Jak ustawić łóżko w sypialni?

Łóżko jest kluczowym meblem w każdej sypialni i w naturalny sposób staje się centralnym punktem pomieszczenia. Meble do sypialni powinny być ustawiane według kilku ogólnych zasad, które przez lata wypracowali architekci i projektanci wnętrz. Większość zasad opiera się na zachowaniu odpowiednich proporcji zarówno w doborze mebli, jak i kolorystyki całego wnętrza. Nie brakuje również zwolenników techniki feng shui, którzy podczas aranżacji sypialni kierują się przepływem energii i ustawiają łózko w optymalnym punkcie pomieszczenia. Chcesz prawidłowo urządzić sypialnię? Znaleźć idealne miejsce na ustawienie łóżka? A może spróbować zasad feng shui? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz w nim odpowiedź na wszystkie te pytania.

Jak ustawić łóżko sypialni - złote zasady

Łóżko w roli głównej

Bardzo często do sypialni wybieramy podwójne łóżko typu queen-size lub king-size. Stawiamy je na środku ściany, naprzeciwko głównych drzwi do pokoju. W takim układzie zagłówek znajduje się centrum uwagi każdego, kto wchodzi do środka. Jeśli chcesz w taki sposób zaaranżować swój pokój sypialny i ustawić łóżko na środku zadbaj o to, by jego zagłówek powodował efekt "wow". Do takiego wnętrza nie trzeba zbyt wielu ozdób i dodatków, łózko w roli głównej będzie tu największą ozdobą. Ustawienie łóżka na wprost drzwi kłóci się z zasadami fengshui

Czy łóżko pod oknem to dobry pomysł?

Jeśli wymiary pokoju uniemożliwiają postawienia łóżka pod ściną naprzeciwko drzwi, inne możliwe opcje zależą od tego, które ściany są wystarczająco długie, aby pomieścić mebel. Często są to przestrzenie usytuowane pod oknem. Co do tego, czy jest to odpowiednie miejsce, zdania są podzielone. Jeśli rozważasz takie rozwiązanie pamiętaj, że okno bywa często otwarte, a to może powodować nieprzyjemne przeciągi. Lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie łózka między dwoma oknami.

Swobodne przejście i dostęp

Nie stawiaj łóżka w miejscu, w którym blokuje drzwi do pokoju lub przejście przez pokój. Rozważ niestandardowe aranżacje, jeśli dzięki temu zwolnisz miejsce lub wykorzystasz przestrzeń w bardziej interesujący sposób. Pamiętaj, że pokój sypialny musi być wygodny i funkcjonalny. Dobrze ustawić łóżko w sypialni - to zadbać o przestrzeń i komfort. Ta zasada jest szczególnie cenna przy urządzaniu małej sypialni i może mieć duży wpływ na jakość snu.

Łózko z wezgłowiem - równolegle względem okna okna - dobra organizacja przestrzeni ma duże znaczenieŁózko z wezgłowiem - równolegle względem okna okna - dobra organizacja przestrzeni ma duże znaczenie Fot. shutterstock

Sypialni główna, sypialnia dzieci - jak ustawić łóżko w sypialni danego typu?

Sypialnia, z której korzystają określone osoby, powinna zostać dostosowana do ich konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy urządzasz sypialnię główną, pokój gościnny czy pokój dla dzieci, kieruj się poniższymi zasadami:

Sypialnia główna w domu

Główna sypialnia nie musi być ogromna, ale musi oferować niezbędne udogodnienia. Jeśli jest mniejsza, niż byś sobie tego życzył, zapoznaj się z poniższymi sugestiami dotyczącymi dekoracji sypialni:

  • Spraw, aby sypialnia wyglądała na większą, eliminując bałagan.
  • Używaj tylko niezbędnych elementów wystroju. Jeśli możesz, wepchnij komodę do garderoby, aby zwolnić miejsce na podłodze.
  • Użyj zagłówka, ale nie używaj podnóżka, zrezygnuj z łóżka z baldachimem, który zabiera sporo miejsca i przytłacza;
  • Niech wszystkie meble, ozdobi i dodatki będą jasne. Jasne meble, ściany, podłogi, elementy okienne i pościel sprawiają, że pokój wydaje się większy.

Sypialnia na poddaszuSypialnia na poddaszu Fot. shutterstock

Sypialnia młodzieżowa

Nastolatki zwykle wiedzą, czego chcą w sypialni i nie wahają się by wyrazić, że potrzebują miejsca na książki i płyty oraz prawie zbiory codziennych "przydasiów". Mają swoje wyobrażenia o stylu i kolorach, więc pytaj! A kiedy twój syn lub córka zażądają dzikiego koloru, postaraj się przekonać, aby użył go jako akcentu, a nie koloru głównego. Łóżko nastolatka musi być wygodne i odpowiednio duże. Bardzo często będzie się zamieniało w salon gier, pracownię, a nawet szkolne biurko.

Ustawienie łóżka w sypialni według feng shui

Jeśli chcesz postawić łóżko według zasady feng shui, to powinno ono zagłówkiem przylegać do ściany. Dodatkowo musi mieć swobodny dostęp z trzech stron, a z pozycji leżącej musisz mieć widok zarówno na drzwi, jak i okno sypialni. Jednocześnie łóżko dwuosobowe nie powinno być ustawione bezpośrednio na wprost wejścia do pokoju - to bardzo ważna zasada! W pokoju nie powinny się znajdować żadne „rozpraszacze" tj. komputer, laptop, tv itp. W sypialni zaaranżowanej zgodnie z fengshui mają miejsce wyłącznie rzeczy związane ze spaniem i odpoczynkiem. Nic nie powinno odciągać myśli od relaksu.

Natomiast jeśli chodzi o kierunek ustawienia łóżka, feng shui stanowi odniesienie do kierunków świata. Idealny układ to taki, w którym głowa skierowana jest na północ, a nogi na południe.

Pamiętaj by ustawić łóżko odpowiednio względem okien i sposób umożliwiający swobodny ruch w całej przestrzeni w ciągu dnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.