Jaką farbę do mebli ogrodowych wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym malować meble ogrodowe, żeby nadać im elegancki wygląd i zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi? Farby, impregnaty, lakierobejca. Wybór jest dość duży. Możemy podkreślić naturalny rysunek słojów lub stworzyć pędzlem bardzo odporne powłoki, które wytrzymają bardzo długo. Oto garść przydatnych uwag.

Jaka farba do mebli ogrodowych?

Czym pomalować meble ogrodowe? Wiele zależy od tego, czy chodzi o malowanie drewnianych mebli, czy też potrzeba odświeżyć i zabezpieczyć powierzchnię wykonaną z metalu lub plastiku. Na rynku mamy różne rodzaje preparatów, które są wykorzystywane w takim celu. Przede wszystkim są to różne rodzaje farb:

  • farby alkidowe -produkty tego rodzaju są wykorzystywane po to, by powstała trwała i błyszcząca powierzchnia; nadaje się także do nałożenia na powierzchnię drewna, ale pamiętajmy, że niezależnie od ilości warstw nie będzie możliwości podziwiania słojów
  • farby akrylowe - za pomocą tej farby dokonamy renowacji elementów dekoracyjnych; niestety jej trwałość jest mniejsza i raczej nie jest to pomysł na długie lata
  • farby kredowe - można nią odnowić np. drewno, gdzie spod warstwy farby będzie przezierał rysunek słojów, jednak tego rodzaju produkty mają najbardziej ograniczoną trwałość; po wyschnięciu zabezpiecza się efekt np. lakierem

W przypadku mebli drewnianych zabezpieczenie wraz z efektem dekoracyjnym możemy sobie zapewnić, stosując:

  • impregnat - głęboko penetruje powierzchnię drewna; można nim pomalować meble ogrodowe, tworząc potem dodatkową warstwę z lakieru; wykorzystywane także do ochrony drewna surowego
  • lakier - malowanie mebli ogrodowych lakierem pomaga stworzyć twarde i wodoodporne powłoki; niestety nie zabezpiecza jednak drewna przed działaniem grzybów lub insektów
  • lakierobejcę - pozwala na odnawianie i koloryzację drewna; dzięki lakierobejcy meble ogrodowe, choćby ławki ogrodowe, mogą łatwo zyskać barwę charakterystyczną nawet dla egzotycznych rodzajów drewna.
Malowanie mebli ogrodowych
Malowanie mebli ogrodowych Fot. shutterstock

Czym pomalować meble ogrodowe plastikowe i z metalu?

Należy mieć na uwadze, że do różnych rodzajów powierzchni używa się zróżnicowanych preparatów, co można już wywnioskować z podanych wcześniej informacji o farbach, lakierobejcach i impregnatach. W przypadku plastikowych i metalowych mebli do ogrodu trzeba szczególnie starannie wybrać rodzaj wykończenia po to, żeby efekt był nie tylko stabilny, ale przede wszystkim dobrze się prezentował.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem do powierzchni PCV będzie farba w sprayu. Jej zaletą jest to, że szybko i wygodnie się nanosi. Łatwo przy jej zastosowaniu o równomierne krycie bez zacieków i z powodzeniem można pomalować także trudniej dostępne dla pędzla zakamarki.

W przypadku, gdy zdecydujemy się, żeby nasz ogród wyposażony był w meble metalowe, trzeba bardzo zadbać o to, żeby nie zaczęła ich niszczyć korozja. Należy wybrać farbę, która będzie w stanie przez dłuższy czas ochronić powierzchnię pomimo tego, że meble będą stale eksponowane na działanie czynników zewnętrznych. Zastosowanie mają tu dobrej jakości emalie na rdzę - ważne, żeby łatwo dało się je rozprowadzać pędzlem, co zapewni estetyczny efekt końcowy.

Malowanie mebli ogrodowych
Malowanie mebli ogrodowych Fot. shutterstock

Jak przygotować się do malowania mebli ogrodowych?

Niezależnie od tego czy posiadamy drewniane meble ogrodowe, czy też plastikowe lub metalowe, powinniśmy odpowiednio zabrać się do samego malowania. Na wstępie pamiętajmy, żeby prace przeprowadzać najlepiej na zewnątrz lub w miejscu, gdzie zapach preparatów nie będzie uprzykrzał nam normalnego funkcjonowania. Ewentualnie można wybrać takie środki np. do drewna, które nie posiadają drażniącej woni.

Przygotowanie powierzchni mebli ogrodowych

Przed malowaniem musimy dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu, pyłu i brudu. Trzeba ją też odtłuścić. Zwłaszcza w przypadku wyrobów z drewna należy się upewnić, że nie posiadają żadnych ubytków i nie są zaatakowane przez owady. Bardzo dobrą praktyką jest zeszlifowanie papierem ściernym poprzedniej powłoki - opcją minimum jest usunięcie wszystkich elementów niestabilnych, które same będą odpadać. Całość musi być sucha przed rozpoczęciem malowania.

Przygotowanie mebli ogrodowych do malowania
Przygotowanie mebli ogrodowych do malowania Fot. shutterstock

Malowanie mebli ogrodowych. O czym pamiętać?

Ważne jest, żeby zakupić dobrej jakości pędzle i wałki. Jest to ważne niezależnie od tego, czy idzie o drewno, czy jakikolwiek inny typ powierzchni. Słabej jakości przybory malarskie skutecznie uprzykrzą nam dokonywanie renowacji. Ważne też, by zakupić pędzle o różnej wielkości - pomoże nam to dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc.

Więcej o: