Kubek termiczny przydaje się latem i zimą. Jak wybrać najlepszy?

Kubek termiczny to świetne naczynie dla zabieganych oraz często podróżujących samochodem lub komunikacją miejską. Dzięki niemu ulubiony napój zawsze będzie ciepły lub odpowiednio schłodzony nawet przez 5 godzin. Który kubek wybrać i na co warto zwrócić uwagę przed jego zakupem? Te sprawdzone wskazówki pomogą.

Kubki termiczne o różnych wzorach.Kubki termiczne o różnych wzorach. Fot. Wink

Kubek termiczny to naczynie z podwójnymi ściankami, między którymi znajduje się próżnia, odpowiadająca za izolację termiczną. Przydaje się latem i zimą, w podróży, na kempingu czy łódce. Kubek termiczny jest idealny nie tylko dla zabieganych smakoszy kawy czy herbaty, którzy potrzebują lekkiego i niewielkiego naczynia termicznego. Świetnie sprawdza się w domu. To dzięki niemu ulubione napoje, zarówno te ciepłe, jak też zimne, potrafią utrzymać pożądaną temperaturę przez dłuższy czas. Jaki kubek termiczny wybrać i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.

Bardzo istotny jest materiał, z jakiego wykonany jest kubek termiczny. Najpopularniejsze są naczynia plastikowe ze szklanym wkładem oraz modele ze stali nierdzewnej. Jedne i drugie mają zalety, jak też wady. Plastikowy kubek termiczny ze szklanym wkładem jest niedrogi, ale za to mniej odporny na uszkodzenia. Natomiast kubek termiczny ze stali nierdzewnej jest dużo lżejszy, odporniejszy i bardziej praktyczny w porównaniu do poprzedniego modelu. Dlatego doskonale nadaje się do zabrania w każdą podróż - do pracy, szkoły lub na pieszą wycieczkę. Stalowy kubek termiczny ma jednak wady. W porównaniu do modelu plastikowego ze szklanym wkładem ma gorsze właściwości izolacyjne. Temperaturę ciepłego napoju utrzymuje zazwyczaj do 3-4 godzin, a zimnego 4-5. To jednak w zupełności wystarczy, by na spokojnie napić się ciepłej kawy lub odpowiednio schłodzonego zimnego napoju. 

W ofercie producentów znajdują się też szklane i ceramiczne kubki termiczne. Takie najlepiej sprawdzają się w domowych warunkach. W podróż najlepiej zabrać kubek termiczny ze stali nierdzewnej. 

Przed wyborem kubka termicznego warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Polecamy naczynia, do których można wlać chociaż 350 ml ulubionego napoju. Podczas wyboru kubka termicznego ważny jest też sposób jego zamykania. Wpływa to na czas utrzymywania pożądanej temperatury napoju. W terenie dobrze sprawdza się kubek termiczny wyposażony w zatyczkę z uszczelką, z zamykanym otworem do picia. Korzystanie z takiego naczynia jest niezwykle wygodne, a temperatura napoju utrzymuje się nawet do 5 godzin. Kubek termiczny z odkręcanym gwintem jest mniej poręczny, zwłaszcza podczas pieszych wędrówek. Może też przeciekać. 

Kubek termiczny czy termos? 

W czasie krótkich podróży samochodem, metrem czy autobusem, w drodze do pracy lub szkoły, kubek termiczny sprawdza się lepiej niż termos. Można pić z niego bezpośrednio, z termosu już niekoniecznie, a kiedy ulubiona kawa czy herbata się skończą, można go schować nawet w niewielkiej torebce damskiej. Termos potrzebuje o wiele więcej miejsca. Kubek termiczny jest mniejszy, lżejszy i poręczniejszy od termosu, ale krócej utrzymuje pożądaną temperaturę napoju. Termosy wysokiej jakości mają wyjątkowo dobrą izolację termiczną (nawet 20 godzin), ale dużo wyższą cenę. Są świetne, ale najlepiej sprawdzają się na dłuższe, piesze wycieczki górskie lub samochodowe.

Jak wyczyścić nakrętkę kubka termicznego?

Wiele marek oferuje kubki termiczne z nakrętkami, które można myć w zmywarce. Warto jednak sprawdzić zalecenia producenta. Jeśli tak nie jest, można ją umyć szczotką z miękkim włosiem i odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeśli nakrętka jest mocno zabrudzona, warto ją wrzucić do większego naczynia wypełnionego gorącą wodą, sodą i płynem do mycia naczyń, zostawić na 5-10 minut i dobrze wypłukać.

Jak wyczyścić butelkę i kubek termiczny? 

Czyszczenie butelki i kubka termicznego nie jest skomplikowane. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody spożywczej, zalać wrzątkiem i zakręcić. Taki roztwór warto trzymać w butelce i kubku termicznym przez kilka godzin, następnie wylać go i umyć naczynie wodą z odrobiną płynu do naczyń. Dzięki temu butelka i kubek termiczny będą wolne od zanieczyszczeń. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA