Zastanawiasz się jak szybko i sprawnie odświeżyć stare krzesła? Do wyboru masz trzy możliwości:
Wybór danego rozwiązania zależy od Ciebie, Twoich możliwości i umiejętności. My dziś szczególnie zachęcamy, do podjęcia wyzwania i uszycia pokrowca samodzielnie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie jeśli tapicerka mebla straciła dawna atrakcyjność i nieskazitelny wygląd.
Pierwszym krokiem jest wybranie i skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, które będą potrzebne podczas pracy. Oto ich lista:
Kiedy zdecydujesz się na renowację krzeseł i uszycie nowych pokrowców, koniecznie przed rozpoczęciem pracy przemyśl ich design. Wybór odpowiedniej tkaniny jest rzeczą niezwykle ważną. Zadbaj o to, by wybrany przez Ciebie materiał, był nie tylko efektowny, ale również wytrzymały i plamoodporny. Na krzesła do jadalni najlepiej nadają się tkaniny hydrofobowe, które nie chłoną cieczy i są łatwe do wyczyszczenia. Wybierając tkaninę hydrofobową na siedziska i oparcia zyskujesz gwarancję funkcjonalności! Nowe nakładki na krzesła wniosą do wnętrza świeżość i ozdobią meble kuchenne.
Zrezygnuj natomiast z delikatnych produktów w jasnych odcieniach. Mogą okazać się bardzo niepraktyczne i zamiast ozdobić krzesła będą je szpecić.
Uszycie pokrowca nie wymaga dużej wprawy, ani wielkich nakładów finansowych. Ten prosty zabieg ma jednak wielką moc! Odmieni wygląd całego wnętrza.
Przed rozpoczęciem pracy przy projekcie zmierz poszczególne części krzesła. Nanieś te wymiary na przygotowany wcześniej karton i wykonaj szablon. Gotowe szablony wytnij po kolei nożyczkami i przypnij do materiału szpilkami. Zrób to dokładnie i precyzyjnie. Kolejno obrysuj kredą lub mydełkiem krawieckim szablony, tak by na tkaninie pojawił się wyraźny kształt. Zdejmij szablon i wytnij poszczególne elementy pokrowca pozostawiając około 1cm zapasu wzdłuż wyznaczonej linii.
Kiedy wytniesz wszystkie elementy każdego pokrowca wyprasuj je dokładnie. Dzięki temu szycie przebiegnie sprawniej, a materiał będzie się w trakcie pracy lepiej układał. Ułóż elementy obok siebie - według wzoru prawymi stronami do siebie i sfastryguj, tak by połączyć je ze sobą. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie wykorzystaj do tego nici w kolorze kontrastującym z kolorem tkaniny na siedzisko. Następnie przymierz pokrowce na krzesła, a jeśli dobrze na nich leżą i nie wymagają dodatkowych poprawek zszyj wszystkie części na maszynie – każdy nowy szew dokładnie rozprasuj, by pasował do siedziska. Do wykonania szwu, którego krawędzie są dużej wysokości w linii prostej przyda się metalowa linijka: zaprasuj na niej marginesy obu części materiału - pomogą Ci zszyć równo wszystkie kawałki z zachowaniem kształtu nakładki.
W sklepach dostępna jest naprawdę szeroka oferta gotowych pokrowców na krzesła. Koszt takiej nakładki na krzesło zależny od rodzaju materiału, wykonania i ewentualnych ozdób, które zostały użyte w danym modelu. Najtańsze okrycia można dostać już w cenie kilkunastu złotych, cena najdroższych może sięgać nawet kilkaset złotych za sztukę.
Podobnie kosztują się ceny pokrowców wykonywanych na zamówienie. Zanim wybierzesz konkretny zakład krawiecki warto sprawdzić różne oferty. Bywa, że różnica w cenie za tę samą usługę jest naprawdę spora. Zdarza się, że przy większym zamówieniu można wytargować niższą cenę lub kilkuprocentowy rabat. Koszty można obniżyć dostarczając materiał wybranego koloru, tak by krawiec miał tylko uszyć nową narzutkę na meble. Materiałów można szukać przez stronę internetową lub stacjonarnych sklepach, oferujących tkaniny do wnętrz w różnym stylu.
Pokrowce do mebli mogą mieć różne kolory, ten zabieg ożywi, każde najbardziej nudne wnętrze.