Wysokość krzesła - jaka powinna być?

Siadasz przy rodzinnym stole lub przy własnym biurku. Przez kilka najbliższych godzin się stąd nie ruszysz, poświęcisz czas na rozmowę, posiłek, pracę lub rozrywkę. Wygodne krzesło brzmi w tej sytuacji dość zachęcająco, prawda? Odpowiednio dobrane krzesło pozwoli Ci komfortowo spędzić czas przy biurku lub stole. Zobacz, dlaczego to takie ważne!

Istota ergonomii krzesła, czyli jak wysokość siedziska jest odpowiednie?

Komfort siedzenia to istotny czynnik. Niezależnie od tego, czy czeka nas rodzinny obiad, czy praca w domowym biurze, odpowiednio dobrane siedzisko sprawi, że czas ten minie przyjemniej. Wyjątkowo ważną rzeczą jest wysokość krzesła - źle dobrana sprawi, że będziemy wiercić się niespokojnie, szukając wygodnej pozycji. Rodzinny obiad będzie wtedy udręką, a praca przy biurku - niekończącą się torturą. Spraw zatem sobie, rodzinie i gościom przyjemność i zaopatrz się w odpowiednie krzesło do jadalni oraz siedzisko do biurka.

Stół z krzesłamiStół z krzesłami fot. Abra Meble

Jak dobrać wysokość krzesła do stołu?

Krzesła do stołu, aby były uważane za wygodne i funkcjonalne, powinny spełniać kilka podstawowych parametrów. Ważnym wymiarem jest odległość siedziska od podłogi. Ta powinna wynosić około pół metra. Pozwoli to przeciętnej osobie dorosłej na wygodne siedzenie, nogi nie będą ani nieprzyjemnie podkurczone, ani nie będą niekomfortowo "zwisać" z siedziska. Równie ważna jest odległość siedziska od blatu. Po wsunięciu krzesła pod stół wymiar ten powinien wynosić około 30 centymetrów. Taka odległość pozwoli siadającej osobie wsunąć się wraz z krzesłem pod stół, swobodnie poruszać nogami i w wygodny sposób usiąść, zakładając nawet nogę za nogę (co dla niektórych jest naprawdę ważne względem komfortu). Na równi ważne z tymi dwoma parametrami jest szerokość siedziska, która nie powinna być mniejsza niż 45 centymetrów. Jeśli krzesło dodatkowo posiada podłokietniki, powinny one gładko wsuwać się pod stół, a ich odległość od blatu nie powinna być mniejsza niż 15 centymetrów.

Wybierając krzesła do stołu do kuchni lub jadalń warto sprawdzać nie tylko wymiary. Ważny jest również materiał, z jakiego są wykonane. Miękka tapicerka i gąbka sprawią, że nawet długotrwałe siedzenie będzie przyjemne. Uwagę przy wyborze krzesła powinien też zwrócić wygląd mebla -należy dopasować styl krzesła do stylu stołu i całego pomieszczenia. Pomocne w tej kwestii będą na pewno duże sklepy meblowe, które często oferują zestawy mebli, stołu z krzesłami do kuchni lub jadalni. Meble, stoły i krzesełka, można zakupić też osobno, a szeroki wybór pozwoli szybko i łatwo dobrać odpowiednie produkty do różnorodnych wnętrz. To szczególnie ważne wtedy, gdy stół wraz z krzesłami stanowi centrum całego wnętrza.

Domowe biuro w salonieDomowe biuro w salonie fot. Abra Meble

Jak dobrać wysokość krzesła do biurka?

Praca przy biurku w domu w dobie pandemii koronawirusa stała się dla wielu codziennością. Domowe biura wymagają odpowiedniego miejsca - biurka oraz krzesła. Również dzieci do nauki i rozrywki będą potrzebowały odpowiedniego siedziska. Biurko młodzieżowe również będzie konieczne. Jak dobrać wysokość siedziska do biurka? Zasady są bardzo podobne, co do krzeseł do kuchni. Często jednak krzesła biurowe są o wiele wygodniejsze niż te kuchenne lub jadalniane. Do pracy potrzebujemy bowiem szczególnie wygodnego siedziska.

Wysokości krzesła powinny być podobne - co najmniej pół metra od ziemi do siedziska i co najmniej 45 cm szerokości krzesła. krzesła do biurka często oferowane są jako modele z podłokietnikami i wygodnymi oparciami. Nowoczesne modele zachwycają nie tylko wygodnym siedziskiem, ale również atrakcyjną, modną formą.

Wśród produktów, które mogą posłużyć nam za krzesła do biurka, prym wiodą na pewno obrotowe krzesła i fotele biurowe. Ich ogromną zaletą jest możliwość regulacji. Regulować można zarówno wysokość, jak i odchylenie oparcia. Ta opcja sprawdzi się doskonale w przypadku dzieci. Ich szybki wzrost sprawia, że tradycyjne krzesło musiałoby się wymieniać dość często, aby młody człowiek mógł komfortowo siedzieć przy biurku. Regulowane, obrotowe krzesła niwelują ten problem. Gdy dziecko podrośnie, będzie mogło samodzielnie dostosować wysokość krzesła do swoich potrzeb będzie regulacji.

Wysokie oparcie takich foteli biurowych będzie też idealnym rozwiązaniem dla dorosłych, którzy długie godziny spędzają przy pracy przy komputerze. Oparcie pozwoli odchylić się i odpocząć, odpowiednio też podtrzyma kręgosłup, często dzięki swojemu esowatemu kształtowi dopasowując się do naturalnego kształtu pleców. Atrakcyjne wnętrze domowego biura jest w zasięgu ręki - zdecyduj się na odpowiednie meble, które będą nie tylko nowoczesne i modne, ale też niezwykle komfortowe!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.