Jak zrobić szafkę kuchenną na wino? Poradnik DIY

Piękna, wygodna i funkcjonalna kuchnia - kto nie marzy dokładnie o takim połączeniu? Jest ono jak najbardziej osiągalne. Ponieważ głównym elementem każdej kuchni są szafki kuchenne, odpowiednie umeblowanie może sprawić prawdziwe cuda. Estetyczne, nowoczesne fronty, odpowiednie wyposażenie wnętrza mebli kuchennych (cargo, szuflady lub wnęki) oraz dobre ustawienie poszczególnych elementów to klucz do sukcesu każdej aranżacji kuchennej. Twoja kuchnia może także łatwo wzbogacić się o praktyczną szafkę, jeśli samodzielnie wykonasz jedną z nich.

Szafka na wino.Szafka na wino. Fot. Shutterstock

Praktyczne szafki kuchenne Twoją pomocą w gotowaniu

Szafki kuchenne to esencja zagospodarowania każdej kuchni. Dbałość o ich piękno i funkcjonalność to jednoczesna staranność o ogólną estetykę i praktyczną stronę pomieszczenia. Raz postawione szafki kuchenne będą Ci służyły przez długie lata - nie warto zatem tutaj oszczędzać, czy iść na kompromisy. Czasami jednak można z powodzeniem dodać ciekawe elementy do już stworzonej aranżacji. Pomoże to odświeżyć wygląd pomieszczenia. Odpowiednie meble sprawią, że w kuchni poczujesz się doskonale i z przyjemnością będziesz gotować. Doskonałym przykładem na dodatkowe wyposażenie będzie szafka kuchenna stojąca na wino. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać właśnie taki element.

Jak zrobić szafkę kuchenną na wino samodzielnie?

Wykonanie prostej szafki stojącej na wino nie powinno sprawić Ci trudności. Poniższy poradnik pokaże ci krok po kroku, jak taką szafkę wykonać. Omawiana tutaj szafka to mebel stworzony z płyty MDF. Kolor płyt możesz dobrać samodzielnie do już posiadanej aranżacji kuchni - dzięki temu szafka doskonale wpisze się w istniejące zagospodarowanie.

Potrzebne materiały i narzędzia

Do samodzielnego wykonania szafki na wino będziesz potrzebował:

  • trzech płyt o wysokości 80 cm (lub innej, tę wysokość dopasuj do wysokości swoich szafek kuchennych); dwa elementy mają mieć szerokość 50 cm (lub, analogicznie do wysokości, szerokość odpowiadającą głębokości szafek), trzeci element - 30 cm;
  • pięć płyty o szerokości 30 cm i długości 50 cm (długość tego elementu ma być taka sama jak głębokość szafek); będą stanowiły półki mebla;
  • wkręty do drewna;
  • ewentualnie nóżki meblowe do szafek kuchennych (jeśli decydujesz się na wstawienie nóżek, pomniejsz wysokość trzech pierwszych elementów z projektu o wysokość nóżek).

Dodatkowo do wykonania szafki przyda ci się wkrętarka. Jeśli szafka ma być zamykana, zainwestuj również w trwałe zawiasy i odpowiednią płytę na drzwiczki. W naszym projekcie pomijamy jednak taki model i prezentujemy szafkę kuchenną na wino z praktycznymi wnękami na butelki.

Wykonanie krok po kroku

Na początku rozłóż wszystkie elementy i sprawdź, czy wymiary poszczególnych części się zgadzają. przygotuj śrubki do drewna i wiertarkę. Gdy wszystko jest już odpowiednio przygotowane, czas na wykonanie szafki. Skręć ze sobą odpowiednie elementy, tworząc "pudełko". Płyta o wymiarach 80 cm x 30 cm to plecy szafki, 80 cm x 50 cm to lewy i prawy bok, a dwa elementy o wymiarze 30 cm x 50 cm to górna i dolna część. W trakcie skręcania wszelkie dopasowywanie do siebie wykonuj z dużą starannością. Jeśli cokolwiek przesunie się, może dać to wyjątkowo nieestetyczny efekt. Staraj się również nie poprawiać zbyt wiele razy - każde wkręcenie śrubki w płytę osłabia materiał i może okazać się, że po zbyt wielu poprawkach elementy nie będą nadawały się do montażu. Na każde 15 - 20 cm powinien przypadać jeden element mocujący. Oprócz wkrętów możesz również zastosować kołki i klej.

Gdy główna część mebla jest gotowa, czas na wstawienie półek. Budowa półeczek to prosta prawa. należy pozostałe trzy elementy o wymiarze 30 cm na 50 cm umieścić w środku szafeczki i z pomocą śrubek połączyć je z bokami. W tym etapie bądź szczególnie ostrożny i uważny. Zrób odpowiednie pomiary - podziel przestrzeń mebla na pasujące ci części i zmierz dokładnie, gdzie powinny znajdować się otwory na śrubki. Pamiętaj, aby wiertło trzymać prostopadle do powierzchni płyty. Inaczej możesz ją uszkodzić i cała twoja dotychczasowa praca pójdzie na marne.

Gdy środkowe półki są już wstawione, Twój mebel DIY jest gotowy. Możesz dostawić szafeczkę do innych mebli, lub wygospodarować dla niej specjalne miejsce w kuchni.

Szafeczkę na wino możesz wykonać również jako niższy element do postawienia na blacie mebli kuchennych. Jeśli dokładnie zmierzysz odległość pomiędzy szafkami wiszącymi, a stojącymi, meble wzbogacą się o ciekawy element zabudowy. Nie musisz również korzystać jedynie z MDF - wśród materiałów nadających się do wykonania takiej szafeczki będzie również lite drewno.

Więcej o:
Copyright © Agora SA