Pilea - roślina, która ma liście wyglądające jak pieniążki! Wiemy, jak o nią dbać

Pilea - co to za roślina i jak o nią dbać? To niepozorna i piękna roślina doniczkowa, która podbiła serca miłośników kwiatów doniczkowych. Wszystko za sprawą liści, które wyglądem przypominają monety, dzięki czemu zyskała potoczną nawę Pieniążek. Choć w PRL-u była w niemal każdym domu, szkole i biurze, później została nieco zapomniana. Teraz znowu wpisuje się w roślinne trendy. Podpowiadamy, jak pielęgnować i podlewać Pileę.

Pilea odmiany

Pilea to jedna z chętnie wybieranych roślin doniczkowych. Znane jest ponad 600 gatunków tej rośliny. Największą popularnością cieszy się Pilea peperomiowata, potocznie nazywana "Pieniążkiem", pochodząca z Chin roślina tropikalna, której kępka liści, o charakterystycznych okrągłych, zielonych listkach opartka jest na pojedynczej łodydze. Latem Pileę mogą zdobić drobne, puszyste kwiaty, które warto jednak usuwać, bo same "pieniążki" są najbardziej dekoracyjne.

Znaną odmianą jest także Pilea Kadiera, o owalnych, zielonych liściach, które z wierzchu pokrywają srebrne łaty. Ta roślina tworzy obfite rozgałęzienia, tworzące krzaczki.

Ładnie prezentuje się Pilea peruwiańska, o ciemnozielonych owłosionych liściach, które zdobią charakterystyczne wyrostki i brązowe rysunki, a także w odmianie ze srebrnymi plamami.

Pilea peperomiowataPilea peperomiowata Fot. shutterstock

Pilea pieniążek - jaka ziemia, jak dbać?

Pilea peperomiowata nazywana jest najczęściej "pieniążkiem" lub trawą lustrzaną. Pieniążek nie ma dużych wymagań co do uprawy. Najlepiej czuje się w umiarkowanie żyznej i przewiewnej ziemi. Sprawdzi się zwykła ziemia do uprawy roślin doniczkowych.

Roślina nie lubi być przelewana, powoduje to u niej gnicie korzeni, czernienie i odpadanie liści, dlatego na dnie doniczki warto zrobić drenaż, na przykład z drobnych kamyków lub żwirku. Warto często zraszać jej liście. Pilea nie lubi także bezpośrednio nasłonecznionych miejsc - bezpośrednie działanie promieni słonecznych może uszkodzić liście rośliny. Warto ustawić ją w jasnym miejscu, z rozproszonym światłem, najlepiej na parapecie okna ze strony wschodniej lub północnej. 

Pilea peperomioides najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej 20-25 stopni Celsjusza w ciepłych porach roku oraz 15-18 stopni Celsjusza zimą, dlatego w okresie od października do marca najlepiej ustawić roślinę w chłodniejszym miejscu, z dala od grzejników, wprowadzi to roślinę w okres spoczynku.

Ciekawostka: Pilea powinna być obracana raz w tygodniu inną stroną do okna. W jakim celu? Poprawi to kondycję rośliny i sprawi, że będzie ona równomiernie i pięknie rosła. Jeśli tego nie zrobimy, pędy Pieniążka będą kierowały się w stronę słońca.

Pilea Pieniążek - modna roślina z PRL-uPilea Pieniążek - modna roślina z PRL-u Fot. shutterstock

Pilea - jak rozmnożyć?

Jeśli chcesz poszerzyć kolekcję swoich roślin w łatwy sposób możesz rozmnożyć Pileę, a sadzonki zostawić dla siebie lub obdarować najbliższych. Jak rozmnożyć Pieniążek? Najłatwiej przesadzić małe sadzonki, które urosną obok dorosłej Pilei. Jeśli jest ona dobrze ukorzeniona możemy od razu posadzić roślinę do ziemi, jeśli nie - umieszczamy sadzonkę w wodzie i czekamy, aż wypuści korzenie.

Pilea - jaka doniczka?

Pilea najlepiej będzie rosła w doniczce o średniej wielkości, dzięki czemu korzenie będą mogły dobrze się rozprzestrzenić. Jeśli przesadzamy roślinę, wybierajmy zawsze doniczkę o średnicy większej 2-3 centymetry od poprzedniej. W doniczce niezbędny jest drenaż z keramzytu lub kamyków.

Pilea choroby

Pilea peperomiodes jest rośliną odporną, rzadko atakowaną przez choroby, jeśli właściciel poddaje ją odpowiedniej pielęgnacji. Chorobami dotykane są sadzonki, które przebywają w zbyt zimnym pomieszczeniu - Pieniążek nie lubi temperatury niższej niż 15 stopni Celsjusza. Przelewanie lub ustawienie rośliny w zbyt zacienionym miejscu również jest dla niej niekorzystne.

Jeśli Pilea zaczyna gubić liście, warto sprawdzić czy nie jest ustawiona w przeciągu, warto ją przed tym chronić. Najczęstszą chorobą Pilei jest choroba grzybowa, w postaci pleśni szarej, która pojawia się w wyniku przelania rośliny.

Pilea PieniążekPilea Pieniążek Fot. shutterstock

Pilea cena - gdzie kupić?

Młode roślinki nie są zbyt atrakcyjne, dlatego ciężko jest je dostrzec na przykład w kwiaciarniach. Jednak ze względu na powracającą modę na tę roślinę oraz rosnącą popularność sadzonki stają się coraz łatwiej dostępne. Najszybciej możemy kupić je za pośrednictwem Internetu. Do swojej oferty Pileę wprowadziła także Ikea oraz Leroy Merlin. Pilea kosztuje w okolicach 20-30 złotych za sztukę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.