Leżaki ogrodowe - jak je sprawnie naprawić? Sprawdź!

Leżaki to jedne z ważniejszych mebli ogrodowych. Cechuje je lekkość i to, że można je wykorzystywać w różnych miejscach ogrodu - np. podążając za słońcem w trakcie opalania się. Niestety, czasem ulegają usterkom. Jak naprawiać modele z drewna i rattanu?

Leżaki ogrodowe wśród popularnych mebli ogrodowych: w jaki sposób najczęściej się psują?

Najbardziej popularne leżaki ogrodowe to meble, które wykonane są z drewna lub technorattanu. Zwłaszcza w przypadku stelaży drewnianych bardzo duże znaczenie ma to, jakie materiały zostały zastosowane. Każdy z tych typów mebli ogrodowych ma tendencję do psucia się w nieco inny sposób.

Kiedy leżak drewniany wymaga naprawy?

Meble ogrodowe tego typu zużywają się szczególnie szybko wtedy, gdy są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli nie chcemy szybko myśleć o dokonaniu ich naprawy lub wymianie, powinniśmy je sprzątać pod dach. W trakcie sezonu kompromisowym wyjściem może być skorzystanie z plandeki lub przykrycie innym rodzajem nieprzemakalnego materiału. Dodatkowo bardzo niekorzystne dla drewna może być oddziaływanie wiatru i promieni UV. Ich działanie przede wszystkim sprawia, że mebel wypoczynkowy prezentuje się znacznie gorzej od strony wizualnej. W rzeczywistości osłabieniu ulega też jego konstrukcja i wtedy, gdy zechcemy się na nim położyć, może nas czekać przykra niespodzianka. Warto zrobić wszystko, by naprawa leżaka drewnianego sprowadzała się do jego należytej konserwacji.

Leżak ogrodowyLeżak ogrodowy Fot. shutterstock

Najczęstsze usterki leżaków z technorattanu

Meble z technorattanu nie przypadkiem porównywane są do wyrobów z naturalnego rattanu, czyli materiału pozyskiwanego z palmy rotang. Te, które wykonano ze sztucznego tworzywa, są odporne na wilgoć i działanie niskich temperatur, czego o prawdziwym rattanie nie można powiedzieć. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i trudno je trwale zaplamić. Ich ceny są też niższe, chociaż i tak nie należą do tanich. Wady? Komplet ogrodowy z technorattanu jest dość mocno narażony na uszkodzenia mechaniczne. Pod wpływem uderzeń może pękać. Dodatkowo zdarzają się przetarcia w tworzących go splotach. Wówczas konieczna jest naprawa leżaka z technorattanu.

Naprawa leżaka ogrodowego z drewna

Naprawa leżaka ogrodowego z drewna może sprowadzać się do wymiany materiałowego poszycia, które ma prawo zniszczyć się po pewnym czasie użytkowanie, ale także do dbania o drewniany stelaż. W przypadku ostatniego niewiele jesteśmy w stanie zrobić wtedy, gdy konstrukcja zostanie poważnie osłabiona przez wilgoć lub pojawią się w niej owady. Warto więc wcześniej zadbać o elementy wykonane z drewna. Konserwacja powinna być regularna, co wydłuży przydatność mebla nawet wtedy, gdy rzadko będziemy zabierać go z ogrodu pod dach. Samo drewno powinno się zaimpregnować, co ochroni je przed grzybami i owadami. Dobrym materiałem wykończeniowym będzie lakier, który stworzy trwałą i wodoodporną powłokę. Można wybierać spośród preparatów połyskliwych, matowych i satynowych.

Leżaki ogrodowe z drewnaLeżaki ogrodowe z drewna Fot. shutterstock

Jak naprawić leżak z technorattanu w kilku krokach

Zestaw ogrodowy z technorattanu może być bardzo wygodnym i funkcjonalnym elementem wyposażenia przydomowej przestrzeni, który pozwoli na przyjemny wypoczynek. Gdy jednak meble zaczynają się psuć, warto dość szybko reagować. Na szczęście zaletą jest w tym przypadku to, że najczęściej usterki mają charakter miejscowy i w praktyce rzadko zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie duży fragment krzesła, kanapy lub fotela. Wymiana takiego zestawu na nowy byłaby zaś dość dużym obciążeniem dla kieszeni. Po co dodatkowe wydatki, skoro ogrodowa strefa wypoczynku może znów dobrze się prezentować po dokonaniu drobnej naprawy? Do wyboru mamy najczęściej:

  • wymianę poszczególnych włókien technoratanu - taki sposób naprawy jest jednak trudny z uwagi na to, że poszczególne elementy trzeba wplatać osobno, zachowując przy tym dość dużą staranność; tylko przy dużej wprawie i poświęceniu czasu ostateczny efekt wizualny może być zadowalający
  • zastosowanie zestawu naprawczego - na rynku są gotowe zestawy naprawcze, które składają się z paska rattanu przeznaczonego do uzupełniania i maskowania ubytków. Można go dobrać do dowolnego koloru, w jakim zaprojektowane zostały meble
  • w przypadku bardzo rozległych uszkodzeń powierzchni naprawa może być wykonana przez zastosowanie pasa ściągającego.

Leżak ogrodowy z technorattanuLeżak ogrodowy z technorattanu Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.