Jak przesadzić storczyka i kiedy? Wskazówki krok po kroku jak zrobić to bez trudu i w krótkim czasie!

Storczyki to piękne i popularne rośliny, o które trzeba jednak dobrze dbać, aby rozkwitały na nowo i cieszyły oczy. Jeśli masz ten kwiat w domu to na pewno musisz wiedzieć jak przesadzić storczyka. To jeden z niezbędnych kroków w prawidłowej pielęgnacji. Zobacz jak zrobić to krok po kroku.

Jak przesadzić storczyka i kiedy?

Tak jak każdy kwiat doniczkowy, storczyk trzeba od czasu do czasu przesadzić. Nie zawsze może to wynikać z tego, że doniczka jest już za mała - powodów może być wiele, dlatego ważne jest, aby obserwować roślinę. Zakłada się, że powinno się to robić co 2 - 3 lata, ale przesadzanie storczyków jest konieczne również m.in. wtedy, gdy widzimy, że pojawiły się szkodniki, podłoże jest już w złym stanie i np. są na nim grzyby lub inny osad albo przez przezroczystą doniczkę dostrzegasz, że korzenie są zbrązowiałe. Jeśli zdarza ci się zbyt obficie podlewać storczyk albo zbyt często, to przesadzanie go również pozwala uratować roślinę. W dodatku, podczas tego zabiegu wycinamy chore lub martwe korzenie co odmładza roślinę i pomaga jej zdrowo rosnąć. Zanim odpowiemy na pytanie jak przesadzać storczyka, ważna jest też kwestia kiedy to robić. Najlepiej w fazie wzrostu, czyli wtedy gdy pojawiają się nowe korzenie, a w samym środku rośliny wyrasta nowy liść. Można to też zrobić od razu po fazie kwitnienia. Nigdy jednak nie przesadzaj storczyka, gdy ma rozwinięte kwiaty.  

jak przesadzić storczykjak przesadzić storczyk fot. shutterstock

Przesadzanie storczyków - co potrzebujemy?

Jeśli widzisz, że twój storczyk wymaga przesadzenia, to pierwszym krokiem powinno być właściwie przygotowanie się do tego zabiegu pielęgnacyjnego. Gdy powodem jest wyraźnie zbyt mała doniczka, to przygotuj sobie nową, większą. Dobrym wyborem są plastikowe doniczki z otworami odpływowymi, które możesz włożyć do ceramicznych osłonek. Na pewno powinno się ją wybrać dla orchidei typu phalaenopsis, ale można również dla dendrobium i cymbidium.

Zastanawiasz się jaka ziemia do przesadzenia storczyka? Wybierz specjalne podłoże do storczyków, które najlepiej odpowiada potrzebom tych roślin. Przygotuj sobie również mały sekator, którym będziesz mógł odciąć martwe korzenie. 

jak przesadzić storczykajak przesadzić storczyka fot. shutterstock

Jak przesadzić storczyka krok po kroku

Przesadzanie storczyka jest proste i nie zajmie ci na pewno zbyt dużo czasu. Wystarczy tylko, że zastosujesz się do poniższych wskazówek. 

1. Chwytamy roślinę na samym dole i bardzo delikatnie wyjmujemy z doniczki. Dłońmi usuwamy nadmiar podłoża z korzeni. 

jak przesadzić storczykjak przesadzić storczyk fot. shutterstock

2. Trzymając roślinę, dokładnie oglądamy jej korzenie i obcinamy zgniłe, brązowe korzenie lub martwe, najczęściej białe i suche. Zdrowe powinny mieć zielony kolor, czasem ze srebrnym nalotem. W przypadku phalaneopsis uwaga na korzenie powietrzne, które jak sama nazwa wskazuje, pobierają wilgoć z powietrza i wychodzą poza doniczkę. Nie można ich przycinać. 

jak przesadzić storczykajak przesadzić storczyka fot. shutterstock

3. Do doniczki wsypujemy trochę podłoża, do ok. 1/3 wysokości. 

4. Delikatnie umieszczamy storczyk w doniczce i dosypujemy podłoża, tak aby storczyk był umiejscowiony stabilnie. Nie ugniatamy i nie ubijamy ziemi. Powinna ona swobodnie się układać, tak aby korzenie nie były zbyt przez nią zbite i miały wolną przestrzeń. W zależności od gatunku storczyka, roślinę inaczej ustawia się w doniczce, ale o tym przeczytasz poniżej. 

Jeśli korzenie są bardzo sztywne i czujemy, że moglibyśmy je połamać, włóżmy je na kilkanaście minut do wody. Przez ten czas zmiękną i łatwo ułożysz je w doniczce. 

I to wszystko! Dzięki tym prostym krokom masz już wiedzę jak przesadzić storczyk. Musisz wiedzieć, że z podlaniem trzeba teraz poczekać kilka dni, minimum cztery. Chodzi m.in. o to, aby miejsca po wyciętych korzeniach wróciły do normy. Przez 4 tygodnie nie należy nawozić naszej orchidei.

Zobacz też: Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?

Jak przesadzać storczyka phalaneopsis (falenopsis)?

Najbardziej popularny storczyk, który kupimy bez problemu prawdopodobnie w każdej kwiaciarni lub w markecie. Jego kwiaty są dostojne i okazałe, a z czasem może się pięknie rozrosnąć. Storczyk phalaneopsis należy do epifitów, a więc roślin, które pobierają wilgoć z powietrza. Potrzebuje też dużo światła, aby przeprowadzić fotosyntezę, dlatego szczególnie w ich przypadku zaleca się  przezroczyste doniczki, często określone jako przeznaczone właśnie do storczyków, co jest bardzo wygodne, bo dzięki temu nie kupimy takiej o zbyt dużej średnicy. Phalaneopsis należy do grupy storczyków monopodialnych, czyli takich, które mają tylko jeden pęd i przy przesadzaniu ważne jest to, aby umiejscawiać go po środku doniczki, a nie np. po bokach. 

storczykstorczyk fot. shutterstock

Jak przesadzić storczyka dendrobium?

Storczyk dendrobium jest mniej popularny niż phalaneopsis, ale również wygląda bardzo okazale. Należy do grupy storczyków sympodialnych, czyli takich, które oprócz pędów, mają także pseudobulwy. Przy przesadzaniu tych storczyków ważne jest odpowiednie umieszczenie w doniczce. Stare pędy powinno umieścić się po bokach doniczki, tak aby w środku pozostało miejsce na nowe.

Jak przesadzić storczyka z odnóżki - czyli rozmnażanie

Jeśli lubisz zajmować się roślinami to możesz spróbować wejść na jeszcze wyższy poziom hodowania storczyków i pokusić się o próbę ich rozmnożenia. Uzyskanie tego przez posadzenie nasion jest bardzo trudne, ale można to zrobić poprzez przesadzenie odnóżek storczyków, czyli keików. Wyrastają one z pędów storczyków phanaleopsis, ale również z pseudobulw tych sympodialnych, czyli dendrobium i cymbidium. Pojawiają się zazwyczaj latem, pod wpływem wysokich temperatur.

Keiki falenopsisa są srebnoszare i mogą rosnąć jakiś czas na naszej roślinie. Jak już trochę urosną, możemy przesadzić taki nowy pęd do osobnej doniczki. Szczególnie warto to zrobić jeśli widzisz, że storczyk jest już zmarniały. Jak przesadzić storczyka z odnóżki? Trzeba uciąć go razem z częścią starego pędu. Nową część, z której urośnie nowa roślina, wkłada się do doniczki z podłożem do storczyków. Pół roku wystarczy, aby oddzielić nową część od starej i aby mogła rosnąć samodzielnie i rozpocząć normalną pielęgnację. Od tego czasu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo po przesadzeniu storczyka możemy czekać od roku do nawet kilku lat, aż urośnie nam nowa, dorodna roślina. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA