Dracena - popularna roślina doniczkowa. Jak o nią dbać, jak podlewać?

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin. Nie tylko ładnie wygląda, nie sprawia problemów podczas uprawy, ale też oczyści powietrze w domu. Sprawdziliśmy jak dbać o dracenę, by pięknie się prezentowała.

Kwiat dracena

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Spotkać ją można niemal w każdym domu. W swoim naturalnym środowisku dracena występuje w Australii, Meksyku, Afryce i Azji. Dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi jest chętnie wybierana do uprawy w domu. Wyróżnia się około 40 gatunków tej rośliny - spotkać można ją nawet w formie drzewa na grubym pniu lub dracenę odwróconą. Niektóre gatunki draceny przypominają krzewy i intensywnie pachną. W domowej uprawie zainteresowaniem cieszy się drecena Sandera, dracena marginata, dracena dermeńska oraz dracena wonna. 

W domowej uprawie zainteresowaniem cieszy się drecena Sandera, dracena marginata, dracena dermeńska oraz dracena wonna. Najpopularniejsza jest dracena Sandera, która wyglądem przypomina bambus i często jest z nim mylone. W sklepach znajdziemy modele bardzo dekoracyjne, z lancetowatymi liśćmi i spiralnie skręcone okazy.

Znanym gatunkiem, idealnym do uprawy w donicy, ze względu na zdecydowanie najłatwiejszą uprawę jest dracena obrzeżona, inaczej dracena marginata. W naturalnym środowisku dracena osiąga wysokość nawet 3 metrów, w domowej uprawie rośnie do 2 metrów. Ten gatunek pochodzi z Madagaskaru, ma wąskie liście, z czerwonawym obrzeżem.

Nazwa dracena pochodzi od słowa drakania, które oznacza samicę smoka.

Dracena
Dracena Fot. shutterstock

Dracena - jak dbać?

Dracena marginata to roślina bardzo prosta w uprawie, dlatego poradzą sobie z nią nawet osoby, które całkowicie nie mają "ręki do kwiatów". Aby roślina zakwitła, wystarczy spełnić jej podstawowe warunki. Jak dbać o dracenę?

Roślina najlepiej czuje się w jasnym, nasłonecznionym stanowisku do półcienistego. Jak na egzotyczną roślinę przystało, dracena uwielbia ciepło, dlatego warto pilnować, by temperatura w pomieszczeniu, gdzie jest ustawiona nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, by nie ustawiać w całkowitym cieniu, może to skutkować utratą kolorów liści. Gatunki draceny z barwnymi liśćmi wymagają największego naświetlenia. Nasłonecznienie nie może być też zbyt ostre, by nie poparzyć liści draceny, optymalnie najlepiej jest wybrać stanowisko nasłonecznione, ale z rozproszonym światłem.

Dracena pielęgnacja w domu

Dracena jest rośliną idealną do uprawy doniczkowej. Sprawdzi się zdobiąc salon, duży przedpokój. Chętnie wybierana jest także do hodowli w pomieszczeniach biurowych. Dekoracyjne liście sprawiają, że staje się ona świetną ozdobą wnętrza. Jest warta uwagi ze względu na fakt, że doskonale oczyszcza powietrze. Aby oczyścić liście draceny z kurzu, wystarczy użyć wilgotnej ściereczki.

Jak dbać o dracenę? To roślina, która znosi suche powietrze, jednak najlepiej jest spryskiwać jej liście wodą, dzięki czemu obdarzy nas bujnymi liśćmi i ich piękną barwą. Warto pamiętać, że odmiany o kolorowych liściach wymagają większej wilgoci. Podczas sezonu grzewczego należy zwracać na ten fakt szczególną uwagę.

Dracena nie wymaga częstego i obfitego podlewania. Jesienią i zimą jest w stanie spoczynku, dlatego podlewamy ją oszczędnie. Wiosną i latem podlewamy dracenę intensywniej, jednak z umiarem, jedynie wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha. Nadmierne podlewanie spowoduje, że korzenie zaczną gnić, z kolei zbyt suche środowisko sprawi, że roślina zacznie gubić liście.

Dracena idealna do uprawy doniczkowej
Dracena idealna do uprawy doniczkowej Fot. shutterstock

Dracena - warunki uprawy

Dracena potrzebuje żyznej, próchniczej i nieprzepuszczalnej ziemi. Można wykorzystać ziemię dedykowaną palmom lub uniwersalną, przeznaczoną do uprawy roślin doniczkowych. Na dnie donicy warto wykonać drenaż, czyli wysypać drobnymi kamyczkami lub keramzytem, który bez problemu można kupić w sklepie ogrodniczym.

Okres wzrostu rośliny przypada na ciepłe miesiące, marzec-sierpień. Aby roślina zdrowo i pięknie rosła najlepiej stosować wieloskładnikowy nawóz co 2 tygodnie. Poza okresem wzrostu draceny nie nawozimy.

Przesadzanie i rozmnażanie draceny

Przesadzając roślinę należy pamiętać, by młode rośliny przesadzać na początku, z kolei starsze co 2-3 lata. Wybierając kolejną doniczkę, warto pamiętać, by była jedynie 2-3 centymetry szersza od poprzedniej. Chcąc rozmnożyć dracenę wykorzystywać należy sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się wiosną. Sadzonki umieszczamy w torfie, po uprzednim spryskaniu ich preparatem grzybobójczym i przechowujemy w pomieszczeniu z temperaturą około 25 stopni Celsjusza.

Dracena
Dracena Fot. shutterstock
Więcej o: