Jak zrobić hu¶tawkę ogrodow±?

Hu¶tawka ogrodowa z metalu uchodzi za bardzo wytrzymały element wyposażenia ogrodu. Chociaż nie jest pozbawiona wad, to posiada również tę zaletę, że można j± zrobić samemu. Jak własnoręcznie wykonać hu¶tawkę z metalu, żeby była trwała i estetyczna? Jakimi materiałami się posłużyć? Podpowiadamy.

Hu¶tawki ogrodowe z metalu - zalety i wady

Ogród jest przydomow± przestrzeni± wypoczynku, ale musi też estetycznie się prezentować. Dlatego też metalowe hu¶tawki z rur czy profili powinny być wykonywane tak, żeby dobrze wpisywać się w design domu i okolicy. Najlepiej też, żeby konstrukcja była wykonana ze stali nierdzewnej. Jakie s± zalety takiej hu¶tawki metalowej w ogrodzie?

  • nowoczesny design - konstrukcję z metalowych rur lub profili łatwo przychodzi wpasować w nowoczesne aranżacje przestrzeni; możemy wybrać zarówno projekt pasuj±cy do typowych elewacji, jak i industrialnych koncepcji organizacji przestrzeni
  • mobilno¶ć - lekki metal, choćby aluminium, może być wykorzystany do mocowania w różnych miejscach; w razie potrzeby możemy łatwo zdemontować konstrukcję i przymocować w innym miejscu
  • łatwo¶ć pielęgnacji - hu¶tawki ogrodowe s± łatwe w konserwacji; je¶li zależy nam na dodatkowej wygodzie, możemy stosować miękki pokrowiec na siedzisko, poduszki lub zdejmowane siedzisko
  • wytrzymało¶ć - w przypadku hu¶tawek metalowych duże znaczenie ma to, jak wytrzymałych materiałów użyjemy; najczę¶ciej wykonana z metalu rama będzie jednak trwalsza, niż jest to w przypadku produkcji stworzonych z innego rodzaju elementów

Jakie wady posiada hu¶tawka z metalu? Choć jest trudna do uszkodzenia, to zwykle ma mniejsz± stabilno¶ć. Siedzisko jest zimne i mniej wygodne. Dodatkowo rdzewieje pod wpływem deszczu i innych czynników atmosferycznych. Hu¶tawki ogrodowe zwłaszcza dla najmłodszych będ± stanowić przydomowe centrum rozrywki. ¦wietnie sprawdz± się tu wraz z nimi trampoliny ogrodowe.

Hu¶tawka ogrodowa metalowaHu¶tawka ogrodowa metalowa Fot. shutterstock

Hu¶tawka metalowa czy drewniana?

Lepsze będ± więc hu¶tawki metalowe czy drewniane? Wiele zależy od upodobań, ale też jako¶ci materiałów. W przypadku konstrukcji drewnianej możemy liczyć na stylowy wygl±d. Wykorzystanie drewna wymaga jednak od nas czasu po¶więconego na impregnację (najlepiej jest też drewnian± hu¶tawkę schować na zimę).

Czego potrzeba do zrobienia hu¶tawki ogrodowej z metalu?

Czego potrzebujemy, żeby metalowa hu¶tawka mogła zawisn±ć w naszym ogrodzie?

Materiały do zrobienia hu¶tawki ogrodowej

Wiele zależy od tego, jak ma wygl±dać nasza hu¶tawka. Do wyboru mamy choćby:

  • hu¶tawki w kształcie litery t (do wykonania górnej belki wykorzystywana jest stal, rzadziej drewno)
  • niewielk± hu¶tawkę, któr± przy pomocy łańcuchów można zawiesić do drzewa (może je zast±pić belka wsparta na dwóch słupkach)
  • hu¶tawkę przypominaj±c± ławkę z zadaszeniem materiałowym, na której mog± usi±¶ć przynajmniej dwie osoby (ławka z osłon± od deszczu)

Hu¶tawka ogrodowa na metalowej konstrukcjiHu¶tawka ogrodowa na metalowej konstrukcji Fot. shutterstock

Decyduj±c się na ostatni± z przedstawionych opcji, trzeba precyzyjnie okre¶lić wymiary hu¶tawki i jej wytrzymało¶ć. Je¶li liczymy na to, że będ± na niej korzystać z relaksu dwie lub trzy osoby, powinni¶my zadbać o bardziej wytrzymały materiał. Przydatne mog± być:

  • stojaki z metalu, które będ± w hu¶tawce tworzyły ramę (spawane z profili)
  • pręty żelazne
  • rury metalowe
  • możemy użyć ¶rub, ale nie obejdzie się raczej bez wykorzystania spawarki
  • paski dystansowe
  • karabińczyki
  • materiał do zrobienia zadaszenia (jego powierzchnia powinna być wodoodporna i mocna)
  • do wykonania siedzenia (ławki) najlepiej użyć desek o odpowiedniej długo¶ci.

Przydadz± się też narzędzia takie, jak spawarka, wkrętarka, wiertarka, piła szablasta czy szlifierka k±towa. Hu¶tawka ogrodowa zdecydowanie może być zrobiona własnoręcznie, ale niestety przy jej montażu potrzeba nieco wprawy. Dobrze jest też, gdy niektóre elementy nabędziemy gotowe - to bardzo przyspieszy pracę.

Hu¶tawka ogrodowa metalowa. Jak zrobić krok po kroku?

Montaż hu¶tawek ogrodowych - jak się za niego zabrać? Hu¶tawka do zabaw w ogrodzie powinna mieć przynajmniej 1,5 m je¶li chodzi o długo¶ć siedziska dla dwóch osób. Zapewne będ± na niej siadać nie tylko dzieci, ale i doro¶li - podstawmy więc na rury o ¶rednicy przynajmniej 4 cm. Oto sekwencje kolejnych prac:

  1. Spawanie stojaków z grubych profili na kształt litery A. Ważne, by konstrukcja była dobrze wypoziomowana - inaczej grozi nam to, że nie będziemy mogli złapać k±ta prostego.
  2. Poł±czenie stojaków kolejnymi profilami na górze (jeden) i na dole (dwa) - powstaje zasadnicza rama.
  3. Tworzymy siedzisko: może być to rama od ławki lub gotowy element wykonany z metalu i drewna.
  4. Nawiercamy górny profil tak, żeby dało się do niego przyczepić łańcuchy. Na nich zawiesimy siedzisko.
  5. Je¶li chcemy mieć dodatkowe zadaszenie z materiału, to powinni¶my wykonać dodatkowy stelaż przymocowany do górnego profila w ramie. Może być to element metalowy, który przyspawamy. Można również wykorzystać drewno.
  6. Metalowe elementy pokrywamy farb± antykorozyjn±, drewniane malujemy lakierobejc±.
  7. Rozpinamy materiał służ±cy jako zadaszenie.

Hu¶tawka ogrodowa z metaluHu¶tawka ogrodowa z metalu Fot. shutterstock

W ten sposób przedstawia się sekwencja działań, w wyniku których może powstać wytrzymała hu¶tawka ogrodowa z metalu. W rzeczywisto¶ci może być to nieco trudniejsze - wiele zależy od naszej wprawy i jako¶ci materiałów. Osoby, które np. nie s± biegłe w spawaniu, powinny robić to pod okiem kogo¶ do¶wiadczonego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.