Zakup mebli ogrodowych może być mniej lub bardziej poważną inwestycją. Warto jednak, żeby był dostosowany do naszych oczekiwań. Te zaś będą inne w sytuacji, gdy przebywamy w ogrodzie sporadycznie, niż wtedy, kiedy bardzo często gościmy tu rodzinę lub przyjaciół. O ile w pierwszym przypadku mogą wystarczyć tanie modele z plastiku, o tyle w drugim lepiej postawić na trwały technorattan, zawsze modny materiał, jakim jest drewno, lub też kupić meble ogrodowe aluminiowe posiadające oryginalny i owoczesny wygląd.
Sercem takiego zestawu może być wygodna sofa lub właśnie narożnik. Kiedy warto skorzystać właśnie z zakupu ostatniego typu mebla? Przy wyborze narożnika powinniśmy się kierować tym, że najczęściej takie meble projektowane są z myślą o większych przestrzeniach. Czy jednak ktoś, kto posiada niewielki taras, musi rezygnować z takiego rozwiązania? Wcale niekoniecznie. Warto jednak wtedy wybierać nieco mniej okazałe modele tak, by nie tworzyły przytłaczającego wrażenia na tle małego ogrodu.
Jakie jeszcze zalety mają narożniki do ogrodu? Taki rodzaj mebli w ogrodzie pomaga w wydzieleniu strefy przeznaczonej do wypoczynku. Tego rodzaju mebel, dość przestronny i wyposażony w oparcie, może służyć do siedzenia kilku osobom. W razie potrzeby spełni jednak także funkcję leżanki lub dość wygodnego łóżka, na którym można uciąć sobie poobiednią drzemkę. Warto wreszcie dodać, że taki mebel sprawi, iż przestrzeń ogrodowa będzie łatwiejsza do aranżacji - narożnik stanie się centralnym punktem wypoczynkowej części ogrodu.
Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy narożnik z technorattanu, rattanu, drewna czy innego materiału? Meble tego typu powinny być jednocześnie trwały, estetyczny i wygodny. Czy jest to możliwe? Zdecydowanie tak, ale każdy z rodzajów materiału posiada nieco inne cechy charakterystyczne.
Jakie meble możemy wybierać na nasz taras lub do ogrodowych przestrzeni wypoczynkowych?
narożniki z rattanu: naturalny rattan wyrabia się z palmy rotang. Jest to materiał bardzo piękny i podatny w formowanie według woli wytwórcy. Witki są jednocześnie lekkie, giętkie, ale i wytrzymałe. Tak wytworzone meble bywają bardzo wygodne. Świetnie prezentują się między innymi w stylu boho. O ile rattan jest przeciętnie odporny na uszkodzenia mechaniczne, to znacznie gorzej znosi ekspozycję na promienie słoneczne i przede wszystkim mróz. Ma wówczas tendencję do pękania i odkształcania się. Do narożnika możemy wybrać stół i fotele z tego samego materiału, które będą doskonale wyglądały na tarasie. Niestety, ale takie narożniki ogrodowe będą dość drogie.
narożniki z technorattanu: narożniki z materiałów syntetycznych, takim jest bowiem technortattan, bez wahania możemy pozostawić nawet na deszczu. Nawet trudne warunki atmosferyczne nie są mu straszne. Jest on łatwy w konserwacji i trudny do trwałego zabrudzenia. Siedziska takich mebli powinniśmy wyposażyć w poduszki. Będzie to sprzyjać wygodzie i sprawi, że trudniej będzie przetrzeć technorattan tworzący poszczególne sploty. Niestety, ale meble z tego materiału są też wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
narożniki drewniane: w ich przypadku odporność na warunki atmosferyczne uzależniona jest od tego, czy właściwie przeprowadzono impregnację. Zestawy mebli drewnianych z narożnikiem mogą być bardzo odporne, o ile do ich zabezpieczenia wykorzysta się zarówno impregnat, jak i lakier, których działanie będzie się uzupełniać. Takie narożniki także warto wyposażyć w wygodne poduszki, można też ozdobić je, wykorzystując tkaniny pasujące do aranżacji ogrodu czy tarasu.
Nade wszystko warto wybrać taki rodzaj narożnika ogrodowego, który będzie świetnie pasował do sposobu aranżacji przestrzeni wokół domu i samej elewacji. Najbardziej uniwersalne będą tu bez wątpienia meble ogrodowe drewniane.