Szczoteczka soniczna - polecają ją stomatolodzy. Wiemy, jak działa i jak ją wybrać

Karolina Kielak
25.11.2021 09:30
Szczoteczki soniczne mają masę zwolenników. Stomatolodzy potwierdzają, że szczoteczka soniczna usuwa aż do 7 razy więcej płytki nazębnej, a dzięki odpowiednio zakrzywionej końcówce bez problemu dociera każdego zakamarka. Zadbaj o higienę jamy ustnej i wybierz sprawdzony model, podpowiadamy jak to zrobić.

Szczoteczka soniczna - co to jest?

Zdrowe i piękne zęby to wizytówka każdego z nas, a wizyty w gabinecie dentystycznym, na których konieczne jest leczenie zębów z pewnością nie należą do przyjemnych i wyczekiwanych. Warto w odpowiednim czasie zadbać o stan swojego uzębienia. W higienie jamy ustnej pomocna będzie porządnie dobrana szczoteczka do zębów. Ogromną popularnością cieszy się szczoteczka soniczna.

Nazwa 'szczoteczka soniczna' wywodzi się z języka angielskiego. Słowo 'sonic' oznacza 'dźwiękowy'. Soniczny model szczoteczki do mycia zębów z powodzeniem zastępuje modele manualne, ale też elektryczne. Urządzenie jest najskuteczniejsze i najdelikatniejsze w higienie jamy ustnej. Do sprzedaży trafiły na początku lat 90. XX wieku, bardzo szybko zdobywając certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Zauważono, że podczas mycia zębów sonicznym modelem usuwane są nie tylko płytka nazębna, resztki jedzenia, ale też bakterie. Początkowo urządzenie dostępne do zakupu było w Stanach Zjednoczonych, jednak szybko rozpoczęła się produkcja i sprzedaż na skalę światową.

Szczoteczka soniczna do zębówSzczoteczka soniczna do zębów Fot. shutterstock

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna do swojej pracy wykorzystuje szybkie ruchy włókien, których zadaniem jest czyszczenie zębów z wielką precyzją. Z łatwością dociera do najtrudniej osiągalnych przestrzeni między zębami. Jeśli zastanawiasz się nad kwestią czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna polecamy tą pierwszą. Ten model szczoteczki jest polecany przez stomatologów osobom z implantami, aparatami nazębnymi oraz z wrażliwością zębów - szczoteczka działa kojąco i daje uczucie masowania dziąseł. 

Warto podkreślić, że tradycyjne szczoteczki elektryczne wykonują około 5600-8800 ruchów, a szczoteczki soniczne od 31000, aż do 62000 ruchów pulsacyjno-wymiatających. Szczoteczka soniczna wygląda jak połączenie szczoteczki manualnej i elektrycznej. W obudowie szczoteczki umieszczony został akumulator oraz wszystkie podzespoły. Główka urządzenia ma podłużny, wąski i smukły kształt i nieruchome włosie.

Uruchomione urządzenie wprawia w ruch generator, który wytwarza fale dźwiękowe, rozchodzące się w mieszaninie śliny, wody oraz pasty do zębów. Na skutek tego powstają liczne mikro-bąbelki, które dokładnie oczyszczają całą przestrzeń jamy ustnej oraz zęby. Warto podkreślić, że bez trudu zostaną umyte nawet najdalej położone, tak zwane zęby mądrości czyli ósemki. Mikro-bąbelki perfekcyjnie czyszczą także strefy od strony warg i języka.

Szczoteczka soniczna - zalety użytkowania

Kluczową zaletą szczoteczek sonicznych jest ich świetne wyprofilowanie. Końcówki szczoteczki są odpowiednio wygięte, dzięki czemu podczas szczotkowania nie odsłaniają dziąseł, nie zdzierają, ani nie wycierają szkliwa. Atutem jest także fakt, że mycie zębów nie wymaga żadnego nacisku ze strony użytkownika, a szczoteczka zbiera bakterie, które mogłyby spowodować przebarwienia lub nalot na zębach.

Warto podkreślić, że szczoteczki soniczne usuwają 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne oraz ograniczają powstawanie kamienia nazębnego. Linia dziąseł nie zostanie obniżona, a korzenie i szyjki odsłonięte.

Szczoteczka soniczna do zębówSzczoteczka soniczna do zębów Fot. shutterstock

Szczoteczki soniczne - dodatkowe funkcje

Popularnością cieszy się szczoteczka soniczna z irygatorem. Od tej pory nitkowanie zębów nie będzie konieczne, a Twoje dziąsła narażone na krwawienie. Irygator ze szczoteczką nie powoduje podrażnień, ale poprawia też kondycję dziąseł, możesz wykonać nim masaż, który poprawi krążenie w tkankach. Irygator pozwoli usunąć zanieczyszczenia i bakterie ukryte w trudno dostępnych miejscach.

Szczoteczka soniczna z aplikacją pozwoli zaplanować i zmierzyć czas mycia zębów, a także pokaże, jak prawidłowo zadbać o jamę ustną. Aplikacja łączy szczoteczkę ze smartfonem za pomocą Bluetooth.

Szczoteczka soniczna z okrągłą główką pozwoli na precyzyjne wyszczotkowanie całego zęba za jednym podejściem. Szczoteczka soniczna z czujnikiem nacisku pozwala na intensywniejsze mycie zębów, dzięki drganiom o dużej częstotliwości.

Szczoteczka soniczna z wyświetlaczem to wygodne rozwiązanie. Wyświetlacz w łatwy sposób pozwoli zmienić ustawienia urządzenia: czas pracy, intensywność czy tryb.

Gdzie kupić szczoteczkę soniczną i ile kosztuje?

Najpopularniejsze modele szczoteczek sonicznych oferują marki Philips oraz Oral B. Na uwagę zasługuje także szczoteczka soniczna Xiaomi oraz Seysso. Marki oferują zarówno szczoteczki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kupimy je u producentów, w sklepach ze sprzętami RTV oraz AGD, a także przez aukcje i strony internetowe.

Ceny szczoteczek sonicznych mieszczą się w przedziale 100-1000 złotych. Uzależnione jest to od marki, funkcji dodatkowych, trybów pracy (czyszczenie, wybielanie, polerowanie czy pielęgnacja dziąseł), odmierzania czasu, a także stopnia rozbudowania zestawów, kwestii czy można połączyć szczoteczkę soniczną ze smartfonem za pomocą aplikacji czy też nie.

Szczoteczka soniczna do zębówSzczoteczka soniczna do zębów Fot. shutterstock

Więcej o: