Jak poprawić komfort snu? Oto 10 praktycznych sposobów

Redakcja
25.05.2021 16:00
Dobry sen pozwala odpocząć, zregenerować energię i przygotować się na trudy kolejnego dnia. Pośpiech, stres i przepracowanie sprawia, że ludzie coraz częściej zapominają o zbawiennej mocy dobrego snu. Ciężej jest się dobrze wyspać, sen traktuje się z pośpiechem. Niestety, takie praktyki są bardzo wyniszczające zarówno dla psychiki, jak i organizmu. Zobacz, co należy zrobić, aby lepiej się wysypiać.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Shutterstock

Dlaczego dobry sen jest taki ważny?

Ludzie przesypiają niemal jedną trzecią swojego życia. Na sen powinno się przeznaczać co najmniej siedem godzin dziennie, a optymalną wartością jest osiem godzin. Ten czas, spędzony na dobrym i zdrowym śnie, pozwoli na pełną regenerację energii i komfortowy wypoczynek. Komfort snu możesz zapewnić sobie prostymi zabiegami. Nie zwlekaj zatem i zdecyduj się na doskonałe rozwiązania już dziś!

Co zrobić aby zapewnić sobie komfortowy sen?

Proste sposoby na zapewnienie sobie zdrowego snu są w zasięgu Twojej ręki. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, zwykle zależą jedynie od zmiany Twoich przyzwyczajeń. Zobacz, jak w prosty i skuteczny sposób zapewnić sobie dokonały sen.

1. Wygodne miejsce do spania

Do dobrego wyspania się potrzebne Ci będzie odpowiednie miejsce w domu. Wygodne łóżka lub komfortowy narożnik do salonu z funkcją spania będą idealnymi meblami. Wiele zależy od materaca łóżka. Odpowiedniej wielkości, grubości i twardości materac zapewni Ci spokojny sen. Wybierając dla siebie materac, łóżko lub narożnik nie kieruj się jego wyglądem, ale przede wszystkim sprawdź, jakiej twardości jest mebel. Na zbyt miękkim materacu będziesz się zapadał z kolei zbyt twardy będzie niewygodny.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Merkury Market

2. Wyciszające wnętrze

Sypialnia powinna być miejscem wyciszającym i spokojnym. Zrezygnuj zatem z agresywnych, jaskrawych kolorów. Zdecyduj się raczej na jasne odcienie, biel, szarość, beż lub pastelowe kolory. Ściany pomaluj na jednolite odcienie tak, by nie tworzyć na nich ekstrawaganckich, rozpraszających Cię wzorów. Wyjątkowo przyjemne do spania są sypialnie pomalowane na pastelowe, zielone kolory lub beże. Przyjemne dla oka i pomagające w zasypianiu będą także meble z jasnego drewna naturalnego. Zakup też poszew na kołdrę i poduszkę w przyjemnych barwach.

3. Precz ze światłem

Wszyscy wiedzą, że najlepszą porą na zasypianie jest noc. Aktywność mózgu zmniejsza się w momencie, gdy robi się ciemno, dlatego łatwiej jest zasnąć w pomieszczeniach, do których nie dociera światło. Zasypiaj zatem bez dodatkowych źródeł oświetlenia - to pozwoli Twojemu mózgowi wypocząć w pełni. Jeśli Twój dom jest dodatkowo oświetlany np. światłem ulicznym, warto zainwestować w rolety blokujące światło.

4. Zrezygnuj z elektroniki

Podobnie sprawa ma się z ekranami komputera, telefonu, tabletu i telewizora. Światło z tych urządzeń również może zaburzać Twój sen. Koniecznie wyłącz je na noc! Warto również zrezygnować z patrzenia w ekrany już na dwie godziny przed planowanym momentem zaśnięcia. Aby szybciej zasnąć warto przeczytać książkę lub gazetę i dać oczom odpocząć od migoczących obrazów na ekranach.

5. Powiedz nie nocnym przekąskom

Jedzenie tuż przed snem ma również złą opinię. Wielu dietetyków i lekarzy jest zgodnych - ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być zjedzony na dwie godziny przed snem. To poprawi komfort snu. Ciało, które wcześniej zdąży w części przetrawić kolację, nie będzie tak ociężałe i łatwiej będzie Ci zasnąć.

6. Świeża pościel każdego dnia

O komforcie snu można również powiedzieć wtedy, gdy dobrze czujesz się w swoim własnym łóżku. Pomocna na pewno będzie tutaj świeża, ładnie pachnąca pościel. Poduszki, kołdra, a zwłaszcza znajdujące się na nich poszewki powinny być regularnie czyszczone, prane i w razie potrzeby wymieniane. Świeża pościel zapewni Ci higieniczny i przyjemny sen.

7. Codzienne ćwiczenia

Zdrowy styl życia będzie na pewno ogromną pomocą przy zasypianiu. Regularne ćwiczenia poprawią kondycję i zapewnią też wysokiej jakości sen. Warto tuż przed położeniem się do łóżka wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

8. Zdrowa dieta

Tak samo jak ćwiczenia, tak i zdrowa dieta znacząco przyczyni się do odpowiedniego snu. Zadbaj o odpowiednie odżywianie, aby uniknąć problemów z bezsennością.

9. Unikaj stresu

Zmęczony i zestresowany na pewno nie zaśniesz tak szybko. W życiu codziennym postaraj się zatem unikać stresu, poprawi to nie tylko jakość snu, ale i Twoje ogólne samopoczucie.

10. Odetnij się od problemów

Tuż przed zaśnięciem staraj się nie myśleć o swoich problemach. Odcięcie się od tego pomoże zasnąć.

Więcej o: