Lodówka dwudrzwiowa kusi designem - jak wybrać najlepszy model?

Karolina Kielak
24.05.2021 16:02
Lodówka to must have wśród kuchennego wyposażenia. Wybierając sprzęt warto zastanowić się nad wielkością. Dla licznej rodziny najlepszym wyborem będzie lodówka dwudrzwiowa. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

Lodówka dwudrzwiowa - jaka jest?

Lodówko zamrażarki dwudrzwiowe nazywane są inaczej lodówkami side by side - po jednej stronie urządzenia znajduje się chłodziarka, a po drugiej zamrażarka. Drzwi sprzętu rozmieszczone są obok siebie, a nie jedne nad drugimi. W sklepach znajdziemy modele różnego typu, o różnych szerokościach poszczególnych stref.

Drugim modelem są lodówki typu french door - to również bardzo duże urządzenia, jednak w tym przypadku podwójne górne drzwi skrywają chłodziarkę, a dolną część urządzenia, zamykaną drzwiami lub w postaci szerokiej szuflady, stanowi zamrażarka.

Lodówka dwudrzwiowa czarnaLodówka dwudrzwiowa czarna Fot. shutterstock

Lodówka dwudrzwiowa - dla kogo?

Wielkość lodówki powinniśmy uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb, optymalnie dopasować urządzenie do rodziny. To sprzęt AGD, który kupujemy raz na kilka lat, a wymieniany jest najczęściej podczas przeprowadzki, gdy lodówka okazuje się zbyt mało pojemna dla rodziny lub w przypadku awarii, gdy naprawa nie jest opłacalna. Lodówka dwudrzwiowa będzie także dobrym wyborem dla rodzin, które lubią robić większe zakupy czy gromadzić przygotowane na kilka dni gotowe potrawy.

Lodówki dwudrzwiowe są zdecydowanie większe od standardowych sprzętów chłodzących. Będą najlepszym wyborem w przypadku licznych rodzin, o modelach 2+2, 2+3 i większych. Jeśli mamy kuchnię o dużym metrażu - lodówka dwudrzwiowa będzie prezentowała się bardzo efektownie. Zdecydowanie nie sprawdzi się ona w małych kuchniach, zajmie zbyt dużo miejsca i utrudni poruszanie się po pomieszczeniu. Warto dodać, że standardowe lodówki dwudrzwiowe, w zależności od poszczególnych modeli mają 75-100 cm szerokości, 170-200 cm wysokości oraz 75-90 cm głębokości.

Lodówka dwudrzwiowa - zalety

Jaka jest największa zaleta lodówki dwudrzwiowej? Zdecydowanie przejrzystość, co podkreślają nie tylko producenci, ale też użytkownicy. Duża lodówka dwudrzwiowa pomieści nawet 500-600 litrów. Otwierane na boki drzwi zagwarantują wygodę użytkowania i łatwiejszą ocenę zawartości zarówno lodówki, jak i zamrażarki. Na drzwiach urządzenia znajdziemy wygodne półki, idealne do przechowywania soków, mleka, win czy sosów w butelkach. Zamrażarka z półkami ułatwi przechowywanie mięs lub pieczywa, a szuflady doskonale sprawdzą się na owoce czy warzywa.

Lodówki dwudrzwiowe zachwycają wyglądem. Prezentują się nowocześnie i designersko. Matowe lub szklane wykończenie urządzenia sprawiają, że stanie się ono praktyczną ozdobą kuchni.

Jaka lodówka dwudrzwiowa sprawdzi się najlepiej? - na te kwestie warto zwrócić uwagę

Wybierając lodówkę dwudrzwiową warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Sama wielkość gabarytowa urządzenia nie idzie w parze z jego pojemnością. Na pozór identyczne modele urządzeń mogą różnić się nawet o pojemność 40-60 litrów. Istotny jest także zakres temperatur. Najlepiej jest wybrać urządzenie, które da możliwość swobodnej regulacji temperatury zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. Nowoczesne modele lodówek dwudrzwiowych umożliwiają zmianę ustawień temperatury na różnych poziomach tej samej komory, dzięki czemu warzywa i owoce znajdujące się w szufladzie są przechowywane w innej temperaturze niż wędlina czy nabiał na półce. Warto dodać, że urządzenia dwudrzwiowe dają możliwość regulacji temperatury panującej w zamrażarce - im mniejszą temperaturę można uzyskać, tym sprzęt będzie droższy.

Szukając urządzenia do swojej kuchni zwróć uwagę na czas utrzymania temperatury w przypadku braku zasilania. Sprzęty oferujące dłuższą efektywną pracę będą droższe. Istotna jest także zdolność zamrażania. Standardowe urządzenia w ciągu doby są w stanie całkowicie zamrozić około 3 kg produktów, z kolei lodówki dwudrzwiowe mogą zamrozić w ciągu doby około 10 kg.

Bardzo ważna jest klasa energetyczna wybranego sprzętu. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie energii, dlatego najlepszym wyborem będzie lodówka dwudrzwiowa A+++. Lodówka no frost dwudrzwiowa to standard - system zapobiegnie osadzaniu się szronu, temperatura i stopień wilgotności powietrza w urządzeniu będą podlegały nieustannej kontroli. Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią warto zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia.

Lodówki dwudrzwiowe wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, takich jak: automatyczna kostkarka do lodu z podajnikiem, dozownik chłodnej wody lub ekran ciekłokrystaliczny.

Lodówka dwudrzwiowaLodówka dwudrzwiowa Fot. shutterstock

Ile kosztuje lodówka dwudrzwiowa?

Za wadę lodówek dwudrzwiowych uznawana jest ich cena. Są to urządzenia zdecydowanie droższe od standardowych modeli. Wyższą cenę tłumaczy większa pojemność, rozmiar, ale też design. Ceny lodówko zamrażarek dwudrzwiowych zaczynają od kwoty 2200-2300 złotych i sięgają nawet 7-8 tysięcy złotych, uzależnione są od pojemności, marki oraz dodatkowych funkcji. 

Lodówki dwudrzwiowe dostępne są w kolorze czarnym, białym, srebrnym lub grafitowym, oferują je marki takie jak: Samsung, LG, Gorenje.

Lodówka dwudrzwiowaLodówka dwudrzwiowa Fot. shutterstock

Więcej o: