Najbardziej popularne leżaki ogrodowe to meble, które wykonane są z drewna lub technorattanu. Zwłaszcza w przypadku stelaży drewnianych bardzo duże znaczenie ma to, jakie materiały zostały zastosowane. Każdy z tych typów mebli ogrodowych ma tendencję do psucia się w nieco inny sposób.
Meble ogrodowe tego typu zużywają się szczególnie szybko wtedy, gdy są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli nie chcemy szybko myśleć o dokonaniu ich naprawy lub wymianie, powinniśmy je sprzątać pod dach. W trakcie sezonu kompromisowym wyjściem może być skorzystanie z plandeki lub przykrycie innym rodzajem nieprzemakalnego materiału. Dodatkowo bardzo niekorzystne dla drewna może być oddziaływanie wiatru i promieni UV. Ich działanie przede wszystkim sprawia, że mebel wypoczynkowy prezentuje się znacznie gorzej od strony wizualnej. W rzeczywistości osłabieniu ulega też jego konstrukcja i wtedy, gdy zechcemy się na nim położyć, może nas czekać przykra niespodzianka. Warto zrobić wszystko, by naprawa leżaka drewnianego sprowadzała się do jego należytej konserwacji.
Meble z technorattanu nie przypadkiem porównywane są do wyrobów z naturalnego rattanu, czyli materiału pozyskiwanego z palmy rotang. Te, które wykonano ze sztucznego tworzywa, są odporne na wilgoć i działanie niskich temperatur, czego o prawdziwym rattanie nie można powiedzieć. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i trudno je trwale zaplamić. Ich ceny są też niższe, chociaż i tak nie należą do tanich. Wady? Komplet ogrodowy z technorattanu jest dość mocno narażony na uszkodzenia mechaniczne. Pod wpływem uderzeń może pękać. Dodatkowo zdarzają się przetarcia w tworzących go splotach. Wówczas konieczna jest naprawa leżaka z technorattanu.
Naprawa leżaka ogrodowego z drewna może sprowadzać się do wymiany materiałowego poszycia, które ma prawo zniszczyć się po pewnym czasie użytkowanie, ale także do dbania o drewniany stelaż. W przypadku ostatniego niewiele jesteśmy w stanie zrobić wtedy, gdy konstrukcja zostanie poważnie osłabiona przez wilgoć lub pojawią się w niej owady. Warto więc wcześniej zadbać o elementy wykonane z drewna. Konserwacja powinna być regularna, co wydłuży przydatność mebla nawet wtedy, gdy rzadko będziemy zabierać go z ogrodu pod dach. Samo drewno powinno się zaimpregnować, co ochroni je przed grzybami i owadami. Dobrym materiałem wykończeniowym będzie lakier, który stworzy trwałą i wodoodporną powłokę. Można wybierać spośród preparatów połyskliwych, matowych i satynowych.
Zestaw ogrodowy z technorattanu może być bardzo wygodnym i funkcjonalnym elementem wyposażenia przydomowej przestrzeni, który pozwoli na przyjemny wypoczynek. Gdy jednak meble zaczynają się psuć, warto dość szybko reagować. Na szczęście zaletą jest w tym przypadku to, że najczęściej usterki mają charakter miejscowy i w praktyce rzadko zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie duży fragment krzesła, kanapy lub fotela. Wymiana takiego zestawu na nowy byłaby zaś dość dużym obciążeniem dla kieszeni. Po co dodatkowe wydatki, skoro ogrodowa strefa wypoczynku może znów dobrze się prezentować po dokonaniu drobnej naprawy? Do wyboru mamy najczęściej: