Jaką pompę do basenu wybrać? Polecamy 4 cechy produktów

Kamil Michaluk
09.06.2021 09:00
Jaka pompa do basenu będzie odpowiednia do sezonowego użytku? Oczywiste jest, że wiele zależy od wydajności, ale nie jest to jedyna cecha, na którą powinno się zwracać uwagę. Istotne są też koszty jej użytkowania lub rodzaj filtrowania, które ma za zadanie oczyszczać wodę. O czym pamiętać, gdy zależy nam na zakupie dobrej klasy wyposażenia basenu? Podpowiadamy.

Czy pompy do basenu są niezbędne? Koszty zakupu i użytkowania

Oczyszczanie wody to podstawowe zadanie pompy basenowej. Jaką pompę wybrać i czy jest to absolutnie konieczne? Niezależnie od pojemności basenu, koszty wody są dosyć znaczne. Dodatkowo mamy do czynienia z dobrem, które jest deficytowe. Nie możemy więc pozwolić sobie na to, żeby często wymieniać wodę, bo jest to drogie i szkodliwe dla środowiska. Pompa do basenu o dobrze dobranych parametrach jest w stanie postarać się o przefiltrowanie wody w basenie kilka razy na dobę - często nawet czterokrotnie. W zależności od rodzaju filtra najczęściej usuwane są w ten sposób zanieczyszczenia o niewielkiej średnicy w postaci traw, piasku, pyłów, naskórka, a nawet owadów, które wylądowały w wodzie. Przede wszystkim dzięki stosowaniu pompy w basenie ograniczamy szansę na to, że glony zasiedlą wodę. To zaś sprzyja ograniczeniu wydatków na basen w postaci drogiej chemii przeciwko glonom i drobnoustrojom, która niekoniecznie musi być przyjazna dla naszego organizmu.

Pompa do basenu ogrodowegoPompa do basenu ogrodowego Fot. shutterstock

Ile pompa przepompuje wody na l h? Wydajność pompy

Chcąc dobrać pompę do wody basenowej, mamy na myśli przede wszystkim wydajność wyrażaną w litrach na godzinę. Ta charakterystyka instalacji basenowej, która pomaga nam uwolnić się od dużej ilości zanieczyszczeń, pozwala na dobór urządzenia do pojemności basenów. Przepustowość pomp w litrach powinna być też dostosowana do kształtu basenu: pompy basenowe o zbyt małej mocy mogą mieć problem z zasysaniem cieczy z brzegów basenu. Woda nie zostanie wtedy oczyszczona w ciągu doby, co może sprzyjać rozwojowi szkodliwych organizmów. Warto też zauważyć w tym miejscu, że istotna jest także średnica, którą dobiera się do otworu w basenie.

Jaka pompa do basenu? Moc urządzenia

W przypadku basenów ogrodowych bardzo ważna jest też jej moc. Wybór takiego rodzaju instalacji powodowany jest funkcjonalnością i tym, żeby zaoszczędzić środki finansowe. Zbyt silny sprzęt może sprawić, że po przefiltrowaniu zanieczyszczeń, dalej na nowo oczyszczana będzie czysta już woda. Efekt pracy nie będzie większy, za to koszty wzrosną.

Pompa piaskowa czy z filtrem papierowym?

Wydajność pompy, średnica jej wlotu czy moc, są bardzo istotne, należy jednak także zwrócić uwagę na to, jaki filtr posiada. Do wyboru są przede wszystkim wersje piaskowe i znacznie tańsze papierowe. Które z nich lepiej zajmą się naszym basenem?

  • pompa basenowa z filtrem papierowym jest tanim rozwiązaniem. Pozwoli na kilkukrotne oczyszczenie basenu. Zaletą takiej pompy jest możliwość kilkukrotnego oczyszczenia filtra, ale w końcu i tak trzeba będzie go wymienić. Wygeneruje to stosunkowo niskie, ale regularne. Czy warto wybrać taką pompę basenową? Może być to sensowne rozwiązanie, ale raczej wtedy, gdy okazjonalnie wykorzystujemy baseny ogrodowe i są one niezbyt wielkie
  • pompy basenowe piaskowe - filtr piaskowy znacznie lepiej oczyszcza większe zanieczyszczenia; rodzaj pomp wyposażonych w taki element wykorzystuje piasek kwarcowy lub złoże aktywne co sprawia, że w długim okresie może przefiltrować znacznie więcej litrów wody, niż urządzenia posiadające filtr papierowy

Basen ogrodowyBasen ogrodowy Fot. shutterstock


Warto dodać, że możliwie najlepszy dobór pompy basenowej powinien skłaniać do tego, żeby urządzenie pracowało przez całą dobę. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności przy filtrowaniu wody w basenie, to pracę pompy można skrócić do 16 h w trakcie jednej doby. Jeśli bardzo zależy nam na funkcjonalności pompy basenowej, to powinniśmy też wybrać model, gdzie pompa będzie posiadała dodatkowe akcesoria. Pozwoli to np. na podłączenie go do pompy ciepła podgrzewającej basen lub odkurzacza basenowego. Nasze baseny ogrodowe będą nie tylko czyste, ale i dopasowane do naszych wymagań.

Więcej o: