Projekt hu¶tawki ogrodowej - jak go zrobić?

Hu¶tanie się to rozrywka dla dużych i małych. Przyjemne bujanie się w przód i w tył kojarzone jest z beztrosk± i ¶wietn± zabaw±. Ty też możesz sprawić rado¶ć swoim pociechom i własnoręcznie wykonać hu¶tawkę ogrodow±. Jak zrobić hu¶tawkę? Zobacz razem z nami!

Dlaczego warto zrobić hu¶tawkę ogrodow±?

Hu¶tawka to ciekawy element małej architektury ogrodowej. Warto postawić tak± w swoim ogrodzie i sprawić ogromn± przyjemno¶ć dzieciom. Z hu¶tawki skorzystaj± zarówno maluchy, jak i starszaki, a nawet młodzież będzie zadowolona, mog±c zrelaksować się na hu¶tawce. Piękna hu¶tawka z drewna wpasuje się do każdego wnętrza ogrodowego i będzie również atrakcyjnym elementem pod względem estetycznym.

Zacznij od projektu drewnianej hu¶tawki ogrodowej

Zanim zaczniesz wykonywanie drewnianej hu¶tawki ogrodowej warto zaprojektować konstrukcję. Rozrysuj na kartce, jak ma wygl±dać hu¶tawka i nanie¶ odpowiednie wymiary. To pomoże Ci w póĽniejszym czasie szybko poł±czyć elementy ze sob±, a w trakcie przygotowywania czę¶ci będzie nieocenion± pomoc±.

Wybór odpowiedniego drewna na hu¶tawkę ogrodow±

Drewniana hu¶tawka może być wykonana z różnego rodzaju drewna. najtrwalszym, ale i najdroższym rozwi±zaniem będzie oczywi¶cie d±b. Z racji jednak swojej ceny oraz trudno¶ci w obróbce nie jest polecany pocz±tkuj±cym majsterkowiczom. Na hu¶tawkę ogrodow± nada się ¶wierk lub sosna. Niezależnie od wybranego rodzaju pamiętaj, aby dobrze zaimpregnować drewno. Konstrukcje należy impregnować regularnie, co najmniej raz na dwa lata.

Hu¶tawka ogrodowaHu¶tawka ogrodowa Fot. shutterstock

Niezbędne narzędzia i materiały na hu¶tawkę do ogrodu

Do wykonania hu¶tawki będziesz potrzebował:

  • 4 drewniane bele o długo¶ci 2,5 m i ¶rednicy co najmniej 10 cm - stworz± stelaż, czyli główn± czę¶ć konstrukcji,
  • 2 drewniane belki 1,25 m oraz 2 elementy po 0,5 m - one posłuż± do wykonania wzmocnienia konstrukcji,
  • belka górna hu¶tawki o długo¶ci co najmniej 2,5 - 3 m,
  • wkręty do drewna z podkładk±,
  • metalowe obejmy do drewna i haki z podkładkami i nakrętkami samohamowalnymi,
  • łańcuch,
  • impregnat do drewna na zewn±trz,
  • wiertarka, dłuto, pędzel lub wałek.

Zamiast belek możesz użyć kantówek. Wszystkie elementy zbierz i poukładaj obok siebie tak, by bez problemu móc sięgn±ć po kolejn± czę¶ć. Do rozstawienia konstrukcji możliwe, że będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby.

Hu¶tawka w ogrodzieHu¶tawka w ogrodzie Fot. shutterstock

Wykonanie - hu¶tawka ogrodowa krok po kroku

Zanim poł±czysz elementy, zaimpregnuj dokładnie każd± kantówkę lub belkę. Impregnacji dokonaj zgodnie z informacj± od producenta podan± na etykiecie. Pomiędzy kolejnymi malowaniami odczekaj też odpowiedni± ilo¶ć czasu, aby poprzednia warstwa dokładnie wyschła.

Gdy elementy s± już zaimpregnowane i wyschnięte, czas na skonstruowanie hu¶tawki. Poł±cz ze sob± dwie długie belki tak, aby ich końce się ze sob± stykały (pod k±tem 60 o). Do poł±czenia wykorzystaj wiertarkę oraz wkręty. Przy wkręcaniu ¶rub b±dĽ szczególnie ostrożny, gdyż ewentualne poprawki będ± wyj±tkowo trudne - raz wkręcone ¶ruby, nawet po wykręceniu, pozostawi± po sobie nieestetyczne otwory i osłabi± konstrukcję.

Gdy belki s± poł±czone, czas na wykonanie wzmocnienia. kantówki lub belki o długo¶ci 1,25 m ułóż na poł±czonych długich belkach, tworz±c literę A. Poł±cz elementy ze sob±. Postaw ramiona hu¶tawki do pionu (tutaj wła¶nie może przydać się pomoc drugiej osoby) i poł±cz te dwa elementy górn±, dług± belk±. Wszystkie czę¶ci przymocuj do siebie za pomoc± ¶rub. Niektóre elementy będ± wymagały dłutowania (czyli usuwania czę¶ci drewna za pomoc± dłuta tak, by belki zachodziły na siebie). Dłutowanie sprawi, że mocowanie stanie się stabilne, a hu¶tawka ogrodowa solidna. Gdy główna konstrukcja jest wykonana, dołóż do niej zastrzały, czyli górne belki dodatkowo wzmacniaj±ce hu¶tawkę.

Kolejny krok to montaż siedzisk. Na górnej belce zamontuj obejmy i dołóż do nich haczyki. Montaż tych czę¶ci możesz wykonać również przed zamocowaniem górnej belki - będzie Ci wtedy wygodniej. Do haków przyczep łańcuchy. Łańcuch powinien być na tyle długi, aby siedziska zamontować w sposób wygodny do użytkowania. Do łańcucha przykręć teraz siedziska - siedzisko możesz wykonać samodzielnie lub zakupić je w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Hu¶tawka gotowa!

Hu¶tawki ogrodowe - wersja dla dziecka i starszych użytkowników

Hu¶tawki ogrodowe sprawi±, że Twój ogród stanie się przyjemnym i atrakcyjnym miejscem. Wykonanie hu¶tawki nie jest trudne, a ogrodowe zabawy z ni± - ogromne. Konstrukcja może być przewidziana również dla starszych osób. Wtedy zamiast pojedynczych siedzisk do hu¶tawki mocowana jest dłuższa ławka. Siedzisko takie ma oparcie i jest wygodne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.