Mata solarna do basenu - opinie, zalety

Mata solarna do podgrzewania wody to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na to, by zwiększyć temperaturę w basenie. Wiadomo, że nawet kilka stopni w naszym klimacie może zrobić różnicę. Jaki podgrzewacz wybrać? Jakimi kryteriami się kierować? Podpowiadamy.

Pompa do basenu.Pompa do basenu. Fot. Shutterstock

Jak działa mata solarna?

Co wyróżnia matę solarną na tle bardziej zaawansowanych typów ogrzewania wody w basenie? Jak działa to urządzenie?

Zadowalający efekt za minimalną cenę

Z pewnością nie jest to podgrzewacz o takiej wydajności, jak pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne czy kolektory słoneczne. Producenci najczęściej podają, że można dzięki niemu podnieść temperaturę wody o ok. 5 stopni C. Jest top uzależnione m.in. od:

  • wielkości basenu - jest to rozwiązanie stosowane w niewielkich basenach
  • rozmiarów i wydajności maty
  • nasłonecznienia im większe, tym finalnie cieplejsza będzie woda

Chociaż wspomniany wzrost temperatury wody, który mogą spowodować maty solarne, czyli ok. 5 stopni C, nie robi wielkiego wrażenia, to jest to wydajność osiągnięta minimalnym kosztem. W sytuacji, gdy inne systemy podgrzewania wody w basenie mogą kosztować nawet kilkanaście tys. złotych, to mata kosztuje od nieco ponad stu, do kilkuset złotych. Dodatkowo podgrzewa wodę w oparciu o działanie energii słonecznej, nie generuje więc kosztów podczas użytkowania.

Z czego zbudowana jest mata solarna?

Mata solarna do podgrzewania basenów jest zbudowana z materiału, który łatwo pochłania energię słoneczną. Jej sposób działania jest przy tym inny, niż folii służącej do przykrywania basenu. Tego rodzaju podgrzewacz zbudowany jest w taki sposób, żeby woda miała jak najdłuższą drogę do pokonania, nim trafi do basenu. Umożliwia to kanał wodny o niewielkiej średnicy, który wije się wewnątrz.

W jaki sposób woda w basenie jest ogrzewana przez matę?

Jak działa takie ogrzewanie do basenów? Właśnie zastosowanie bardzo wąskich węży wewnątrz pozwala na to, że mata solarna może dłużej podgrzewać wodę, gdzie ciepło jest pobierane błyskawicznie. Dodatkowo tego rodzaju mata nie leży ponad wodą lub na niej, uniemożliwiając jednoczesne ogrzewanie wody w basenie i kąpiel. Mata jest podłączona do pompy i właśnie dzięki temu mamy możliwość, by basen grzał się nawet wtedy, gdy akurat zażywamy kąpieli.

Czy jedna mata solarna wystarczy, by ogrzać nią basen?

Szacuje się, że przeciętną mata o boku 120 cm wystarczy do podgrzewania wody w okrągłym basenie, którego średnica ma 300 cm. Oczywiście rezultaty grzania uzależnione są od tego, jak bardzo słoneczne dni akurat mamy. W przypadku, gdy wody w basenie do podgrzania jest więcej, możemy posłużyć się możliwością podłączenia szeregowo kilku mat solarnych. Maty mają przy tym różne wymiary i wydajność - należy dobierać je zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie są zalety maty solarnej?

Mata solarna jako urządzenie do podgrzewania wody to dość ekologiczny i tani sposób na dogrzanie basenu. Z pewnością nie posiada wydajności pompy ciepła czy ogrzewania elektrycznego, ale korzysta z darmowej energii solarnej. Koszty poniesione na wstępie i w trakcie eksploatacji są najniższe na rynku. Dodatkowo sama instalacja jest prosta i można ją wykonać samemu, bez konieczności zatrudniania fachowców. Mata solarna pozwala zaś nam zapomnieć o coraz to wyższych rachunkach płaconych za prąd. Jednocześnie możemy korzystać z urządzenia nawet wtedy, gdy akurat bierzemy kąpiel.

Co z wadami maty solarnej do podgrzewania wody w basenie?

Co sprawia, że niektóre osoby wolą zapłacić więcej np. za pompę ciepła, niż inwestować w maty solarne? Może się okazać, że tego typu podgrzewacz nie będzie dość silny, by woda w naszym basenie przypominała temperaturą tę z tropików. Jesteśmy też uzależnieni od promieni słonecznych, które nie zawsze w naszym klimacie grzeją dość silnie.

Co do zasady można chyba stwierdzić, że osoby użytkujące basen ogrodowy tylko sezonowo, będą zadowolone z maty solarnej. Sposób na podgrzanie wody jest tu prosty i sprzyja czystemu środowisku. No i oczywiście cena - zakup maty nie będzie poważnym obciążeniem dla budżetu, gdy inne systemy grzewcze już zdecydowanie tak.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.