Gry planszowe dla dzieci - które warto wybierać i jakie mają zalety?

Karolina Kielak
01.06.2021 16:00
W dobie cyfryzacji powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do rozwoju intelektualnego naszych dzieci. Gry planszowe dla dzieci będą w tym bardzo pomocne - zadbamy w ten sposób o rozwój wyobraźni i naukę skupienia. Które gry planszowe dla dzieci są warte uwagi? Podpowiadamy!

Gry planszowe dla dzieci

Technologia otacza nas dzisiaj z każdej strony. Dzieci od najmłodszych lat mają do czynienia z komputerami, tabletami, smartfonami. Nie da się tego uniknąć, warto jednak znaleźć balans między światem cyfrowym a realnym. Owszem, na tablecie czy komputerze dzieci również mogą zagrać w warte uwagi, rozwijające gry, jednak to właśnie planszówki są najlepszym sposobem nauki przez zabawę.

Gry planszowe dla dzieci - jakie mają zalety?

Gry planszowe to najlepszy sposób na kształtowania dziecka odpowiednich funkcji mózgu i postaw. Planszówki mają ogromny wpływ na proces uczenia się, pomagają w skupieniu uwagi i mobilizują do koncentracji. Dzięki z wyrobionymi nawykami ma lepiej koncentruje się na lekcjach. Gry planszowe dla dzieci rozwijają zdolność logicznego myślenia, wspierają koordynację ręka-oko  i kształtują umiejętność łączenia związków przyczynowo skutkowych.

Gry planszowe pozwalają dzieciom w ciekawy sposób spędzić czas z rodzicami lub dziadkami, w rodzinnym gronie uczą wygrywać i przegrywać. Są także idealnym sposobem na zajęcie swoich pociech, kiedy rodzice mają obowiązki domowe lub po prostu chcą chwilkę odpocząć.

Gry planszowe zintegrują rodzinęGry planszowe zintegrują rodzinę Fot. shutterstock

Gry planszowe dla dzieci do 4- 5 lat

Szukając gier planszowych dla najmłodszych dzieci, warto wybrać te kolorowe. Dzieci uwielbiają kolory, rozwijają one ich wyobraźnię, ciekawią i zachęcają do zabawy. Najlepiej sprawdzają się gry planszowe, które pozwalają uczyć się nowych rzeczy: kolorów, liczb, liter, słów, nazw zwierząt. Małe dzieci lubią łączyć elementy w pary - takie gry trenują spostrzegawczość i refleks. Świetnie sprawdzą się wszystkie gry planszowe typu domino oraz te trenujące pamięć. Godne uwagi są gry, które zamiast pionków mają sznurki i pozwalają na rozwój motoryki małej, uczą skupienia i wytrwałości.

Gry planszowe dla dzieci z autyzmem

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wymagają szczególnej uwagi rodziców, terapeutów i nauczycieli. Na zajęciach warto wspomóc się pomocami terapeutycznymi w postaci gier planszowych, które pozwolą wzmocnić ilość i jakość bodźców u dzieci z autyzmem w bezpieczny, spokojny, a jednocześnie ciekawy sposób.

Na edukacyjnych stronach internetowych można znaleźć wiele propozycji gier planszowych dla dzieci z autyzmem. Do najczęściej wymienianych i polecanych zaliczane są gry: Albatros, która pomaga poznać drugą osobę oraz Bąk lub Żuraw, które pomagają trenować u dzieci koncentrację oraz spostrzegawczość przy wykorzystaniu rysowania i pisania. Świetnie sprawdza się także dobrze znana gra Kółko i krzyżyk.

Gry planszowe dla dzieci z Zespołem Aspergera powinny wspomagać kształtowanie zachowań społecznych i emocjonalnych, uczyć relacji i związków przyczynowo skutkowych. Dobrze sprawdzają się gry sensoryczne i wspomagające kreatywność.

Twister gra zręcznościowaTwister gra zręcznościowa Fot. shutterstock

Gry planszowe dla dzieci z zespołem Downa

Dzieci z zespołem Downa warto wspierać w rozwoju intelektualnym, najlepiej ucząc je przez zabawę. Na rynku znajdziemy mnóstwo gier, które pozwolą im uczyć się matematyki, języka ojczystego, języków obcych. Świetnie sprawdzą się także gry służące poznawaniu świata i nowych rzeczy, które wzmocnią u dzieci z zespołem Downa spostrzegawczość i koncentrację.

Gra planszowa dla dzieci z zadaniami

Najlepszym sposobem na rozwój intelektualny dziecka są gry planszowe. Na uwagę zasługują gry planszowe dla dzieci z zadaniami, które nauczą analizy złożonych sytuacji, logicznego i strategicznego myślenia, planowania, a także dysponowania finansami. Do polecanych gier z zadaniami zaliczamy Monopoly, Grę w Życie, Bitwę Morską i wiele innych pozycji.

Dużą popularnością cieszy się gra planszowa Dzieci z Carcassonne. Miłośnikom astronomii przypadną do gustu gry planszowe dla dzieci o kosmosie.

Ile kosztują gry planszowe?

Gry planszowe znajdziemy w różnych przedziałach cenowych, od 10 do nawet 200 złotych. Cena zależy od stopnia rozbudowania gry, liczby gier i elementów, a także miejsca zakupu. Nie chcąc wydawać fortuny, warto poszukać gier planszowych w księgarniach internetowych oraz na aukcjach - można tam upolować perełki w naprawdę niskich cenach. Najtańsze gry planszowe dla dzieci do 20 zł przeznaczone są dla najmłodszych maluchów - polecamy kolekcję Czu-czu dla dzieci już od 12. miesiąca życia.

Wybór gier planszowych dla dzieci do 30 zł również jest ogromny. Do polecanych należą gry typu: Mrówki, Rebel Pingwin na lodzie, Nakarm chomiczka czy Sprytny Lisek. Gry planszowe dla dzieci z pionkami czy kostką to wydatek około 100 złotych i więcej.

W Internecie znaleźć można gry planszowe dla dzieci do druku. To świetna propozycja, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z grami planszowymi - pozwoli to zorientować się rodzicom, które gry najbardziej odpowiadają dzieciom, by później kupić je w pełnej, wyposażonej wersji. Gry planszowe sprawią frajdę całej rodzinie. 

Dzieci grające w JengęDzieci grające w Jengę Fot. shutterstock

Więcej o: