Meble ze skóry. "Dobrze zaprojektowane należą się każdemu - gospodyni domowej i milionerowi"

Wioleta Bednarczyk
Sofy, fotele, szezlongi, leżanki Le Corbusiera, Hansa Wegnera, Arne Jacobsena i innych mistrzów designu - tymi meblami ze skóry wciąż się zachwycamy pomimo upływu lat. Ich wzornictwo nadal jest na topie, tylko opcje dostępności są już dla wszystkich. Inspiracje i oryginały tych ikon designu mamy również w Polsce.

"Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu - gospodyni domowej i milionerowi" - powiedział Philippe Starck, znany francuski designer, który słynie z różnorodnych projektów, m.in. wnętrz, mebli, zabawek, dodatków kuchennych, AGD, a nawet jachtów czy motocykli. We współczesnych czasach, kiedy dzięki internetowi mamy dostęp praktycznie do wszystkiego, produkty z popularnych sieciówek coraz mniej nas interesują. To zjawisko dotyczy nie tylko mebli, ale również odzieży, biżuterii czy jedzenia. Dziś w niszowych butikach, na targach, bazarach, w sklepach internetowych tak samo często poszukujemy modowych unikatów, zdrowej żywności, jak również designerskiej sofy, leżanki czy fotela z nutą vintage. Zależy nam na produktach, dzięki którym możemy poczuć się lepiej. Dotyczy to również urządzania wnętrz. Nie wszyscy fani dobrego designu decydują się na wzornicze oryginały, ci z okrojonym budżetem często sięgają po meble inspirowane kultowymi projektami. Powodem jest oczywiście cena, która w ich przypadku potrafi być mniejsza nawet dziesięciokrotnie. Wiele współczesnych mebli inspirowanych światowymi ikonami designu ma dziś świetne materiały i wysoką jakość. Pojawiają się w polskich domach, ponieważ te produkowane w popularnych sklepach meblowych po prostu przestają nas cieszyć. 

Sofy, narożniki, fotele, szezlongi czy leżanki ze skóry, które powstały kilkadziesiąt lat temu, nadal mają swoich wiernych fanów. Uwielbiały je nasze babcie, nadal zdobią salony wielu mam, a w końcu ich dzieci również chcą je mieć. Między sobą różnią się oczywiście designem, ale łączy je naturalna skóra, z których są wykonane. Ten materiał ponownie jest w trendach wnętrzarskich 2021 roku i wciąż zaliczany jest do klasy premium. Jest trwały, odporny na plamy i łatwy do czyszczenia. Dlatego nawet te ciężkie, potężne formy wypoczynkowych mebli ze skóry wracają do łask. Są też stylowe i nadal nowoczesne perełki od wielkich projektantów. One wnoszą dziś do wzornictwa najwięcej, ponieważ tymi modelami inspirują się współcześni projektanci.

Te kultowe meble ze skóry chcemy mieć w polskich domach. Ich jakość, design wciąż nas przekonują i nie brakuje ich w polskich sklepach internetowych oraz showroomach. 

Le Corbusier - mistrz modernistycznego designu

Kiedy wspominamy malarstwo XX wieku, widzimy obrazy Picassa, a gdy myślimy o architekturze, na pierwszy plan wysuwają się projekty Le Corbusiera, a właściwie Charlesa-Édouarda Jeannereta-Grisa, który był Francuzem szwajcarskiego pochodzenia. Jednak nie tylko projektami modernistycznych budynków zajmował się w swoim artystycznym życiu. Napisał wiele książek, malował obrazy, ale też stworzył wiele kultowych mebli, które do dnia dzisiejszego stanowią wielką inspiracją dla projektantów z całego świata. W 1929 roku po raz pierwszy wykonał stalową konstrukcję na zewnątrz mebla. Sofy czy fotele z kolekcji LC to przykłady świetnie zaprojektowanych mebli o minimalistycznej formie, które doskonale pasują nie tylko do wnętrz domu, ale również biur, salonów i innych aranżacji komercyjnych. 

Mniej znaczy więcej

Nie tylko szykowne szezlongi LC4 ze stalową konstrukcją i skórzaną tapicerką, które zaprojektował Le Corbusier, są dziś ikonami wzornictwa użytkowego. Wypoczynkowe meble ze skóry Mr. Lounge, o minimalistycznej formie to też perełki designu. Zaprojektował je niemiecki architekt i jeden z głównych przedstawicieli stylu międzynarodowego - Ludwig Mies van der Rohe. Działał też w Stanach Zjednoczonych. 

Ludwig Mies van der Rohe stworzył również kultową kolekcję mebli ze skóry - Barcelona. Powstała na potrzeby wyposażenia niemieckiego pawilonu na Wystawie Światowej w 1929 roku. Minimalistyczne połączenie skóry i stali wykorzystała w projektach również Amerykanka Florence Knoll. W 1954 stworzyła kolekcję, której nazwa Florence pochodzi od jej imienia. 

Arne Jacobsen jako pierwszy w Danii stworzył modernistyczne meble ze skóry 

Arne Jacobsen projektował osiedlowe budynki, gmachy użyteczności publicznej, ale również meble. Jako pierwszemu w Danii udało się stworzyć modernistyczne meble ze skóry, które były zgodne z ideą Le Corbusiera i L. Miesa van der Rohe'a. Kolekcja mebli ze skóry Swan (w polskim tłumaczeniu łabędź) z 1957 roku oraz fotel Egg (jajo) z 1958, które powstały na specjalne zamówienie do lobby hotelu Royal SAS w Kopenhadze, okazały się strzałem w dziesiątkę. Miały innowacyjną, lekką formę pozbawioną linii prostych i były bardzo wygodne. To szybko przyniosło im wielki rozgłos na świecie.

Te skórzane unikaty wyglądają jakby powstały w 2021 roku

Na liście wypoczynkowych mebli ze skóry, które stały się ikonami designu, jest wiele innych projektów. Fotele Papa Bear z 1951 roku czy Wing z 1960 duńskiego projektanta Hansa Wegnera, meble ze skóry PK-31, które zaprojektował Poul Kjaerholm, a także Coconut i Marshmallow od światowej sławy amerykańskiego projektanta, George’a Nelsona, warto również znać. Świetna jest też kolekcja Kubus, którą stworzył w 1918 austriacki architekt i projektant sztuki użytkowej Josef Hoffmann. Jego fotele i sofy mają geometryczne kształty, które dziś są nadal bardzo modne. 

Nie sposób wymienić wszystkich kultowych projektów, jest ich naprawdę sporo, ale przedstawione meble ze skóry i ich inspiracje na pewno są tego warte! To jedne z najpopularniejszych perełek wzornictwa użytkowego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA