5 czynników, na które warto zwrócić uwagę przy kupnie trampoliny

Kamil Michaluk
06.06.2021 09:00
Trampoliny ogrodowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne w przydomowych ogrodach. Obok huśtawek stanowią podstawowe urządzenia, dzięki którym dzieci i dorośli mogą na własnej działce wspaniale się bawić. Jakie trampoliny do skakania wybierać? Na co zwracać uwagę?

Trampolina - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, czy trampolina jest przeznaczona wyłącznie dla dziecka, czy też będzie służyć do radosnego skakania także dorosłym. Na co warto zwracać uwagę?

  1. Konstrukcja trampoliny ogrodowej - zwłaszcza jakość stelaża jest ważna. Powinien być dość mocny; warto też, żeby wykorzystano dużą liczbę sprężyn
  2. Atesty i bezpieczeństwo skoków na trampolinie - warto docenić zwłaszcza siatkę zabezpieczającą
  3. Mata do skakania - jej średnica, odporność na warunki atmosferyczne i wytrzymałość na obciążenia; średnicę dopasowujemy do liczby osób, które będą używać trampoliny
  4. Wysokość, którą powinna mieć zewnętrzna mata do ogrodu - odpowiednie umieszczenie względem podłoża pozwoli nam bezpiecznie uprawiać fitness
  5. Dodatki i akcesoria, które mogą być przydatne w przypadku trampoliny nieopodal domu

Trampolina ogrodowaTrampolina ogrodowa Fot. shutterstock

Konstrukcja trampoliny ogrodowej

O ile w przypadku dzieci największą uwagę zwrócimy na systemy bezpieczeństwa, to w przypadku dorosłych bezpieczeństwo będzie jednoznaczne z tym, żeby stelaż trampoliny był wyjątkowo mocny i stabilny. Najbardziej istotna jest podstawa trampoliny, która umożliwia bezpieczne skakanie. Warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać stelaż. Najbardziej praktyczne są przy tym te trampoliny, które mogą wytrzymać najwięcej.

Co zyskujemy, kupując trampolinę dla dzieci?

W przypadku dzieci korzyści z posiadania trampoliny wybiegają daleko poza dobrą zabawę. Okazuje się, że to posiada ona całkiem dobry wpływ na zdrowie najmłodszych. Przede wszystkim skacząc na trampolinie, dzieci poprawiają swoją kondycję ruchową. Warto potraktować to jako przydatny typ ćwiczeń, które są jednocześnie przyjemne. Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, tymczasem fitness może odbywać się w formie zabawy właśnie dzięki wykorzystaniu trampolin.

Trampolina ogrodowa a bezpieczeństwo - siatka zabezpieczająca

Zabawa na trampolinie w ogrodzie musi być bezpieczna. Przede wszystkim warto więc, aby trampolina kupiona dzieciom miała stosowne certyfikaty. Trampolina musi mieć stabilną konstrukcję z siatką wewnętrzną i siatką zabezpieczającą. Istotne, żeby trampolinę wyposażyć w mocne nogi, które wytrzymają zabawy nie tylko dziecka, ale i dorosłych.

Bardzo ważne, żeby wszelkie ostre krawędzie zostały osłonięte - zabezpieczone powinny być też sprężyny. Obecność siatki zabezpieczającej to nie wszystko - przyda się dodatkowy suwak, który pozwoli zamknąć przestrzeń po wejściu do środka.

Trampolina ogrodowaTrampolina ogrodowa Fot. shutterstock

Na co uważać przy zakupie trampoliny? Mata do skakania

Mata do trampoliny to jeden z najważniejszych elementów składowych urządzenia. Ważne jest to, żeby wykonana została z dobrej jakości materiałów. Warto przede wszystkim wybierać maty, których grubość jest znaczna. Powinny być odporne na działanie wilgoci - w przeciwnym razie konieczna będzie osłona przed deszczem. Jednocześnie matę powinny mocować do stelażu solidne sprężyny. Ich rola jest niezwykle ważna. Z tego powodu sprężyny w przypadku trampolin były tak osłonięte, żeby nie ulegały korozji.

Jeśli myślimy o tym, żeby trampolina była frajdą nie tylko dla dziecka, ale czasami też dla nas, zadbajmy by jej średnica była dość duża. Z takiego sprzętu będą mogły korzystać różne osoby, nie zważając przy tym na własne gabaryty i wagę. Jakość poszczególnych elementów powinna stanowić dostateczne zabezpieczenie.

Jak wybrać trampolinę? Wysokość

Przy zakupie trampoliny powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy podana wysokość mierzona jest od samego podłoża do miejsca, gdzie kończy się siatka, czy też wymiarowana jest wyłącznie siatka zabezpieczająca. Warto, żeby mata w trampolinach była mocowana ok. 90 cm nad ziemią. Pozwoli to bezpiecznie skakać nawet nieco cięższym osobom. Wybór wysokiej siatki to również pewien rodzaj zabezpieczenia wtedy, gdy wieje wiatr.

Trampolina ogrodowaTrampolina ogrodowa Fot. shutterstock

Dodatkowe akcesoria

Znacznie łatwiej będzie korzystać z trampoliny wtedy, gdy zostanie wyposażona w dodatkowe akcesoria. Chodzi przede wszystkim o wygodny pokrowiec, który pozwoli zabezpieczyć urządzenie niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne. Dodatkowy sprzęt to także kotwy do mocowania trampoliny do podłoża i drabinka, która pomaga wejść na konstrukcję.

Trampoliny ogrodowe, podobnie jak huśtawki ogrodowe, powinny dobrze współgrać z aranżacją przydomowej przestrzeni. W przypadku trampolin wybór jest jednak mniejszy.

Więcej o: