Zastawa porcelanowa - jak wybrać najlepszy komplet?

Karolina Kielak
04.06.2021 15:00
Z pewnością nie jednokrotnie udało Ci się gdzieś usłyszeć, że "w każdym porządnym domu jest dzbanek i porcelanowa zastawa stołowa". Jak więc wybrać najlepszy komplet zastawy porcelanowej, by była piękna i posłużyła przez lata? Podpowiadamy!

Zastawa porcelanowa obiadowa - jaka jest?

Porcelanowa zastawa stołowa to zakup na lata. Porcelana jest rodzajem białej ceramiki wysokiej jakości. Wytwarzana jest z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem, następnie wypalana i formowana w temperaturze 920-980 stopni Celsjusza. Dawniej posiadanie porcelanowej zastawy obiadowej było wyznacznikiem luksusu i ogromnym przywilejem, który określał pozycję społeczną gospodarzy. Po latach stała się powszechnie dostępna nie tylko w sklepach, ale też przestała być towarem z najwyższej półki cenowej, dzięki czemu większość z nas może sobie pozwolić na jej zakup. Zastawa obiadowa z porcelany Prezentuje się pięknie i elegancko, a dodatkowo pięknie przepuszcza promienie słoneczne. Mimo upływu lat, postępów i zmian w procesie produkcji porcelany, większość kompletów nadal dekorowana jest ręcznie.

Najpopularniejszym wyborem jest zastawa porcelanowa na 12 osób. Taki komplet z łatwością można kupić lub skompletować własny na taką lub większą liczbę osób. Porcelanowa zastawa wykorzystywana jest najczęściej od święta i podczas rodzinnych uroczystości. Modele mniej ozdobne śmiało posłużą również na co dzień, warto wtedy jednak zwrócić uwagę, by wybrać komplet porcelany, która będzie łatwa do utrzymania w czystości, a najlepiej przystosowana do mycia w zmywarce. Doskonale sprawdzi się zastawa porcelanowa gładka, w białej lub kremowej wersji kolorystycznej, której nie straszne mycie w zmywarce, ani środki chemiczne w postaci tabletek do zmywania.

W skład zastawy porcelanowej obiadowej wchodzą: talerze obiadowe, talerzyki deserowe, półmiski, salaterki, sosjerki oraz waza do zupy. Dobrze jest także mieć zastawę porcelanową do kawy, gdzie znajdą się filiżanki z podstawkami, idealne do zaserwowania kawy i herbaty oraz ciasta.

Wybór w sklepach stacjonarnych jest ogromny, a w sklepach oraz na aukcjach internetowych jeszcze większy. Zestawy różnią się ilością elementów, designem, wzorem, kolorem, wielkością i jakością wykonania. Najlepiej jest wybierać porcelanę w sklepie stacjonarnym, gdzie bez trudu można porównać ze sobą poszczególne komplety, ocenić ich wykonanie i przede wszystkim dotknąć. Zakup zastawy porcelanowej za pośrednictwem Internetu jest wygodniejszy, szybszy i bardzo często tańszy, jednak nie mamy możliwości zobaczyć jej przed zakupem na żywo.

Zastawa porcelanowa obiadowaZastawa porcelanowa obiadowa Fot. shutterstock

Zastawa porcelanowa - dlaczego warto?

Zastawa z porcelany zdobyła popularność od razu po rozpoczęciu produkcji w VII w w Chinach i bardzo szybko wyszła poza ich granice. Nic dziwnego, ma szereg zalet. Porcelana przede wszystkim ma niską przewodność cieplną, dzięki czemu napoje i dania podane na porcelanowych naczyniach dłużej pozostaną gorące. Naczynia z porcelany bardzo łatwo utrzymać w czystości, nawet bez użycia detergentów. Ogromną zaletą jest fakt, że porcelana się nie odbarwia - nie straszny jej osad z herbaty, barszcz czerwony, buraczki czy truskawki.

Porcelanowa zastawa kusi eleganckim wyglądem. Jest nieskazitelnie biała lub w kolorze ecru - piękne zdobienia robią wrażenie i dają namiastkę luksusu. Nowoczesne komplety zastawy porcelanowej dostępne są w oryginalnych wzorach. Na uwagę zasługują na przykład komplety porcelanowej zastawy z liśćmi monstery lub w geometryczne wzory.

Zastawa porcelanowaZastawa porcelanowa Fot. shutterstock

Zastawa porcelanowa biała czy dekorowana?

Zastawa porcelanowa z dekoracjami w postaci złota lub srebra prezentuje się elegancko, doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych uroczystości i świąt. Warto jednak pamiętać, że mycie tego typu naczyń w zmywarce nie jest wskazane. Chemia z tabletek do zmywarki oraz sól bardzo szybko uszkodzą dekoracje na naczyniach i popsują złoty efekt. Zastawa dekorowana będzie świetną dekoracją odświętnego stołu i z pewnością zrobi wrażenie na gościach. W sklepach znajdziemy naprawdę piękne komplety porcelanowej zastawy, które kuszą pięknymi wzorami i kolorami. Wzorzysta zastawa ożywi wystrój jadalni i nada jej niepowtarzalny, oryginalny klimat.

Zastawa porcelanowa biała lub kremowa jest bardzo uniwersalna. Będzie pasowała do wnętrza jadalni niezależnie od wystroju, jest klasyczna i ponadczasowa, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w ramach prezentu na parapetówkę lub prezentu ślubnego. Warto wybrać zastawę porcelanową Rosenthal lub Lubiana.

Zastawa porcelanowa obiadowaZastawa porcelanowa obiadowa Fot. shutterstock

Więcej o: