Zabudowa szafy zrób to sam

Szafy to meble znane nam od wieków. Ci "stali bywalcy" naszych domów ułatwiają organizację przestrzeni i utrzymanie porządku. Tworzą wystrój i niepowtarzalny klimat wnętrza. Na przełomie lat kształt i wygląd szaf bardzo się zmienił. Dziś szafa, to nie tylko wolnostojąca skrzynia, ale bardzo często również mebel wykonywany pod zabudowę konkretnego pokoju. Szafa do sypialni, do salonu lub garderoby, wykonana na wymiar - to wygoda, funkcjonalność i elegancja - w jednym. Jak prawidłowo zrobić szafę przesuwną w domu z kilku części? Jak rozplanować wnętrze przy pomocy poszczególnych elementów? I w końcu jakie drzwi wybrać? Podpowiadamy!

Szafa w zabudowie - jak zrobić szafę

Szafy zabudowane cieszą się ogromnym uznaniem. Są jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań wnętrzarskich w sypialniach, pokojach dziecięcych, garderobach, a nawet łazienkach i kuchniach. Indywidualnie dopasowane wymiary pozwalają na dostosowanie mebla do potrzeb i oczekiwań jego właściciela. Zabudowa mebli na wymiar daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wykorzystanie powierzchni wewnątrz mebla zależy od gustu klienta. Wybór szaf wnękowych, garderobianych i pokojowych jest ogromny. Możesz wybrać: szafy przesuwne, narożne, ubraniowe, do pokoju dziecięcego... wyliczać można długo. Każda zabudowa ma ogromny potencjał.

Szafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczeniaSzafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczenia Fot. shutterstock

Wyposażenie wnętrza szafy w zabudowie

Szafa do sypialni, to przede wszystkim wewnętrzne i wyposażenie, na które składają się: drążki na wieszaki, szuflady, półki, pojemniki na buty czy koszyki na bieliznę.  W przypadku mebla na wymiar każdy z tych detali ma wpływ na ostateczną cenę zabudowy. Projektując układ warto pamiętać, że mebli tego typu nie kupuje się codziennie, dlatego, zanim złożysz zamówienie zaaranżuj jej przestrzeń tak, by była praktyczna i funkcjonalna. Nadmierna oszczędność jest złym doradcą w praktyce może okazać się, że menel na za mało półek lub drążków na wieszaki. Zajmuje dużo miejsca w którym brak dobrze zagospodarowanej.

Rodzaj drzwi szafy - meble przesuwne

Jakie drzwi powinna mieć szafa wnękowa? Możesz wybierać wśród różnych modeli drzwi przesuwnych, otwieranych klasycznie (zawiasy) lub harmonijkowych. Ich ilość uzależniona jest gabarytów. Przykładowo: garderoba wykonana na długość całej ściany będzie praktyczniejsza, jeśli zamontowane zostaną trzy lub nawet cztery skrzydła. Wybierając drzwi przesuwne Możesz zastosować: domykacze - odpowiedzialne za ciche domykanie, paski buforowe i paski przeciw kurzowe - chroniące środek przed niechcianym kurzem.

Pamiętaj! Im większa ilość drzwi, tym wyższa cena z uwagi na większą ilość wykorzystanych elementów systemu jezdnego i profili.

Szafa na wymiarSzafa na wymiar Fot. shutterstock

Szuflady i elementy wysuwne

Na funkcjonalność, trwałość i użyteczność każdego mebla wpływ mają użyte przy jej budowie rodzaje  okuć, czyli zawiasów i prowadnic w elementach wysuwanych jak szuflady, kosze czy wieszaczki. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań. Ceny tych detali różnią się do siebie znacząco, choć ich zadanie jest zawsze to samo - właściwe otwieranie i zamykanie drzwi oraz pełny dostęp do jej środka. W zależności od potrzeb możesz wybrać klasyczne prowadnice, które jednak mają jedną wadę - nie zapewniają pełnego wysuw szuflad i tym samym ograniczają dostęp do jej zawartości. Jeśli więc na pierwszym miejscu stawiasz wygodę i spokój, wybierz droższe elementy z pełnym wysuwem i cichym domykiem. Zapewni ona pełny dostęp do szufladki od podłogi po sufit oraz ciszę podczas jej używania. 

Rodzaj materiału - funkcjonalne wnętrze szafy

Duży wpływ na funkcjonalność, użytkowanie oraz komfort przechowywania ma materiału z jakiego szafa wnękowa zostanie wykonana. Garderoba może powstać z:

  • płyty wiórowej lub pilśniowej,
  • płyty laminowanej,
  • drewna.

Najmniej zapłacisz za szafę wykonaną z płyt wiórowych lub pilśniowych. Ten rodzaj materiału nie jest godny polecenia ze względu na mniejszą wytrzymałość. Alternatywą są płyty laminowane lub drewniane - droższe, ale również bardziej wytrzymałe. Jeśli zależy Ci na solidnej i stabilnej szafie nie oszczędzaj na materiale. Mebel wykonany z kiepskiej "piórówki" może z czasem odkształcać się, a w najgorszym wypadku nawet rozpaść.

Szafa z drzwiami przesuwnymiSzafa z drzwiami przesuwnymi Fot. shutterstock

Montaż szafy w przedpokoju

Poszczególne etapy prac omówimy na przykładzie szafy wnękowej. Jej budowę zacznij od sprawdzenia tego, czy ściany wnęki są równe. Jeśli nie, możesz dostawić przy każdej z nich pionowe ścianki z płyty meblowej. Jeśli tego nie zrobisz to powstanie szczelina, a fronty drzwi przesuwnych nie będą ściśle przylegały do ściany bocznej. Teraz, biorąc pod uwagę wcześnie przygotowany projekt, możesz przystąpić do montażu detali. Najpierw zamocuj pionowe ścianki, które stanowią jej przegrody. Potem przytwierdź do nich półki za pomocą kątowników lub kołków wkładanych w wywiercone wcześniej otwory w przegrodach. Następnie do ścianek mebla przykręć potrzebne prowadnice i zamontuj ażurowe kosze. Na samym końcu zamocuj drążki na wieszaki.

Gotowe!

Więcej o:
Copyright © Agora SA