Czy łóżka tapicerowane to dobry pomysł? Czy takie rozwiązanie jest funkcjonalne, czy też jedynie ciekawie wygląda? Warto bliżej przyjrzeć się takiemu wykończeniu najważniejszego mebla w sypialni. Może się okazać, że ktoś postanowi przerobić również własne łóżko. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Fot. Shutterstock
REKLAMA
REKLAMA
Kwiaty w sypialniFot. Shutterstock
REKLAMA
Łóżko tapicerowane. Czy warto?
Jakie zalety i wady ma tapicerowanie łóżka materiałem? Warto przy tym zauważyć, że takie meble od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Niekiedy decydujemy się wręcz na tworzenie łóżek tapicerowanych DIY. Za co je cenimy?
Podstawowe zalety takiego rozwiązania w sypialni to:
możliwość personalizacji łóżka - możemy wykończyć je tak, jak nam się podoba. Nawet zmiana wystroju wnętrza nie będzie wymagała rezygnacji z łóżka, którego styl zmienimy według własnej potrzeby
szansa na to, by stary i nieco sfatygowany mebel zyskał drugie życie
możliwość indywidualnego wyboru materiałów - chodzi nie tylko o kolor i wzór, ale także o grubość i rodzaj splotu materiału; docenią to np. właściciele zwierząt, którzy będą mogli wybrać tkaniny odporne na zdzieranie
niska cena - łóżko tapicerowane samodzielnie nie będzie wymagało wielkich nakładów finansowych
zdolność do tworzenia ciekawych aranżacji - tapicerowane łóżko do sypialni świetnie będzie się prezentować, gdy oprócz niego w pomieszczeniu będą podobne panele tapicerowane na ścianę
Pojawiają się jednak uzasadnione głosy co do tego, że tapicerowane łóżko do sypialni posiada też swoje wady. Które z nich są najczęstsze? Zwykle powtarza się, że:
całość tapicerki dość łatwo gromadzi kuch - trzeba bardzo dbać o czystość, regularnie odkurzając nie tylko powierzchnię siedziska i materac, ale też zagłówek czy boki
zmieniają się mody - łóżko tapicerowane w określonym stylu, choć można na nim w dalszym ciągu spać bardzo komfortowo, może szybko przestać być modne i wpisywać się w aranżację, która zdobi przestrzeń pokoju
tapicerka na łóżku jest narażona na szybką utratę koloru i blaknięcie
Łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel. Jak się przygotować?
Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć dość miejsca, by móc przystąpić do pracy. Zaleca się zwłaszcza, żeby zorganizować sobie stół do pracy i dobre oświetlenie, które pomoże nam estetycznie wykonać tapicerowanie. Potrzebne narzędzia materiały, które pozwolą na tapicerowanie łóżka do spania na wymiar w domu to:
kombinerki
młotek
obcęgi
nożyce
taker
nóż
krajki
nici
głowacze
watolina, gąbka
miarka zwijana
materiał obiciowy
By mebel tapicerowany, który ozdobi sypialnię, był estetyczny, potrzeba najpierw dobrze zmierzyć wszystkie jego wymiary: istotny jest nie tylko stelaż, ale i powierzchnię zagłówka. Zawsze materiału powinno być o 10% więcej, niż wynosi powierzchnia do tapicerowania. Szczególnie warto dobrze skupić się nad wezgłowiem, którego tapicerowanie będzie wpływać na wygląd całości.
Tapicerowanie łóżka - główne etapy prac
Panele podłogowe do sypialniFot. Shutterstock
Pamiętajmy, że tapicerowanie łóżka będzie trudniejsze, gdy nasz wybór padnie na wzorzysty materiał z powtarzalnym wzorem. Wówczas będziemy musieli uważać, by brzegi materiału prezentowały się estetycznie. Jeżeli obijamy stare łóżko, to nieco czasu zajmie nam też usunięcie dawniejszych powłok. Od czego zacząć?
Oklejamy powierzchnię zagłówka - można go stworzyć z dwóch płyt OSB o równych wymiarach, które dzieli od siebie stelaż z kantówki. Pracę nad zagłówkiem obejmują przytwierdzenie gąbki tak, by był miękki. Może być grubsza na środku i cieńsza na brzegach zagłówka. Obijamy tkaniną tak, żeby mieć nieco materiału na wypustki i boki. Niekiedy można do tego użyć ozdobnych pinezek czy gwoździ tapicerskich. Podobnie opracowujemy boki i tył.
Obijamy ramę łóżka - równie do boków przyczepiamy piankę, wyrównujemy i tapicerujemy ściany łóżka
Montujemy listwy drewniane i zawiasy
Wkładamy stelaż, na którym będzie spoczywał materac
Jeśli nasz wybór padł na łóżko tapicerowane i chcemy, żeby nasza sypialnia prezentowała się efektownie, to jesteśmy zmuszeni włożyć w prace wiele staranności. Bardzo ważne jest dokładne wykończenie, bo bez niego cała estetyka się zepsuje. Wtedy, gdy zaś zadbamy o szczegóły, mebel będzie mógł nam służyć i podobać się przez szereg lat.