Chemia do basenu - jaką wybrać? 6 produktów wartych uwagi

Kamil Michaluk
10.06.2021 09:00
Niewątpliwie posiadanie basenu ogrodowego związane jest z tym, że musimy zadbać o dobrą jakość wody. Z pomocą przychodzi nam chemia do basenu, jednak pod tym pojęciem kryją się różne rodzaje środków do uzdatniania wody. Najbardziej powszechne jest użycie w basenach chloru do dezynfekcji. Jakie są inne opcje?

Do czego służy chemia basenowa?

Zastosowanie chemii basenowej jest reakcją na to, że sam basen jest zbiornikiem stworzonym sztucznie. Nie ma w nim stałego przepływu wody, co samo w sobie jest czynnikiem sprzyjającym dla namnażania się mikroorganizmów. Gdyby chodziło tylko o stojącą i nasłonecznioną wodę, problem być może byłby mniej palący. Trudność tkwi jednak w tym, że idealną pożywką dla wzrostu bakterii i glonów są wpadające do basenu zanieczyszczenia organiczne. Algi i wspomniane bakterie korzystają więc z dostających się do wody niewielkich owadów, cząstek roślin, a nawet naszych włosów, naskórka czy potu. Regularnie stosowane substancje chemiczne do dezynfekcji pozwalają na to, żeby woda znów nadawała się do użytku.

Dezynfekcja wody w basenie a koszty

Jest to ważne także dlatego, że jej ceny są obecnie dość wysokie i trudno jest ciągle wymieniać wodę w basenie, bo jest to nieopłacalne. Chociaż więc za chemię basenową także musimy zapłacić, to koszty są nieuniknione. Dodatkowo możemy wybrać takie preparaty, gdzie dbając o zachowanie czystości wody w basenie, nie będziemy szkodzić środowisku przez jej marnotrawstwo. Możemy w ten sposób zabezpieczać różne zbiorniki - nawet baseny dmuchane.

Czyszczenie basenu ogrodowegoCzyszczenie basenu ogrodowego Fot. shutterstock

Jaka chemia basenowa? Najważniejsze rodzaje

Czym przeprowadzić dezynfekcję basenu, żeby woda była krystalicznie czysta i klarowna? Jakie preparaty glonobójcze zastosować, by nie narazić się np. na podrażnienia skóry? Czystość wody basenowej może zostać zachowana dzięki temu, że wykorzystamy środki, takie jak:

  • chlor do basenu
  • tabletki z dodatkiem aktywnego tlenu
  • preparaty do koagulacji
  • produkty do regulacji pH wody

Którą opcję wybrać, by zlikwidować glony, powracając do krystalicznie czystej wody? Niektóre rozwiązania, jak chlorowanie, uważane są za tradycyjne metody przeciwdziałania namnażaniu się alg. Inne, choć znacznie bardziej anonimowe, również utrzymują wodę w dobrej jakości, ale nie towarzyszy im przykry zapach. Niestety - baseny ogrodowe odkażane nimi wymagają zwykle wyższych nakładów. Oto podstawowe środki, które ułatwią częste korzystanie z basenu:

Jaka chemia do basenu? Najbardziej popularny jest chlor

Odkażanie basenu chlorem jest stosowane także w przypadku większości publicznych pływalni. Taki sposób przeciwdziałania glonom i neutralizacji zanieczyszczeń to najczęściej stosowana dezynfekcja poprawiająca stan wody stojącej. Substancja ta skutecznie wpływa na eliminację szkodliwych drobnoustrojów w wodzie. Dodatek chloru korzystnie działa też na jej klarowność. Ten rodzaj chemii wlewanej do basenów bywa jednak drażniący, przez co może ucierpieć skóra osób uczulonych i małych dzieci. Stosowanie chloru, choć co do zasady bezpieczne, związane jest z wydzielaniem drażniącej woni. Basen powinien być chlorowany cały czas - warto więc dodawać substancji regularnie, np. raz w tygodniu.

Basen ogrodowyBasen ogrodowy Fot. shutterstock

Aktywny tlen do oczyszczania wody w basenie

Woda w basenie może zostać także dzięki aktywnemu tlenowi w tabletkach. Jego działanie jest podobnie skuteczne w walce z glonami, jak w przypadku chloru, ale nie towarzyszy mu nieprzyjemny zapach. Porównanie obu preparatów wypada na korzyść tlenu także dlatego, że basen będzie gotowy do użytku już po godzinie; w przypadku chloru należy odczekać kilka godzin. Zakup tabletek z aktywnym tlenem będzie jednak bardziej kosztowny - dawkuje się je według zaleceń producenta. Przyjazne nawet dla skóry dzieci.

Preparaty do regulacji pH w chemii basenowej

W basenach ogrodowych można też dbać o zachowanie zdrowia poprzez środki do utrzymywania pH wody na poziomie od 7,0 do 7,4. Wówczas namnażanie szkodliwych organizmów jest znacznie trudniejsze.

Regulacja pH w basenie ogrodowymRegulacja pH w basenie ogrodowym Fot. shutterstock

Koagulanty, flokulanty

Tabletki z koagulantami i flokulantami to z kolei produkty, które należy dodawać po to, by złączyć ze sobą zanieczyszczenia. Wtedy, gdy są zbite w większe cząsteczki, znacznie łatwiej utrzymać basenowy porządek poprzez ich filtrację. Dobra opcja, która sprawdza się tam, gdzie trzeba oczyścić duże baseny ogrodowe.

Antyglony

Poradzić sobie z wodą do kąpieli można także stosując antyglony. Ten rodzaj substancji chemicznych do rozpuszczania w wodzie może zarówno zapobiegać inwazji glonów, jak i pomagać zwalczać zazielenione przestrzenie.

Więcej o: