Jak ustawić meble w ogrodzie?

Wygodny, przytulny i idealnie urządzony ogród - to miejsce w którym czas lubią spędzać zarówno dorośli, jak i dzieci. To przestrzeń do relaksu, odpoczynku, beztroskiej zabawy, spotkań z rodzina i przyjaciółmi. Żeby ogród mógł służyć całej Twojej rodzinie warto dobrze go zaaranżować i wyposażyć we wszystkie przedmioty, które uprzyjemnią czas w nim spędzony. Jednym z elementów, bez których trudno wyobrazić sobie wygodny ogród są - meble ogrodowe. Fotele ogrodowe, leżaki ogrodowe, krzesła i stoły ogrodowe, huśtawki, hamaki, sofy i narożnik - skomponowany w jedną całość - zestaw mebli ogrodowych - tworzy to, co potocznie nazywane jest - przytulnym klimatem ogrodu.

Jak wybrać i jak prawidłowo ustawić dekoracje na świeżym powietrzu? Jak stworzyć spójną aranżację, która zachwyci każdego, kto zagości w ogrodzie? Podpowiadamy!

Jakie meble ogrodowe wybrać do aranżacji zielonej przestrzeni?

Wśród wielu akcesoriów do ogrodu wyróżnić można cztery główne grupy mebli ogrodowych, spośród których możesz wybierać. Należą do nich:

  • meble drewniane;
  • meble technorattanowe lub z rattanu;
  • meble plastykowe;
  • meble metalowe.

Zestawy różnią się miedzy sobą zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie. To na jaki materiał się zdecydujesz zależy właściwie od Ciebie, Twojego gustu i upodobań, a także stylu w jakim urządzony został ogród. Współcześnie większość mebli wykonana jest solidnie i elegancko, więc nie musisz się obawiać, że meble z nieodpowiedniego materiału z upływem czasu stracą na wartości, zniszczą się lub wyblakną.

Meble w ogrodzie, na tarasie i na balkonie, to, tak czy inaczej, pewien obowiązek i odpowiedzialność. Bez względu na to, czy zostały wykonane z drewna plastiku czy metalu, wymagają troski i pielęgnacji. Jedne większej - jak te z drewna - inne mniejszej - jak te z plastiku. Decydując się na konkretny zestaw zapoznaj się ze sposobami pielęgnacji, konserwacji i przechowywania w okresie zimowym.

Wielkość ogrodu, działki, balkonu ma znaczenie!

Nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem dużego, zielonego ogrodu lub działki. Wielu z nas, zwłaszcza Ci mieszkający w bloku lub kamienicy - muszą się zadowolić niewielkim balkonem lub tarasem. Czy ze względu na małą przestrzeń muszą zrezygnować z wygodnych foteli, leżaków i huśtawek? Absolutnie nie! Dobra aranżacja działa cuda i zamienia nawet najmniejszy balkon w krainę komfortowego wypoczynku. Jak poustawiać poszczególne elementy na małej przestrzeni? Jakie produkty wybrać? Co umili wypoczynek? Oto kilka najciekawszych mebli i sprawdzone pomysły na ich aranżację:

  • rozkładany leżak z technorattanu - jest jednym z ulubionych mebli dekoratorów wnętrz. Skąd bierze się jego popularność? Stoi za nią głównie funkcjonalność mebla. Leżak ogrodowy daje wiele możliwości aranżacyjnych i użytkowych - zwłaszcza taki rozkładany. Złożony może służyć jako kompaktowe krzesło, rozłożony jako leżanka. Model o odpowiednich wymiarach zmieści się nawet na niewielki balkon i taras. Jeśli udekorujesz go przytulnymi poduszkami, kocem lub pledem, wokoło rozwiesisz klimatyczne, kolorowe światełka, ustawisz zapachowe świece, dodatkowo rozwiesisz zwiewne zasłonki - stworzysz romantyczną aranżację w zaciszu małego tarasu lub balkonu.

Taras - technorattan na tarasie w klasycznym styluTaras - technorattan na tarasie w klasycznym stylu Fot. materiały partnera

  • huśtawka kokon - krzesło brazylijskie - bocianie gniazdo - to trzy najczęściej wybierane huśtawki ogrodowe, które mogą znaleźć zastosowanie nawet w zupełnie małym ogrodzie, tarasie i balkonie. Są nie tylko bardzo wygodne, ale również bardzo praktyczne. Nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie mogą z powodzeniem zastąpić meble ogrodowe w zestawie. W huśtawce możesz usiąść z książką w ręce, położyć się i odpocząć, usadzić swoich gości, jak również stworzyć ulubiony kącik do zabawy dla swoich pociech.
  • meble ogrodowe kompaktowe lub zestaw mebli ogrodowych- niektórzy producenci proponują małe i bardzo praktyczne zestawy mebli, które ułatwiają aranżacje nawet najtrudniejszych powierzchni. W skład zestawu wchodzi stolik kawowy dwa krzesełka lub wygodna ławka z siedziskiem w kształcie skrzyni, umożliwiająca przechowywanie akcesoriów ogrodowych tj. np. poduszki, koce. Akcesoria tego typu mają jedna ogromną zaletę - można je łatwo złożyć i swobodnie przechowywać w okresie zimowym.

Drewno -materiał na meble ogrodoweDrewno -materiał na meble ogrodowe Fot. materiały partnera

Jak urządzić duży ogród?

Wbrew ogólnemu przekonaniu, duży ogródek wcale nie musi być łatwy do aranżacji. Duża przestrzeń sprawia, że ciężko stworzyć w nim przytulny, klimat i zagospodarować spójnie całą jego powierzchnię.

Mogą nam w tym pomóc odpowiednie meble oraz dodatki. Odpowiednie, czyli jakie? Duży zestaw ogrodowy w którym znajdują się wygodne fotele, leżaki stół i krzesła, narożnik lub sofa. Idealnie sprawdzi się technorattan, który pięknie prezentuje się na tle zieleni. Technorattan jest również łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji, a meble z niego wykonane są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Do dekoracji przestrzeni ogrodowej koło domu warto wykorzystać poduszki, koce, lampko, świece zapachowe, makramy i zwiewne zasłony.

Więcej o: