Jak urządzić salon z jadalnią 20 m2? Funkcjonalne i tylowe aranżacje

Nowoczesne mieszkania i domy stawiają mocno na minimalizm i prostotę. Są niewielkie, a co za tym idzie, tańsze i mogą sobie na nie pozwolić młode pary, indywidualne osoby czy starsze małżeństwa. Niewielki metraż pociąga za sobą jednak potrzebę łączenia niektórych elementów i tworzenia atrakcyjnych kompromisów. Wyjątkowo estetyczną formą może być salon z jadalnią. Jak jednak zaaranżować takie wnętrze, aby pomieszczenie było praktyczne i atrakcyjne?

Małe mieszkanie z kuchnią.Małe mieszkanie z kuchnią. Fot. Shutterstock

Mały salon z jadalnią - modne i praktyczne rozwiązanie do niewielkich mieszkań

Aranżacje dużych pomieszczeń zawsze wydają się łatwiejsze. Częściej jednak będziesz spotykać się z mniejszymi pokojami, które również należy zaprojektować tak, by były funkcjonalne i ładnie się prezentowały. Połączenie salonu i jadalni nie jest niczym nietypowym. Pozwala to na zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu lub domu - pomieszczenie, który przeznaczylibyśmy na jadalnię, możemy wykorzystać na pracownię lub osobny pokój dla dziecka. Jak jednak urządzić salon z jadalnią? Czy mały salon może być funkcjonalny i estetyczny? Jak najbardziej!

Estetyczna i atrakcyjna aranżacja salonu z jadalnią - małe może być piękne

Rozpoczynając aranżowanie jakiegokolwiek pomieszczenia warto przygotować wcześniej odpowiedni projekt. Z pomocą kartki, ołówka i metra zmierz pomieszczenie i zaznacz wszystkie wymiary. Zdecyduj, gdzie powinien znaleźć się Twój nowoczesny salon, a gdzie miejsce na jadalnię. Pomieszczenia, których jeden bok jest dłuższy (pokoje w kształcie prostokąta) będzie łatwiej podzielić i zaaranżować. Aranżacja zarówno części z salonem, jak i z jadalnią, powinna być utrzymana w jednakowym stylu - łączenie dwóch różnych stylów w jednym pomieszczeniu może skończyć się wrażeniem kiczu i zagracenia.

Kolory ścian w salonie z jadalnią

Może się to wydawać nieważne, ale kolorystyka potrafi sprawić cuda. W jasnych pomieszczeniach wszystko wydaje się większe, dlatego ściany pomaluj jasnymi kolorami. Doskonale będzie wyglądał biały do tych wnętrz.

Aranżacja pokoju dziennego - wnętrza do odpoczynku

Na początku zajmij się salonem. Dzieląc pomieszczenie na pół otrzymasz około 10 m2 na salon i tyle samo na jadalnię. To niewiele, ale jesteś w stanie odpowiednio pomieszczenie zaprojektować, aby zmieściło się wszystko to, co jest Ci potrzebne. Tradycyjny salon wyposażony jest w komplet wypoczynkowy (czyli meble takie jak fotele, kanapy, sofy, narożniki do salonu), stolik kawowy, szafkę RTV oraz telewizor. Dodatkowo w salonach ustawiać można komody, szafy, meblościanki lub zawieszać półki. Dziesięć metrów kwadratowych to niewiele, dlatego pamiętaj, by nie wstawiać do pomieszczenia zbyt wielu mebli - do każdego z elementów wyposażenia musisz mieć swobodny dostęp. Zbyt wiele elementów będzie niestety dawało wrażenie zagracenia. Do małego salonu nie wstawiaj również potężnego narożnika lub kanapy - wnętrze wyda się przez to przytłaczające. Zdecyduj się raczej na mniejszy model w jasnych odcieniach. Szafka RTV oraz stolik warto zakupić w białym kolorze - biały optycznie powiększa pomieszczenie i pozwala meblom łagodnie wkomponować się w przestrzeń.

Różowy narożnik Niagara Malmo.Różowy narożnik Niagara Malmo. Fot. Abra Meble

Aranżacja jadalni, czyli jak urządzić się i zjeść wygodnie

Tutaj, podobnie jak w części dla salonu, masz około dziesięciu metrów kwadratowych do wykorzystania. Również nie warto w tym fragmencie przesadzać z ilością rzeczy. Obowiązkowe będą jednak stoły do jadalni oraz krzesła. Warto, analogicznie jak w przypadku salonu, zdecydować się na jasne lub wręcz białe kolory. Wnętrze nabierze dzięki temu optycznej wielkości. Aranżacje nie powinny przytłaczać, zdecydowanie zrezygnuj z ciemnych barw. Stół nie powinien być większy niż na potrzeby rodziny - więcej miejsc za stołem, a co za tym idzie więcej niepotrzebnych krzeseł zapełni przestrzeń i może wręcz uniemożliwić poruszanie się po wnętrzu.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym i barem

Aranżacja salonu może być wykonana nie tylko w połączeniu z jadalnią, ale również z kuchnią! Przy projektowaniu takiego salonu z aneksem doskonałym pomysłem będzie wykonanie lady barowej. Posłuży nie tylko do spożywania posiłków, ale również oddzieli optycznie kuchnię od salonu.

Pozwól sobie urządzić mały salon z jadalnią - estetyka aranżacji i doskonałe pomysły na funkcjonalne pomieszczenie

Pokój dzienny z jadalnią to doskonały pomysł na małe mieszkanie. Coraz częściej wybiera się właśnie takie rozwiązania. Możliwość spełniania dwóch funkcji w jednej przestrzeni oszczędzi cenne metry kwadratowe małego lokum. Wnętrza staną się funkcjonalne i nabiorą ciekawego stylu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA