Dlaczego warto zrobić hu¶tawkę ogrodow±?
Hu¶tawka to ciekawy element małej architektury ogrodowej. Warto postawić tak± w swoim ogrodzie i sprawić ogromn± przyjemno¶ć dzieciom. Z hu¶tawki skorzystaj± zarówno maluchy, jak i starszaki, a nawet młodzież będzie zadowolona, mog±c zrelaksować się na hu¶tawce. Piękna hu¶tawka z drewna wpasuje się do każdego wnętrza ogrodowego i będzie również atrakcyjnym elementem pod względem estetycznym.
Zanim zaczniesz wykonywanie drewnianej hu¶tawki ogrodowej warto zaprojektować konstrukcję. Rozrysuj na kartce, jak ma wygl±dać hu¶tawka i nanie¶ odpowiednie wymiary. To pomoże Ci w póĽniejszym czasie szybko poł±czyć elementy ze sob±, a w trakcie przygotowywania czę¶ci będzie nieocenion± pomoc±.
Drewniana hu¶tawka może być wykonana z różnego rodzaju drewna. najtrwalszym, ale i najdroższym rozwi±zaniem będzie oczywi¶cie d±b. Z racji jednak swojej ceny oraz trudno¶ci w obróbce nie jest polecany pocz±tkuj±cym majsterkowiczom. Na hu¶tawkę ogrodow± nada się ¶wierk lub sosna. Niezależnie od wybranego rodzaju pamiętaj, aby dobrze zaimpregnować drewno. Konstrukcje należy impregnować regularnie, co najmniej raz na dwa lata.
Do wykonania hu¶tawki będziesz potrzebował:
Zamiast belek możesz użyć kantówek. Wszystkie elementy zbierz i poukładaj obok siebie tak, by bez problemu móc sięgn±ć po kolejn± czę¶ć. Do rozstawienia konstrukcji możliwe, że będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby.
Zanim poł±czysz elementy, zaimpregnuj dokładnie każd± kantówkę lub belkę. Impregnacji dokonaj zgodnie z informacj± od producenta podan± na etykiecie. Pomiędzy kolejnymi malowaniami odczekaj też odpowiedni± ilo¶ć czasu, aby poprzednia warstwa dokładnie wyschła.
Gdy elementy s± już zaimpregnowane i wyschnięte, czas na skonstruowanie hu¶tawki. Poł±cz ze sob± dwie długie belki tak, aby ich końce się ze sob± stykały (pod k±tem 60 o). Do poł±czenia wykorzystaj wiertarkę oraz wkręty. Przy wkręcaniu ¶rub b±dĽ szczególnie ostrożny, gdyż ewentualne poprawki będ± wyj±tkowo trudne - raz wkręcone ¶ruby, nawet po wykręceniu, pozostawi± po sobie nieestetyczne otwory i osłabi± konstrukcję.
Gdy belki s± poł±czone, czas na wykonanie wzmocnienia. kantówki lub belki o długo¶ci 1,25 m ułóż na poł±czonych długich belkach, tworz±c literę A. Poł±cz elementy ze sob±. Postaw ramiona hu¶tawki do pionu (tutaj wła¶nie może przydać się pomoc drugiej osoby) i poł±cz te dwa elementy górn±, dług± belk±. Wszystkie czę¶ci przymocuj do siebie za pomoc± ¶rub. Niektóre elementy będ± wymagały dłutowania (czyli usuwania czę¶ci drewna za pomoc± dłuta tak, by belki zachodziły na siebie). Dłutowanie sprawi, że mocowanie stanie się stabilne, a hu¶tawka ogrodowa solidna. Gdy główna konstrukcja jest wykonana, dołóż do niej zastrzały, czyli górne belki dodatkowo wzmacniaj±ce hu¶tawkę.
Kolejny krok to montaż siedzisk. Na górnej belce zamontuj obejmy i dołóż do nich haczyki. Montaż tych czę¶ci możesz wykonać również przed zamocowaniem górnej belki - będzie Ci wtedy wygodniej. Do haków przyczep łańcuchy. Łańcuch powinien być na tyle długi, aby siedziska zamontować w sposób wygodny do użytkowania. Do łańcucha przykręć teraz siedziska - siedzisko możesz wykonać samodzielnie lub zakupić je w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Hu¶tawka gotowa!
Hu¶tawki ogrodowe sprawi±, że Twój ogród stanie się przyjemnym i atrakcyjnym miejscem. Wykonanie hu¶tawki nie jest trudne, a ogrodowe zabawy z ni± - ogromne. Konstrukcja może być przewidziana również dla starszych osób. Wtedy zamiast pojedynczych siedzisk do hu¶tawki mocowana jest dłuższa ławka. Siedzisko takie ma oparcie i jest wygodne.