Wentylator stojący - urządzenie must have nie tylko na lato

Przełom maja i czerwca to idealny moment, by pomyśleć o lecie i skompletować nie tylko letnią garderobę, ale i sprzęty. Urządzeniem must have okaże się wentylator, polecamy modele stojące, które z powodzeniem zastąpią klimatyzator i dadzą ulgę podczas upalnych dni.

Wentylator - jaki model wybrać?

Wentylator to niedrogie i praktyczne urządzenie, które okaże się wybawieniem podczas upalnych dni. W sklepach znajdziemy modele biurkowe oraz stojące. Wentylatory biurkowe są kompaktowe i wygodne w użytkowaniu. Atrakcyjna, niska cena zachęca do kupna. Świetnie sprawdzają się, jeśli szukasz urządzenia, które będzie działało punktowo, ochłodzi korzystającą z niego osobę lub kilka stanowisk pracy w biurze. Jeśli potrzebujesz urządzenia do większego pomieszczenia, warto wybrać wentylator stojący, podłogowy. Urządzenie ma regulowaną wysokość i duże śmigło, zajmuje więcej miejsca, ale charakteryzuje się większą mocą, dzięki czemu ochłodzi nawet duży salon. Na uwagę zasługuje także wentylator stojący kolumnowy, który doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Dziś pod lupę bierzemy wentylator stojący.

Wentylator stojącyWentylator stojący Fot. shutterstock

Wentylator stojący - jakie powinien mieć parametry?

Wybierając wentylator stojący warto wziąć pod uwagę jego parametry. Kluczową kwestią jest moc i wydajność urządzenia. Im moc jest większa, tym skuteczniejsze chłodzenie, jednak niestety większe też zużycie energii. Modele dostępne na rynku najczęściej mają moc od 40W do 70W. Wyższa moc gwarantuje też dłuższą ciągłość pracy. Wydajność wentylatora mierzona jest w metrach sześciennych na godzinę - im jest ona wyższa, tym urządzenie skuteczniejsze.

Warto zwrócić na możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia. Wentylator stojący powinien mieć 1-2 prędkości oraz obrót, dzięki czemu będzie chłodził nie tylko punktowo, ale też całe pomieszczenie. Im niższa wartość decybeli, tym wentylator będzie ciszej pracował – to istotne, jeśli chcemy go ustawić w salonie lub w mieszkaniu, gdzie jest małe dziecko, które często śpi lub sami jesteśmy wyczuleni na hałasy.

Istotna jest także średnica śmigła. Zbyt małe zdecydowanie zmniejsza efektywność sprzętu. Najlepszym wyborem są wentylatory stojące ze średnicą śmigła co najmniej 40 cm. Niektóre modele mają możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, dzięki czemu możliwa jest zmiana kierunku dmuchającego powietrza.

Wentylator nie tylko na upały

Przyjęło się, że wentylator to urządzenie chłodzące, które przynosi ulgę podczas upałów. Jednak pierwotny zamysł ich powstania miał zupełnie inny cel. Wentylatory, zwane potoczne wiatrakami miały zapewnić odpowiednią cyrkulację i jakość powietrza. Włączenie wentylatora miało wprawić powietrze w ruch i je wymieszać. Warto pamiętać, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach po dłuższym czasie staje się niekorzystne dla naszego zdrowia, powoduje to u nas ospałość, brak siły, omdlenia, a nawet rozwój alergii. Jeśli nie mamy możliwości, by otworzyć okno, warto włączyć wentylator. Szczególnie ważne jest to przed snem. W chłodnym i przewietrzonym pomieszczeniu śpi się o wiele lepiej.

Wentylator stojącyWentylator stojący Fot. shutterstock

Wentylatory stojące - dostępne modele

Wentylatory dostępne w sklepach mają szereg dodatkowych funkcji. Najprostsze wentylatory stojące do mieszkania kupić można już do 100 złotych. Im więcej funkcji, tym urządzenie kosztuje więcej, jednak niektóre są warte uwagi. Wygodny w użytkowaniu okazuje się wentylator stojący z pilotem, dzięki czemu z dowolnego miejsca w domu, z kanapy, siedząc przy stole czy gotując w kuchni obiad mamy możliwość włączyć, wyłączyć lub zmienić ich ustawienia urządzenia, pozwala na zdalne sterowanie wentylatorem.

Rozbudowane modele wentylatorów mają zbiorniczki na specjalny płyn, dzięki czemu podczas pracy urządzenia, w powietrzu unosi się piękny zapach. Dobrym wyborem będzie wentylator stojący z jonizatorem, który sprawi, że wydmuchiwane powietrze będzie bardziej świeże. Urządzenia z możliwością programowania czasu pracy okażą się pomocne, gdy chcemy wrócić po pracy do wywietrzonego, chłodnego mieszkania. W pomieszczeniach o niedużym metrażu wystarczający będzie wentylator stojący mały, w dużym salonie lepiej sprawdzi się wentylator stojący duży i mocny.

Jak wyczyścić wentylator stojący?

Wentylator wymaga regularnego odkurzania, by nie narazić się na latające w powietrzu cząsteczki kurzu, podrywające się podczas każdego ruchu urządzenia. Przez rozpoczęciem czyszczenia obowiązkowo należy odłączyć urządzenie od zasilania. Zewnętrzną część wentylatora bez problemu można wyczyścić używając wilgotnej szmatki. W przypadku większych zabrudzeń, szmatkę warto zwilżyć w wodzie z łagodnym detergentem, nie jest wskazane mycie sprzętu pod bieżącą wodą. Do mycia urządzenia absolutnie nie można używać środków żrących, ani rozpuszczalników. Zanim wentylator nie wyschnie po umyciu, nie należy go uruchamiać.

Wentylator stojącyWentylator stojący Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.