował od 500 do nawet 2 000 złotych. Lepsze jakościowo produkty będą droższe.

Oczywiście interesować nas będzie również koszt wykonania kuchni oraz jej montażu. Taka usługa będzie nas kosztować od 20 do nawet 300 zł za mb. Im droższa i bardziej skomplikowana jest kuchnia na wymiar, tym więcej za jej montaż policzą również fachowcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.