Lampy solarne do ogrodu - niezależne oświetlenie posesji

Chodzenie po zmroku po ogrodzie bywa trudne, ale też niebezpieczne. Aby uniknąć potknięć i wypadków najlepiej oświetlić posesję, świetnie sprawdzą się lampy solarne do ogrodu. Będą praktyczne, ale też nie wygenerują dodatkówych kosztów, dzięki czemu będą przyjazną opcją dla domowego budżetu.

Oświetlenie ogrodu - czy jest potrzebne?

Lampy ogrodowe stanowią bardzo ważny element ogrodu. Zapewnią bezpieczeństwo podczas chodzenia po zmroku nie tylko domownikom, ale też gościom, którzy odwiedzą nas wieczorową porą i nie znają namacalnie terenu. Lampy w ogrodzie pozwolą uniknąć potknięć i upadków. Pomogą także bez problemu znaleźć w torbie klucze do domu i trafić w zamek. Oświetlenie będzie także w ogrodzie świetną dekoracją, nie tylko nada klimatu, ale też pięknie oświetli krzewy i pozostałe rośliny. Dobrym wyborem będą lampy solarne, które umieścimy w dowolnych miejscach w ogrodzie i bez problemu można je w razie potrzeby przestawiać.

Lampy solarne - jakie mają zalety?

Lampy solarne to zdecydowanie najłatwiejszy i najtańszy sposób na oświetlenie ogrodu. Jedynym kosztem jest tutaj zakup lamp, które w większych supermarketach ogrodniczych kosztują od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Lampy ładuje słońce, dzięki czemu ich eksploatacja nic nas nie kosztuje. Diody LED umieszczone w lampach solarnych mają bardzo długą żywotność, włączają się automatycznie, gdy na zewnątrz robi się ciemno. W ciągu dnia ładuje je energia słoneczna, a w nocy świecą od 8 do 10 godzin.

Ogromną zaletą lamp solarnych jest fakt, że nie musimy o nich myśleć na etapie planowania ogrodowej przestrzeni - nie wymagają żadnych przewodów zasilających.

Lampa solarnaLampa solarna Fot. shutterstock

Jak działa lampa solarna?

Każda lampa solarna ma wbudowaną baterię, moduł słoneczny oraz efekt fotowoltaiczny. W ciągu dnia, gdy świeci słońce moduł pochłania światło słoneczne, i wykorzystując efekt fotowoltaiczny przetwarza je w energię. Energia zostaje zmagazynowana w akumulatorze lampy, a po zapadnięciu zmroku lampa solarna zaczyna świecić.

Warte uwagi są lampy solarne do ogrodu z czujnikiem ruchu - nie świecą po zmroku cały czas, a jedynie wtedy, gdy w pobliżu wyczują ruch, dzięki czemu jest bardziej oszczędna i nie zużywa zmagazynowej energii, gdy nie ma takiej potrzeby. Lampa z czujnikiem ruchu poinformuje, gdy na posesji pojawi się nieproszony gość. Taka lampa zaświeci się także, gdy w pobliżu niej pojawi się zwierzak.

Jak długo ładuje się lampa solarna do ogrodu?

Długość ładowania lampy solarnej zależy od pogody. W ciągu słonecznego dnia lampa naładuje się szybciej, z kolei podczas pochmurnego czas ładowania będzie zdecydowanie dłuższy. Warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj pierwsze ładowanie, które zapewni baterii maksymalną wydajność.

Poza sezonem letnim lampy solarne należy przechowywać w domu. Lampy solarne do ogrodu z akumulatorem nie są odporne na mrozy i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Lampa solarnaLampa solarna Fot. shutterstock

Najpopularniejsze modele lamp solarnych

W sklepach ogrodniczych oraz większych supermarketach znajdziemy różne rodzaje lamp solarnych. Wyróżniamy modele praktyczne o tradycyjnym wyglądzie oraz lampy solarne dekoracyjne.

Praktyczne będą lampy solarne do ogrodu do powieszenia, sprawdzą się modele podświetlające numer domu. Taka lampa przyda się również na tarasie lub przy drzwiach wejściowych. Praktyczne będą także lampy solarne do ogrodu stojące i stołowe, które będą idealne na taras, werandę lub do altany - oświetlą przestrzeń i stół podczas wieczornego grillowania czy relaksu. Słupki oświetleniowe oraz lampy solarne cokołowe sprawią, że wieczorową porą światło podświetli budynek, da to niesamowity efekt.

Najpopularniejsze są lampki solarne do ogrodu do ziemi, które możemy umieścić na rabatach, klombach, wzdłuż chodnika, ogrodzenia czy na trawniku. Grot ziemny umożliwi umieszczenie ich stabilnie w dowolnym miejscu na posesji. Lampy solarne ziemne kosztują niewiele i są bardzo praktyczne.

Dekoracyjny efekt zapewnią lampy solarne do ogrodu kule. W sklepach spotkać można modele ze szpikulcem zapobiegnie przesuwaniu się lampy, na ziemi po prostu stabilnie będzie leżała kula. Drugim modelem są lampy solarne do ogrodu kule z grotem ziemnym, gdzie kula umiejscowiona jest na specjalnym paliku i wystaje ponad trawnik.

Jeśli szukasz nietypowej dekoracji, wybierz lampy solarne do ogrodu zmieniające kolor. Takie lampy wyposażone są w źródło światła LED SMD, które emitują światło barwy RGB i mają funkcje zmiany koloru, po naładowaniu świecą światłem o różnych barwach.

Lampa solarna ogrodowaLampa solarna ogrodowa Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA