Jak ustawić szafki kuchenne? Ergonomiczna kuchnia w zasięgu Twojej ręki

Wygodna, funkcjonalna i estetyczna - dokładnie taka powinna być każda kuchnia. Chcesz, by przyjemnie Ci się w niej gotowało, by sprzęty były usytuowane w odpowiednich miejscach i aby kuchnia zachwycała Ciebie, Twoją rodzinę i Twoich gości? Jeśli tak, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Zobacz, jak powinieneś ustawić szafki w swojej kuchni, aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne i estetyczne.

Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym.Granitowy zlew do kuchni w kolorze czarnym. Fot. Shutterstock

Piękna i wygodna kuchnia - przyjemność gotowania i ozdoba domu

Ładna i praktyczna kuchnia to perełka w każdym domu. Pomieszczenie jest używane codziennie, warto zatem postarać się i dobrze go zagospodarować. Odpowiednie ułożone meble kuchenne pozwolą Ci nie tylko prawidłowo zabudować przestrzeń kuchenną w estetyczny sposób, ale również będą tworzyły miejsce wygodnego przyrządzania posiłków i być może również spędzania czasu z rodziną. Przy układaniu szafek kuchennych warto kierować się kilkoma prostymi radami od fachowców, ale również, a może przede wszystkim, własnymi potrzebami i gustem. Zarówno szafki kuchenne stojące, jak i wiszące powinny być ustawione tak, by to Tobie było w kuchni jak najwygodniej.

Docenienie szafek kuchennych, czyli przepis na kuchnię idealną

Najważniejszymi elementami w każdej kuchni są właśnie szafki kuchenne. To one stanowią główną część zabudowy w kuchniach i pozwalają zagospodarować przestrzeń w estetyczny i praktyczny sposób. Pomiędzy nimi umieszczasz sprzęt AGD, do nich dopasowujemy stół oraz krzesła. Przyjemna kuchnia to pomieszczenie, w którym znajdują się estetyczne i miłe dla oka meble kuchenne. Możesz zdecydować się na różne kolory oraz wzory mebli do kuchni. Niezwykle ważne są wykończenia frontów kuchennych: te możesz zakupić w połysku lub w macie. Odpowiednie wykończenie kuchni dopnie całą aranżację i nada kuchni konkretny, wybrany przez Ciebie styl. Kupując kuchenne mebelki pamiętaj, aby zakupić tez modele pod zabudowę sprzętu kuchennego oraz zlewu. Do zabudowania sprzętów potrzebne Ci będą elementy na lodówkę, piekarnik oraz płytę.

Sprzęt AGD, zlewozmywak, szafki i zasada trójkąta roboczego

W trakcie projektowania kuchni profesjonalni architekci wnętrz kierują się prostą, ale jakże przydatną zasadą trójkąta roboczego. Głosi ona, że odległości pomiędzy zlewem, kuchenką, a lodówką powinny być podobne, a same punkty mieścić się na wierzchołkach szlachetnej, trójkątnej figury geometrycznej. Im bardziej figura przypominać będzie trójkąt równoramienny, tym lepiej będzie spełniona zasada. Ma to logiczne odzwierciedlenie w poruszaniu się po kuchni. Krążysz przecież stale pomiędzy lodówką, kuchenką (lub płytą grzewczą, jeśli zdecydowałeś się na płytę grzewczą zamiast tradycyjnej kuchenki), a zlewozmywakiem (lub szafką zmywarki, jeśli zapadła decyzja o jej umieszczeniu w kuchni). Lodówka przechowuje żywność, którą przy przyrządzaniu posiłku wyjmujesz w pierwszej kolejności. Kolejne czynności odbywają się nad blatem, a potem nad kuchenką. Zlew służy do uporządkowania naczyń. Te trzy strefy to najważniejsze punkty w kuchni - każda strefa powinna być od siebie nieco oddalona również ze względów bezpieczeństwa.

Kuchnie w kształcie litery L i U - idealna aranżacja

Aranżacja szafek kuchennych może być różna, w zależności od naszych potrzeb oraz uwarunkowania pomieszczenia. Decydując się na umieszczenie szafek kuchennych na jednej ścianie w ciągu otrzymamy klasyczną, ładną aranżację i równe miejsce pracy. O wiele ciekawiej i atrakcyjniej wyglądają jednak szafki ułożone w kształcie litery U lub L. Taki układ mebli pozwoli Ci nie tylko uatrakcyjnić kuchnię, ale również przełamie monotonny układ jednej ściany i pozwoli ci zrealizować myśl zagospodarowania zgodnego z trójkątem roboczym. W kuchni w kształcie litery U lub L łatwiej umieścić szafkę zlewozmywaka, kuchenki i lodówki tak, by wpisywały się w wierzchołki trójkątów.

Szafki stojące, a wiszące - kilka zasad umieszczania szafek dolnych i górnych

Niezwykle ważnym aspektem jest rozmieszczenie szafek dolnych i górnych. Meble stojące powinny znajdować się pod odpowiadającymi im szerokością szafkami wiszącymi. Nie należy szafek montować tak, by linie pionowe drzwiczek się mijały - wprowadzi to chaos do kuchni i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się nieatrakcyjne. Przy montażu szafek zwróć zatem szczególną uwagę, aby umieścić prawidłowe, odpowiadające sobie elementy wiszące i stojące. Mebelki stojące nie powinny być również dosuwane do ściany - pozostaw pomiędzy ścianą, a szafką około 5 cm luzu. Odległość ta pozwoli Ci na wygodne umieszczenie za szafkami wszelkich instalacji (wodnej i elektrycznej).

Więcej o:
Copyright © Agora SA