Leżak z palety - jak go zrobić?

redakcja
02.06.2021 09:00
Sezon na relaks w ogrodzie rozkręcił się na dobre. Ciepłe dni i wieczory sprawiają, że coraz częściej i chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że najprzyjemniejszy odpoczynek, to ten w zaciszu własnego ogrodu, na wygodnym fotelu lub leżaku ogrodowym, z książką lub kawą w ręce. Przytulnie urządzony ogród, wygodne meble ogrodowe, zadbane drzewa, krzewy i kwiaty, wszystko to w całości tworzy wyjątkową strefę relaksu. Mamy dziś dla Ciebie nowe wyzwanie, które podniesie komfort wypoczynku w ogrodzie i wniesie do zielonej przestrzeni powiew świeżości i stylowego designu. Zrób razem z nami leżak z palet !

W artykule znajdziesz krótki poradnik na temat tego, jak w prosty sposób wykonać leżaki ogrodowe, jakich narzędzi i materiałów użyć i jak go udekorować, by stał się ciekawym elementem wystroju Twojego ogrodu.

Leżak z palet - materiały i narzędzia

Zanim przystąpisz do pracy skompletuj wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Większość z nich znajdziesz w sklepach budowlanych lub centrach ogrodniczych. Możesz poszukać hurtowni i spróbować zdobyć palety, które nie są już potrzebne. Cześć magazynów chętnie pozbywa się nadwyżki tego produktu.

Do wykonania leżaka z europalet potrzebne będą:

  • 3 europalety;
  • nóżki lub kółka;
  • farba do drewna, bejca lub lakier;
  • poduszki ogrodowe,
  • wkręty,
  • szlifierka;
  • wiertarkowkrętarka.

Drewniane europalety mają szerokie zastosowanie w dziedzinie handlu i transportu. Jakiś czas temu paleta znalazła nowe zastosowanie, zagościła w naszych domach i ogrodach - jako element dekoracyjny i budowlany. Z palet powstają ciekawe aranżacje, designerskie meble oraz elementy dekoracyjne tj.: doniczki lub stoliki. Palety są materiałem solidnym i wytrzymałym, a co najważniejsze dającym możliwość wielokrotnego użycia i prostej obróbki.

Meble ogrodowe z palet są solidne i trwałe, a ich właściwa impregnacja sprawia, że przetrwają zmienne warunki atmosferyczne. Korpusy wykonane są z drewna – materiału biodegradowalnego i ekologicznego, więc jeśli zniszczeniu ulegnie jakiś fragment, łatwo go naprawisz lub wymienisz.

Leżak z paletyLeżak z palety Fot. shutterstock

Leżak z palet wykonanie krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie palet

Jednym z pierwszyznach etapów pracy jest odpowiednie przygotowanie palet. Zanim przystąpisz do skręcania i montażu oczyść, oszlifuj i pomaluj każdy element. Palety wykonywane są z surowych nieoszlifowanych desek, więc pracę tę trzeba wykonać wyjątkowo starannie, aby wystające drzazgi nie raniły użytkowników, a sam leżak ogrodowy był wygodny. Surowe drewno palet należy zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Możesz w tym celu zastosować impregnat lub bejcę. Możesz również wybrać farbę do drewna.

Pamiętaj! Bardzo starannie oczyść każdą paletę! Gotowe materiały pomaluj i odstaw do wyschnięcia.

Leżaki z paletLeżaki z palet Fot. shutterstock

Krok 2. Montaż

Leżak ogrodowy z palet to jeden z najprostszych do wykonania mebli. Zacznij od połączenia dwóch palet - tworząc część siedziska. Połóż europalety równolegle obok siebie i połącz je ze sobą za pomocą solidnych wkrętów. Zrób to solidnie i dokładnie, aby leżak nie rozpadł się podczas użytkowania.

Gdy obie części leżaka (sofy) będą solidnie połączone, do spodniej części przykręć nóżki lub kółka w zależności od swojego konkretnego wyboru. Pamiętaj, że choć leżak ma cztery rogi warto zamocować 6 lub nawet 8 nóżek/kółek. dzięki temu leżak z europalet będzie dużo bardziej stabilny. Mebel wykonany z europalet musi być bezpieczny, zwłaszcza jeśli mają z niego korzystać dzieci.

Ostatnim etapem montażu jest przykręcenie oparcia. Oparcie powstanie z trzeciej europalety przymocowanej do siedziska. Kat nachylenie oparcia pozostaje kwestia otwartą. Każdy z nas lubi odpoczywać w innej pozycji. Dlatego właśnie stopień nachylenia oparcia zostawiamy Twojej indywidualnej decyzji.

Krok 3. Dekoracja na meble ogrodowe z palet

Jeśli wykonasz cały zestaw w którego skład wejdą fotele, siedzisko, sofa, stolik możesz ustawić go na taras lub balkon, tworząc przytulna aranżacje tej strefy relaksu.

Pamiętaj, że siedzisko leżaka wykonane z europalet jest wygodne i eleganckie. Pasują do stylu boho, rustykalnego i eko.

Więcej o: